Warsztaty Wielkanocne w świetlicach Gminy Zamość

Warsztaty rękodzieła są formą kultywowania plastyki obrzędowej, tradycji i folkloru w środowiskach wiejskich. Organizatorem tych spotkań na terenie Gminy Zamość jest Stowarzyszenie Kobiet na rzecz promocji i rozwoju środowisk lokalnych 28+. Zajęcia realizowane są w ramach zadania publicznego, pt. „Wspieranie i upowszechnianie idei samorządowej poprzez wdrażanie programu pobudzania aktywności obywatelskiej”
W okresie przedświątecznym starsi i młodsi mieszkańcy naszej gminy mieli okazję uczestniczyć w licznych warsztatach rękodzielniczych o tematyce wielkanocnej, np. „Pisanka z efektem lustra”, „Pisanka ażurowa”, „Pisanka w stylu prowansalskim”, „Pisanka a la powertex”. Twórcze spotkania odbyły się w miejscowościach: Bortatycze, Bortatycze Kolonia, Wólka Panieńska, Siedliska, Hubale i Sitaniec. Uczestnicy poznali nowe techniki plastyczne – wykonywali wyciski z mas modelarskich tworząc tym samym przestrzenne ornamenty na arylowych jajach, malowali farbami lustrzanymi, ozdabiali reliefami, koralikami i perełkami. „Pisanka a la powertex” to technika utwardzania tkanin i tworzenia form 3D. Ta technika daje wielkie możliwości artystyczne zarówno podczas utwardzania, jak i układania wzorów z przygotowanych tkanin, drobnych kwiatków, kulek, itp. Podczas warsztatów zostały wykonane oryginalne i jedyne w swoim rodzaju jaja wielkanocne imitujące kamień. Technika cieszyła się wielkim zainteresowaniem, ponieważ była nieszablonowa i dawała swobodę artystycznej wypowiedzi każdemu twórcy. Już niedługo ruszają kolejne spotkania z rękodziełem. Zainteresowanych prosimy o zaglądania na stronę Gminy Zamość, tam znajdziecie aktualny harmonogram.

Agata Piwko – prezes Stowarzyszenia Kobiet 28+