Zamojskie pomniki i miejsca pamięci

188

17 kwietnia o godzinie 8.15 uczniowie SP MOKRE z klas IV-VII pod opieką nauczycieli p. Eryka, p. Marka i ks. Konrada wyruszyli ze szkoły na wycieczkę autobusowo-pieszą szlakiem „Pomników i miejsc pamięci” do Zamościa. Motywem przewodnim była 100 rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości. W trakcie wycieczki mieli możliwość zwiedzenia miejsc o doniosłej roli historycznej dla Zamościan i Polaków. ,,Dowiedzieliśmy się dużo o na temat II wojny światowej w naszym regionie,
o bohaterach i ofiarach walki o niepodległość. Poznaliśmy patronów odwiedzanych pomników i ulic, takich jak: Józef Piłsudski, Stefan Okrzeja, Peowiacy, Partyzanci Batalionów Chłopskich, Armii Krajowej oraz Dzieci Zamojszczyzny. Odwiedziliśmy kilkanaście miejsc, w tym: pomniki, cmentarze i miejsca pamięci. Byliśmy na Rotundzie gdzie oddaliśmy hołd ofiarom, modląc się w ich intencji. W kolejnych miejscach uczciliśmy pamięć bohaterów i ofiar zapaleniem zniczy czy minutą ciszy. Zeszliśmy też z powagą, a niektórzy z nas z lekkim lękiem, do krypt Katedry, gdzie spoczywają członkowie rodu Zamoyskich. Na koniec podeszliśmy pod pomnik założyciela miasta,I Ordynata, hetmana i kanclerza Rzeczypospolitej – Jana Zamoyskiego”. – tak zrelacjonował wyjazd, jeden z uczestników wycieczki, chcąc zachować anonimowość.
Uczniowie, oprócz rutynowego zwiedzania, musieli rozwiązać kartę pracy z serią zadań tematycznych związanych z odwiedzanymi miejscami. Aby poradzić sobie
z pytaniami, korzystali z dostępnych obiektów w terenie, takich jak: tablice informacyjne, płyty i napisy pomnikowe, informacje turystyczne, itp. Dodatkowo, niektórzy z uczniów dokumentowali wycieczkę robiąc notatki, zdjęcia czy kręcąc krótkie filmiki pozyskując informacje i materiał na konkurs szkolny. Uczniowie przyznali, że taka forma, lekcji historii w terenie bardzo im odpowiada.

Eryk Adamczuk SP Mokre