Odblask może uratować nam życie!

W okresie jesienno-zimowym wcześniej zapada zmierzch, często pada deszcz, na drodze jest zła widoczność. Osoby poruszające się po ulicy w ciemnych ubraniach i bez odblaskowego elementu narażone są na niebezpieczeństwo potracenia przez samochód. Dlatego też, pamiętajmy o odblaskach. Odblaskowy element przyczepiony do ubrania, torebki lub plecaka może uratować nam życie. Kierowca wcześniej nas zauważy i będzie miał czas, aby zareagować. Pieszy ubrany w ciemny strój jest widziany przez kierującego pojazdem z odległości około 40 metrów. Natomiast z elementem odblaskowym, pieszy staje się widoczny nawet z odległości 150 metrów.
Przypominamy, że każdy pieszy, który porusza się po zmierzchu po drodze poza obszarem zabudowanym, musi mieć odblask umieszczony w sposób widoczny
dla kierujących. Tak mówi prawo i za brak odblasku policjant może ukarać nas mandatem. Jednak nie prawo jest tu najważniejsze, a nasze bezpieczeństwo.
Stosujmy więc jedną zasadę: poruszając się po drodze, nie ważne czy jest to teren zabudowany czy też niezabudowany, nie narażajmy swojego życia, zakładajmy odblaski
i bądźmy widoczni!

w trosce o bezpieczeństwo mieszkańców gminy Zamość
Komenda Miejska Policji w Zamościu