Witam serdecznie mam kilka pytań dotyczących segregacji śmieci…

Witam serdecznie mam kilka pytań dotyczących segregacji śmieci np:
gdzie wrzucać zużyte pampersy, pudełka kartonowe, różnego rodzaju papierków (po lodach, maśle itp), patyczki po lodach, gazety. Z góry dziękuję za odpowiedz.

Witam i dziękuję za e-mail. Segregacja odpadów komunalnych (śmieci) to nie jest pobożne życzenie ani też decyzja Wójta Gminy Zamość. Obowiązek ten nakłada na Właścicieli nieruchomości prawo ustanowione przez Polski Parlament – ustawa z dnia 13 września 1996 roku o utrzymaniu czystości i porządku w gminach. Nie jest to więc nowy przepis prawny, tylko dotychczas stosowaliśmy go w ograniczonym zakresie. Mam nadzieję, że nie musimy się przekonywać do potrzeby dbania o środowisko w którym żyjemy. Problemy tylko w metodach. Decyzje, które podjął Parlament w zakresie tego jak ma to funkcjonować od 1 lipca 2013 roku mnie też się nie podobają. Uważam, że wcześniejsze rozwiązania były lepsze – każdy Właściciel nieruchomości zawierał indywidulaną umowę z podmiotem świadczącym usługi. To funkcjonowało w Gminie Zamość. Szkoda, że się skończyło – nie mamy jednak na to wpływu. Nowy system, gdzie Gmina jest właścicielem śmieci to zbiorowa odpowiedzialność za Nasze zachowanie i brak możliwości stosowania indywidualnych rozwiązań dla poszczególnych gospodarstw domowych. Musimy to jednak wprowadzić w życie. Jak segregować? Na stronie www.gminazamosc.pl jest zakładka „śmieci w gminie” z obrazkiem kosza na śmieci. Wewnątrz jest między innymi INFORMATOR, który Właściciele nieruchomości otrzymali w lutym razem z nakazami podatkowymi. Pampersy wrzucamy do kubła na śmieci zmieszane. Gazety i pudełka kartonowe – sprzedajemy w punkcie skupu makulatury lub dowozimy do punktu selektywnej zbiórki odpadów prowadzonych przez PGK Sp.z.o.o. Zamość. Adresy – Zakład Oczyszczania Miasta, ul. Droga Męczenników Rotundy 2 oraz Oczyszczalnia Ścieków Al. 1-go Maja 16. Punkty czynne są wyjątkiem dni wolnych od pracy i świąt: od pn-pt w godz. 10.00-18.00, w sob. w godz. 9.00-14.00 a w sezonie letnim od 1 maja do 30 września w godz. od 9.00-17.00. Możemy tam dowozić także inne segregowane odpady nie odbierane bezpośrednio z terenu nieruchomości. W punktach nie otrzymamy za nie pieniążków, ale też i nie zapłacimy za przyjęcie – to w ramach miesięcznej opłaty wnoszone do Gminy. Różnego rodzaju papierki, patyczki po lodach – wrzucamy do kosza na śmieci zmieszane.

Pozdrawiam.
Ryszard Gliwiński