Ślubowanie klasy 1 w Szkole Podstawowej w Pniówku

199

Ważnym momentem w życiu ucznia rozpoczynającego naukę szkolną jest oficjalne przyjęcie go do społeczności uczniowskiej czasie ceremonii ślubowania klasy I. Zwyczaj ten nawiązuje do dawnych obrzędów pasowania na rycerza czy przyjmowania żaków do grona studentów. W tym roku ceremonia ślubowania klasy pierwszej odbyła się w dniu 26 października. Uroczystość tę przygotowała pani Wiesława Gawlik wraz ze swymi uczniami i członkami Samorządu Uczniowskiego. O oprawę muzyczną zadbała pani Katarzyna Kowanek. Część oficjalną rozpoczęła wychowawczyni, witając głównych bohaterów tej uroczystości i zapowiadając przybycie jeszcze jednego ważnego gościa. Po krótkim występie pierwszoklasistów głos zabrała pani dyrektor Alina Korneluk. Powitała wszystkich zebranych, podkreślając jak ważnym momentem w życiu szkoły jest dzisiejsza uroczystość. Po pani dyrektor przedstawicielka Samorządu Uczniowskiego obiecała młodszym koleżankom i kolegom wsparcie i pomoc ze strony starszych uczniów i życzyła samych sukcesów w nauce. To samo przesłanie niosły wiersze odczytane po chwili przez starszych uczniów. W końcu przyszła kolej na pojawienie się zapowiadanego wcześniej specjalnego gościa. Na scenę wkroczyła Dobra Wróżka z „Wielką księgą czarów i magii”. Niestety w ślad za nią pomiędzy pierwszakami zjawiła się Zła Wróżka, która rzuciła na dzieci czar lenistwa, żeby nie mogły stać się prawdziwymi pierwszoklasistami. Dobra Wróżka musiała ratować je wspólną wędrówką przez kolejne krainy wiedzy i umiejętności. Dzieci udowadniały, że świetnie umieją śpiewać, tańczyć, systematycznie pracować, kochają swą ojczyznę, znają zasady bezpiecznego poruszania się po drogach oraz wiedzą jak należy kulturalnie się zachowywać. Po tych próbach Dobra Wróżka uznała, że dzieci w pełni zasłużyły, by zdjąć z nich złe zaklęcie i dopuścić do ślubowania uczniów klasy I. Teraz nastąpiła część oficjalna uroczystości. Na salę wkroczył poczet flagowy, został odśpiewany hymn państwowy a po chwili uczniowie klasy I powtórzyli przed flagą państwową rotę przysięgi. Za moment już w bardziej żartobliwej formie złożyli też ślubowanie rodzice pierwszoklasistów. Po tej ceremonii pani dyrektor symbolicznym ołówkiem dokonała pasowania na ucznia a następnie wręczyła każdemu pierwszakowi pamiątkowy dyplom, pierwszą szkolną legitymację oraz zeszyt wydany w stulecie odzyskania przez Polskę niepodległości. Nie był to jednak koniec podarunków. Teraz głos zabrali przedstawiciele rodziców, dziękując dzieciom i pani wychowawczyni za tak wspaniały występ. Potem wraz z życzeniami sukcesów w szkole wręczyli dzieciom słodycze i inne pamiątkowe drobiazgi. Drobne upominki otrzymali też nauczyciele. Na zakończenie części oficjalnej pierwszoklasiści zrobili sobie pamiątkowe zdjęcia z wychowawczynią, panią dyrektor oraz specjalnym gościem całej uroczystości – księdzem proboszczem Stanisławem Bachorem. Potem pierwszaki mogły sobie już pozwolić na odrobinę swobody. Rodzice przygotowali dla nich wspaniałe przyjęcie, a smaczne ciasta i specjalna, przebierana sesja fotograficzna wynagrodziły stres jaki przyszło im tego dnia przechodzić. Życzymy nowym uczniom naszej szkoły samych sukcesów.

Mirosław Trześniowski