Dzień pełen blasku i wzruszeń

15 czerwca okolice Szkoły Podstawowej im. Batalionów Chłopskich w Wólce Wieprzeckiej, już od godzin porannych, rozbrzmiewały gwarem i muzyką. A okazja po temu była niebagatelna – wszak to już dziesiąte Święto Patrona Szkoły. Licznie przybyli goście wraz z całą społecznością szkolną, zjednoczyli się w modlitwie dziękczynnej w czasie uroczystej Mszy św. celebrowanej przez ks. wikariusza Rafała Kowalczuka z Parafii pod wezwaniem Św. Andrzeja Boboli w Kosobudach. Liturgię uświetniła muzyka w wykonaniu nauczyciela muzyki Stanisława Momota i uczennicy klasy V Zuzanny Korony. Następnie Pani Dyrektor Szkoły Jadwiga Gorzała wręczyła nagrody zwycięzcom szkolnego konkursu „Jestem Polakiem. Znam i szanuję historię ojczystą”. Z kolei uczniowie klas starszych zrzeszeni w szkolnym teatrze „Złota Maska” zaprezentowali część artystyczną „To oni…”. Scenariusz opracowany przez prowadzącą grupę teatralną polonistkę Małgorzatę Podobę powstał na kanwie wzruszających tekstów poetyckich autorstwa żołnierzy spod znaku Batalionów Chłopskich, a motywem przewodnim scalającym montaż stała się napisana specjalnie dla szkoły pieśń zamojskiej poetki Marii Duławskiej, do której muzykę skomponował nauczyciel Szkoły Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Zamościu pan Jerzy Burda. Następnym punktem programu był ceremoniał przekazania sztandaru szkoły przez uczniów klasy VI młodszym kolegom.
Jak skonstatowali wzruszeni goście – żołnierze B.Ch., przedstawiciele władz Gminy Zamość, Starostwa Powiatowego, Roztoczańskiego Parku Narodowego, Stowarzyszenia Społeczno-Kulturalnego „Metamorfozy”, uroczystość przybrała formę żywej lekcji historii. Lekcji, która zapadnie w pamięć wszystkim jej uczestnikom. Po części oficjalnej, jak co roku w Święto Patrona Szkoły, uczniowie klasy IV złożyli przyrzeczenie harcerskie przy ognisku, którego blask zastąpił deficytowe tego dnia słońce. Rozmowy i dyskusje na temat wysokiej kondycji patriotycznej szkolnej społeczności przeniosły się do budynku, gdzie wszyscy wzięli udział w wykwintnej „uczcie” przygotowanej przez panie z Koła Gospodyń Wiejskich w Wólce Wieprzeckiej. Następny jubileusz już za 5 lat…

Małgorzata Podoba