Młodzież zapobiega pożarom

1464

Iga Płachta, uczennica klasy VI z ZSPiP w Kalinowicach (opiekunem jest pani Marta Lupa) i Justyna Kukiełka (opiekunem jest pan Tomasz Miazga), uczennica II klasy gimnazjum w ZS w Wysokiem zostały laureatkami Gminnego Turnieju Wiedzy Pożarniczej „Młodzież zapobiega pożarom”.

Turniej odbył się 2 marca br. w świetlicy Urzędu Gminy Zamość i był podzielony na dwie kategorie: szkoły podstawowe i gimnazja. Poprzedzony został eliminacjami szkolnymi. W finale turnieju wzięło udział 20 uczestników z 11 szkół z terenu Gminy Zamość: ze Żdanowa, Płoskiego, Wysokiego, Zawady, Lipska, Białowoli, Wólki Wieprzeckiej, Mokrego, Borowiny Sitanieckiej i Kalinowic. Zakres wiedzy obejmował tematykę związaną z organizacją OSP, jej historią, z przeciwdziałaniem pożarom a także udzielanie pierwszej pomocy przedlekarskiej. Uczniowie rozwiązywali testy. Gimnazjaliści musieli wiedzieć m.in.: gdzie i kiedy została utworzona pierwsza straż pożarna, w którym wieku żył św. Florian, czy można palić trawę na łąkach. Uczniowie szkół podstawowych odpowiadali na pytania: kiedy stosujemy sztuczne oddychanie, czym można gasić urządzenia elektryczne, co rozumiemy przez wysoki budynek i na wiele innych, trudnych zagadnień.
Zwyciężczynie: Iga Płachta i Justyna Kukiełka będą reprezentować Gminę Zamość na etapie powiatowym.

Pełne wyniki turnieju przedstawiają się następująco: I grupa wiekowa (szkoły podstawowe): 1. Iga Płachta – ZSPiP w Kalinowicach, 2. Agnieszka Kociewska – SP w Borowinie Stanieckiej, 3. Albert Bondyra – SP w Wólce Wieprzeckiej. II grupa wiekowa (gimnazja): 1. Justyna Kukiełka – ZS w Wysokiem, 2. Aleksandra Koczwara – Niepubl. Gimnazjum w Zawadzie, 3. Kamila Magryta – ZS w Wysokiem.

Paweł Mróz