Gmina Zamość na festiwalach

1476

W dniu 3 lipca 2016 r. zespoły z Gminy Zamość wyjechały w teren powiatu zamojskiego oraz biłgorajskiego, by godnie nas reprezentować na festiwalach muzycznych. Podczas VII Zamojskich Dni Folkloru w Zwierzyńcu Gminę Zamość reprezentowało 5 zespołów. Wśród wielu wykonawców z całego powiatu zamojskiego wystąpili nasi reprezentanci z poszczególnymi utworami:

-zespół „Białowolanki” z utworem „Świeci miesiąc”,
-zespół „Echo Lipska” z utworem „Miele młyn”,
-zespół „Czerwone Korale” z utworem „W moim ogródeczku”,
-zespół „Wesołe Gosposie” z utworem „Ech kobiety”,
-zespół „Roztoczanki” z utworami „Rosła kalina” i „W ogrodzie przy bystrej wodzie”.

Całemu wydarzeniu towarzyszył kiermasz sztuki ludowej. Pomimo deszczu i wielu chmur krążących po zwierzynieckim niebie, cała okolica tryskała festiwalową energią. Festiwal odbył się w Zespołe Szkół Drzewnych i Ochrony Środowiska w Zwierzyńcu. Partnerami organizacji przedsięwzięcia byli: Urząd Miejski w Zwierzyńcu, Zespół Szkół Drzewnych i Ochrony Środowiska im. Jana Zamoyskiego w Zwierzyńcu oraz Centrum Kultury i Biblioteka Publiczna w Zwierzyńcu.

Tego samego dnia w Amfiteatrze Dąbrowa odbył się „XXII Konkurs Piosenki Partyzanckiej – Aleksandrów 2016”. Spośród 60 nadesłanych zgłoszeń organizatorzy zakwalifikowali tylko 19 zespołów z całego regionu, wśród nich 3 z Gminy Zamość: zespół śpiewaczo-obrzędowy „Wesołe Gosposie” z Kolonii Sitaniec, Chór „Sitanianie” z Sitańca i zespół „Czerwone Korale” z Zawady. Impreza poprzedzona została Mszą św. sprawowaną w intencji Ojczyzny, po której rozpoczęły się przesłuchania konkursowe. I miejsce zdobył reprezentant Gminy Zamość – Chór „Sitanianie” z Sitańca; II miejsce zdobył Chór Kameralny „Konsonaus” z Łabuń, III miejsce zajęły: Zespół „Wójtowianie” z Krasnobrodu i Zespół „Aleksandrowiacy” z Aleksandrowa.
Wydarzeniu towarzyszył również kiermasz książek o tematyce partyzanckiej i wojennej, przygotowany przez aleksandrowską bibliotekę. Organizatorami festiwalu byli: Urząd Gminy w Aleksandrowie i Gminna Biblioteka Publiczna w Aleksandrowie.

Agnieszka Wójtowicz