Podsumowanie konkursu plastycznego

1391

Zobaczył malarz na niebie tęczę
chwycił  paletę i pędzel w ręce
tak przeniósł barwy z tęczy na karton
potem skrzydełka ubarwił ptakom
zmieszał blask słońca na skrawku nieba
by kolor łąki wyszedł jak trzeba.
Poeta w wierszu napisał o tym
użył przenośni i dobrał rym
ci dwaj artyści różnym sposobem
podpowiedzieli jak świat ozdobić.
Ten kto zna wiersze i czyta baśnie
to ten porusza swą wyobraźnię
i może stworzyć sam na kartonie
niebo i łąkę i morskie tonie.

(autor Maria Duławska)

Tak o naszym konkursie można powiedzieć, bo zastał zorganizowany z myślą o rozwijaniu wyobraźni, odkrywaniu talentów wśród dzieci i młodzieży. Inspiracją są wiersze, baśnie i bajki znanych i czytanych autorów, których teksty są tak plastyczne, że można stworzyć do nich ilustracje. Obecna VI edycja konkursu plastycznego Poezja i bajka słowem i pędzlem malowana, jest dowodem żywego zainteresowania, a wpłynęły w tym roku prace z kilku szkół i sołectw. Jury w składzie: Maria Duławska, Wiesława Łyś i Dorota Kusztykiewicz miało nie lada kłopot, by wybrać prace do oceny. Różnorodność barw, technik i pomysłów dowiodła, że tego typu konkursy spełniają oczekiwania organizatorów i dają zadowolenie twórcom prac. 16 maja w siedzibie biblioteki nastąpiło rozstrzygnięcie konkursu. Prace wybrane przez jurorów wyeksponowane zostały na wystawie pokonkursowej.
A oto nagrodzone osoby : rozpoczniemy od grupy najmłodszej, oddział przedszkolny I miejsce zajęła Dominka Koziej ZSPiP w Kalinowicach, II miejsce Joanna Dominik ZSPiP w  Kalinowicach, III miejsce Alicja Pudełko ZSPiP w  Kalinowicach, IV miejsce Oliwia Socha SP w Zawadzie. Wyróżnienia w kategorii przedszkole otrzymali : Kaja Suder, Michał Starmach, Maja Leszczyńska, Kuba Przyczyna, Lena Sawicka, Maksymilian Stroczyński, Julia Koziej, Natalia Lachowska, Amelia Mielcarek, Maria Łochin, Mikołaj Dominik, Kaja Krasowska, Natalia Kniaź, Nataniel Panasiuk, Aleksandra Grzybek, Iga Najda ZSPiP w  Kalinowicach oraz Martyna Bździuch i Julia Bednarz ze SP w Zawadzie.
Kategoria kl. I-III : I miejsce zajęła Ania Dudzicz ze SPiG w Płoskiem, cztery równorzędne II miejsca zajęli Michalina Bańka, Hania Pudełko ZSPiP w  Kalinowicach, Patryk Waga ZSPiG w Płoskiem oraz Jakub Szuwara SP w Pniówku. Trzy równorzędne III miejsca zajęli : Bartłomiej Małecki ze Skokówki, Jakub Kniaź SP w  Pniówku i Julia Ożga SP Białowola. Trzy równorzędne IV miejsca zajęły : Natalia Budzyńska SP Borowina Sitaniecka, IV miejsce Paulina Kyc SP Białowola i Nikola Artymiak SP Wólka Wieprzecka. Wyróżnienia w kategorii kl.I-III otrzymali : Michał Jędruszko, Weronika Słomka, Natalia Daszek, Martynka Szymańska, Eryk Jachymczyk, Maja Smolak, Natalia Kopciowska,  Natalia Sobczuk,  Karolina Bełz, Jakub Tor, Karol Starmach ze ZSPiP w Kalinowicach. Bartek Opoka, Olaf Mojżesz, Oliwia Gębala, Natalia Kowalska,  Daniel Bekier ze ZSPiG w Płoskiem.
Dawid Łapa, Wiktoria Bryk, Karolina Wójtowicz, Hubert Gajewski ze SP w Pniówku oraz Joanna Karabin  ze SP w Wólce Wieprzeckiej.
W kategorii kl. IV-VI, I miejsce zajęła Paulina Juszczak ZSPiP w Kalinowicach. Trzy równorzędne II miejsca zajęły Paulina Kierepka i Magdalena Kasprzyk ze SP w Pniówku i  Julia Małecka ze Skokówki. Trzy równorzędne III miejsca zajęli : Wiktoria Pokryszka SP w  Pniówku, Kamil Kobylarz SP w  Borowinie Sitanieckiej i Paulina Listopad SP w Wólce Wieprzeckiej. Wyróżnienia w kategorii IV-VI otrzymali : Patryk Małecki ze Skokówki, Wiktoria Koziej ZSP i P w Kalinowicach, Wiktoria Drózd i Joanna Karabin  SP w Wólce Wieprzeckiej. Konrad Sokołowski i Zuzanna Głowacka SP w Białowoli. Karolina Kasprzyk SP w Pniówku.
Dziękuję wszystkim, rodzicom, nauczycielom i opiekunom, a jednocześnie wyrażam nadzieję, że w następnych edycjach konkursu nie zabraknie chętnych.
Chcę dodać, że kolejnym etapem, naszego konkursu jest Ogólnopolski Konkurs Plastyczny zorganizowany przez Gminną Bibliotekę w Aleksandrowie, gdzie w 2014 roku nagrodę główną otrzymała Kamila Jachymczyk z ZSPiP w Kalinowicach. Wyróżnienie otrzymał Arkadiusz Tymura ze SP w Mokrem. Natomiast kwalifikację do wystawy otrzymała Julia Listopad ze SP w Wólce Wieprzeckiej.

Elżbieta Stankiewicz