Projekt „Lekcje z klasą”

1001

Fundacja Uniwersytet Dzieci postanowiła wesprzeć nauczycieli szkół podstawowych w rozwijaniu kluczowych umiejętności w życiu każdego człowieka tj. kompetencje społeczne (nawiązywanie relacji z innymi, empatia, świadomość własnych emocji, praca w grupie) . Wspólnie z naukowcami, ekspertami pedagogiki i nauczycielami stworzyli „Lekcje z klasą” – nowatorskie narzędzie, dzięki któremu dzieci biorą udział w wartościowych lekcjach. „Lekcje z klasą” zostały objęte patronatem honorowym Ministra Edukacji Narodowej. Klasa IIb Zespołu Szkoły Podstawowej i Przedszkola w Kalinowicach jest jedną z 1000 klas w Polsce, które zgłosiły się do tego projektu. Otrzymała od fundacji wspaniałą grę Profesor Szkiełko i tropiciele , która pomaga w realizacji tych celów. Profesor Szkiełko przenosi dzieci w baśniowy świat tropicieli. Lekcje odbywają się w poniedziałki po zajęciach obowiązkowych. Każde spotkanie niesie wiele emocji, ciekawych przygód dużo zabawy i nowych doświadczeń. Uczniowie z niecierpliwością czekają na następne zajęcia. Nauczyliśmy się już jak rozmawiać o swoich emocjach, jak je nazywać, po co w ogóle są potrzebne nam emocje i uczucia. Wiemy jaki wpływ na nasze zachowanie mają emocje. Nauczyliśmy się też wyrażać emocje, przedstawiać je za pomocą środków plastycznych. Dyskutowaliśmy o tym co nam poprawia nastrój, co robią ludzie gdy się złoszczą. Wiemy o tym, że wszystkie emocje mają swoją przyczynę, nauczyliśmy się obserwować siebie nawzajem i swoich bliskich i zrozumieć dlaczego w określonych sytuacjach złościmy się, cieszymy, płaczemy, śmiejemy się…. . Na ostatnich zajęciach zastanawiałyśmy się „Jak ukryć emocje w filiżance?. Wykonaliśmy kolorowe filiżanki, które były związane z różnymi emocjami. Układaliśmy historyjki tłumaczące samopoczucie filiżanek. Popijając herbatkę rozmawialiśmy w małych grupkach. Przed nami jeszcze kilka spotkań. Będziemy rozmawiali na nich o tym „Czym ludzie różnią się między sobą?, Kto w rodzinie jest najważniejszy? , Ile pomysłów mieści się w głowie?. Każdy uczeń otrzymał paszport tropiciela i tam zdobywa po każdej lekcji pieczątki, które potwierdzają zdobycie przez ucznia danej umiejętności. Wspaniale się bawimy i mile spędzamy czas.

Jolanta Smyk