Znów radośnie uczestniczyliśmy w Orszaku Trzech Króli w Zamościu

398

W sobotę, 6 stycznia 2018 r., w Uroczystość Objawienia Pańskiego – Trzech Króli, ulicami Starego Miasta po raz czwarty przeszedł zamojski Orszak Trzech Króli. W tym roku łaskawe warunki atmosferyczne, jak na styczeń, pozwoliły na uczestnictwo w nim jeszcze większej liczby osób – mieszkańców Zamościa, regionu i gości z innych części Polski.
Organizatorami tegorocznego Orszaku, jak i organizowanych w latach minionych, było Stowarzyszenie Sympatyków Orszaku Trzech Króli w Zamościu. Honorowy patronat nad wydarzeniem objęli J.E. Ksiądz Biskup Zamojsko-Lubaczowski Marian Rojek, Prezydent Miasta Zamość Andrzej Wnuk i Wójt Gminy Zamość Ryszard Gliwiński. Tegorocznym hasłem jednoczącym uczestników Orszaku były słowa „Bóg jest dla wszystkich”.
Program Orszaku rozpoczęła o godzinie 10:30 Msza Święta koncelebrowana w Katedrze Zamojskiej, której oprawę muzyczną zapewniła Państwowa Szkoła Muzyczna I i II stopnia w Zamościu oraz organistka katedralna, Ewa Maziarz (która notabene od kilku miesięcy wspiera muzycznie Grupę Teatralną „Bez Maski” z Mokrego).
Po Mszy Świętej uczestnicy orszaku zgromadzili się na ulicy Akademickiej, prowadzeni przez „Gwiazdę Betlejemską”, przeszli ulicami Zamościa: Akademicką, Łukasińskiego, Grodzką, Rynek Wielki, Grodzką i znów Akademicką, by w końcu dotrzeć pod scenę przy Pałacu Zamoyskich.
Każdy, kto chciał, mógł przy świątyni nieodpłatnie zaopatrzyć się w rozdawane korony, chorągiewki i śpiewniki z kolędami.
Na czele Orszaku szły postacie Maryi niosącej dzieciątko Jezus i Józefa, prowadzone przez Rzymskich Legionistów, oraz osoby z dawnych epok – w historycznych strojach: dam i żołnierzy z dawnej twierdzy Zamość. Za nimi dostrzec można było wśród tłumu „kolorowe” orszaki utworzone przez szkolne społeczności z Miasta i Gminy Zamość: orszak zielony – Szkoła Podstawowa nr 7 z Oddziałami Integracyjnymi w Zamościu, orszak żółty – Szkoła Podstawowa nr 3 w Zamościu, orszak fioletowy – Katolicka Szkoła Podstawowa w Zamościu, orszak czerwony – Szkoła Podstawowa nr 2 w Zamościu, orszak pastuszków w brązowych kożuszkach – Szkoła Podstawowa nr 9 w Zamościu, orszak powiewający biało-niebieskimi flagami – Smart School Zamość oraz orszak biały – 4 szkoły z terenu Gminy Zamość: Szkoła Podstawowa w Mokrem, Szkoła Podstawowa w Płoskiem, Zespół Szkoły Podstawowej i Przedszkola w Kalinowicach oraz Szkoła Podstawowa w Borowinie Sitanieckiej. Dalej szli przedstawiciele władz samorządowych miasta i gminy, parlamentarzyści, reprezentanci wielu organizacji i instytucji, mieszkańcy regionu i goście. Pięknie przystrojony samochód wiózł Trzech Króli, w których role wcielili się: Król Kacper – Szymon Trytek, Król Melchior – Marek Rzeźniak, Król Baltazar – Bolesław Bełz. W rolę narratorów wcielili się ksiądz Jarosław Feresz – proboszcz Parafii pw. Świętej Bożej Opatrzności w Zamościu oraz Wojciech Suchowicz – sołtys Wólki Panieńskiej i radny Rady Gminy Zamość. Ton i rytm wspólnemu kolędowaniu nadawała młodzież I LO w Zamościu z księdzem Jerzym Frankiewiczem oraz perkusiści miejscowej Szkoły Muzycznej Yamaha.
Podczas Orszaku odegrane zostały trzy sceny:
– na Rynku Wielkim, pt. „Stajenka Betlejemska”, przygotowana przez Zamojski Dom Kultury oraz Zespół Pieśni i Tańca „Zamojszczyzna”,
– na płycie lodowiska na Rynku Wielkim, pt. „Nasza Niepodległa” – przygotowana przez młodzież SP nr 4 w Zamościu,
– przed Pałacem Zamoyskich, pt. „Zwycięstwo dobra nad złem” – przygotowana przez Grupę Teatralną „Jednak Warto”, działającą przy Parafii pw. Świętej Bożej Opatrzności, oraz młodzież SP nr 8 w Zamościu.
W organizację tegorocznego IV już Orszaku Trzech Króli w Zamościu włączyło się wiele organizacji i instytucji, a wśród nich placówki oświatowe, domy i ośrodki kultury, parafie, harcerze, wojsko, strażacy, organizacje pozarządowe z terenu miasta i Gminy Zamość, szkoły mundurowe i wielu innych, którzy chcieli wspólnie kolędować i pełniej przeżywać Święto Objawienia Pańskiego. W tym gronie nie zabrakło również osób indywidualnych.
Nad bezpieczeństwem uczestników Orszaku oraz jego sprawną organizacją czuwali jak zwykle druhowie strażacy ochotnicy ze wszystkich 12-tu jednostek OSP Gminy Zamość, współdziałając ze strażnikami miejskimi oraz funkcjonariuszami Komendy Miejskiej Policji w Zamościu. Po raz kolejny Orszak udowodnił, że wiara łączy ludzi.

GOK