Wielokulturowe spotkania młodzieży „4 strony świata”

13 czerwca 2018r. Biblioteka Publiczna Gminy Zamość z/s w Mokrem zorganizowała Noc w Bibliotece dla dzieci ph. wielokulturowe spotkania młodzieży – „4 strony świata”. Na spotkanie przyszły dzieci i młodzież ze Szkoły Podstawowej w Mokrem. Uczestnikami nocy w bibliotece byli również członkowie Młodzieżowej Rady Gminy Zamość, tym razem byli to młodzi mieszkańcy miejscowości Płoskie. Wolontariuszki z wolontariatu europejskiego – z Gruzji Tamar, z Danii Clara, z Hiszpanii Tamar i z Ukrainy Irina. Gościliśmy również pracowników działu Instrukcyjnego Biblioteki Wojewódzkiej im Hieronima Łopacińskiego w Lublinie. Po obejrzeniu prezentacji przygotowanej przez Annę Dubel pracownika biblioteki, a przedstawiającą relację z pięciu, dotychczasowych spotkań w ramach „wielokulturowych spotkań młodzieży”, odbywających się w bibliotece od grudnia 2017 roku. W trakcie nocy obejrzeliśmy prezentację wolontariuszki z Gruzji Tamar Didia. Tamar przez kilka miesięcy nauczyła się dobrze mówić po Polsku, ale prezentowała ją w języku angielskim, po to by uczniowie przy wsparciu nauczyciela Pana Eryka Adamczuka, mogła ją tłumaczyć na język polski. Poznaliśmy po krótce historię, geografię, kulturę i co najciekawsze przysmaki i desery gruzińskie. Obejrzeliśmy tradycyjny taniec gruziński w wykonaniu Georgia Unforgettable Energy Of Freedom GEORGIAN DANCERS, który zafascynował wszystkich uczestników. Członkinie szkolnego chórku wykonały dla gości, akapella kilka piosenek ze swojego repertuaru m. in. „Biegali po polu i pili kakao…”. W tak wesołym i wakacyjnym nastroju członkowie MRGZ poprowadzili zabawę ze śpiewem i tańcem m. in. „Tańczymy labado, labado…” Natomiast wolontariuszki przy akompaniamencie muzyki gruzińskiej zainicjowały zabawy ruchowe dla wszystkich uczestników. Były to tradycyjne ludowe gry i zabawy m. in. z Gruzji, Dani, Niemiec, czy Hiszpanii. Gwarnie, szumnie, wesoło i śmiesznie zakończyliśmy, drugą z kolei noc w bibliotece dla dzieci. Dziękuję wszystkim uczestnikom i zapraszam na kolejne spotkania organizowane przez bibliotekę.

Elżbieta Stankiewicz