Przed tronem krasnobrodzkiej pani

1087

W niedzielę 26 września br. Strażacy z Diecezji Zamojsko-Lubaczowskiej uczestniczyli w Dziękczynnej Pielgrzymce do Krasnobrodu, aby pokłonić się Krasnobrodzkiej Pani i podziękować za otrzymane łaski. Udział w pielgrzymce wzięli zarówno strażacy z jednostek Państwowej Straży Pożarnej jak i jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych powiatów zamojskiego, biłgorajskiego, hrubieszowskiego i tomaszowskiego. Gminę Zamość reprezentowało 90 druhów z 10 jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych z terenu Gminy Zamość: z Białowoli, Bortatycz, Mokrego, Płoskiego, Pniówka, Skokówki, Wysokiego, Wólki Wieprzeckiej, Zawady i Żdanówka.

Uroczysta pielgrzymka rozpoczęła się zbiórką pocztów sztandarowych i jednostek przy Kaplicy na wodzie w Krasnobrodzie. Przybyłych druhów powitał Kapelan Strażaków Powiatu Zamojskiego, ksiądz kanonik Jan Chmaj. Słowo powitania do przybyłych druhów skierował również Komendant Miejski Państwowej Straży Pożarnej w Zamościu, mł. bryg. Jacek Sobczyński, a także Prezes Zarządu Oddziału Powiatowego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP, Kazimierz Mielnicki.

Podczas przemarszu od Kaplicy Objawień na wodzie do Kościoła pw. Nawiedzenia Najświętszej Marii Panny została odmówiona część Chwalebna Różańca Świętego. Mszy Świętej w intencji strażaków i ich rodzin przewodniczył J.E ks. bp. prof. dr hab. Jan Śrutwa. O oprawę muzyczną uroczystości zadbała Młodzieżowa Orkiestra Dęta Ochotniczej Straży Pożarnej z Białowoli pod batutą Józefa Tokarza.

Pielgrzymka druhów strażaków zbiegła się z uroczystym pożegnaniem proboszcza parafii pw. NMP w Krasnobrodzie, ks. Romana Marszalca, któremu za 28-letnią posługę w Krasnobrodzkim Sanktuarium dziękowali także strażacy.

Paweł Mróz