„Polska Flaga Biało-Czerwona, Krwią i Męstwem Wywalczona”

736

W 1795 r. Polska zniknęła z mapy Europy i świata; gdy Rosja, Prusy i Austria dokonały trzeciego rozbioru. W porozbiorowej historii państwa doszło do kilku prób zrzucenia jarzma niewoli przez Polaków. Okazją dla odzyskania niepodległości stała się I wojna światowa. W 1914 roku, w momencie wybuchu światowego konfliktu, nadzieje Polaków na odzyskanie niepodległości były ogromne. Sytuacja, w której państwa zaborcze znalazły się w dwóch przeciwstawnych sobie obozach politycznych, sprzyjała spełnieniu marzeń takich działaczy niepodległościowych, jak Józef Piłsudski czy Roman Dmowski. „11 listopada 1918 r. spełnił się sen pokoleń Polaków – Państwo Polskie narodziło się na nowo”, czytamy w uchwale Sejmu ustanawiającej 2018 Rokiem Jubileuszu 100-lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości. Sejm wyraził też nadzieję, że wzorem Ojców Niepodległości Polacy porzucą spory, by wspólnie świętować ten radosny Jubileusz w jedności i pojednaniu.
Biblioteka Publiczna Gminy Zamość dla uhonorowania pamiętnej daty i związanych z nią ważnych konsekwencji historycznych, dołączając się do ogólnopolskiej inicjatywy, zorganizowała konkurs prasowo-czytelniczy „STO LAT WOLNEJ POLSKI, STO LAT PRAW WYBORCZYCH KOBIET” (pod patronatem Wójta Gminy Zamość); a dnia 5 grudnia miało miejsce uroczyste wręczenie dyplomów i nagród. Na konkurs wpłynęło blisko 100 kuponów. Biblioteka przyznała 38 nagród w dwóch kategoriach wiekowych: „dzieci i młodzież”, „osoby dorosłe”. 11 osób otrzymało wyróżnienia. W tym roku komisja konkursowa zadecydowała również o przyznaniu dwóch nagród specjalnych, za maksymalną ilość punktów i hasło konkursowe inspirowane jubileuszową datą. Uczestnicy wykazali się w tym punkcie nie tylko zdolnościami plastycznymi, ale przede wszystkim mieli okazję wyrazić w tej formie swoją osobistą, patriotyczną postawę. Zwycięskie hasła:
– „NIECH POKÓJ W KAŻDYM SERCU ZAGOŚCI W ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI
– „POLSKA FLAGA BIAŁO-CZERWONA, KRWIĄ I MĘSTWEM WYWALCZONA”,
ułożyli: Wiktoria Wiater (kategoria „osoby dorosłe”) i Aleksandra Niemczuk (kategoria: „dzieci i młodzież”).

My ze swojej strony dziękujemy wszystkim uczestnikom za zaangażowanie w obchody 100. Rocznicy Wolnej Polski !!!
Rok 2018 to nie tylko setna rocznica odzyskania niepodległości przez Polskę. W tym roku mija także sto lat od nadania kobietom prawa głosu w wyborach do Sejmu i Senatu. Te przywileje kobiety wywalczyły sobie same, to m. in. ich działania przyczyniły się do otwarcia drzwi do wolności. Dziś również KOBIETY aktywnie angażują się w życie społeczne, głośno artykułując swoje aspiracje. Dla upamiętnienia tego historycznego wydarzenia, w trakcie powyższej uroczystości wręczenia dyplomów i nagród, przed Biblioteką Publiczną Gminy Zamość zostały posadzone symboliczne róże. W akcję osobiście zaangażowali się Wójt Gminy Zamość – Pan Ryszard Gliwiński oraz Przewodniczący Rady Gminy – Pan Wojciech Suchowicz. Pomysłodawczynią inicjatywy jest Pani Maria Duławska.
O tym, że polskie kobiety mogą wiele świadczy nie tylko historia naszego kraju – kobiety na co dzień udowadniają, że mądrze i w pełni potrafią korzystać z wolności oraz przysługujących im praw. W Polsce nie brakuje odważnych Pań! Nie przypadkiem w dniu 5 grudnia 2018 r. Biblioteka Publiczna Gminy Zamość zorganizowała uroczystości upamiętniające 100. rocznicę odzyskania niepodległości i sto lat praw wyborczych kobiet w połączeniu z promocją książeczki „Zwierzajki 2 (wiersze, baśnie i bajki)”, autorstwa Pani Marii Duławskiej. Pomysł myślę trafiony – jak inaczej bowiem można było w naoczny sposób wskazać młodemu pokoleniu wzór kobiety, która poprzez swój upór, mądrość i dar „pisania” śmiało realizuje swoje aspiracje, a przy okazji świadomie angażuje się w działalność kulturową na rzecz społeczności.
My jako instytucja doceniająca wszelkie zaangażowanie na rzecz popularyzowania czytelnictwa , z przyjemnością możemy się pochwalić, że również mieliśmy w tej inicjatywie swój skromny wkład. To właśnie w tej książeczce zostały zamieszczone fragmenty prac plastycznych dzieci nagrodzonych w konkursie „POEZJA I BAJKA SŁOWEM I PĘDZLEM MALOWANE”, którego jesteśmy organizatorem. Książeczkę Pani Maria zadedykowała „Dzieciom i młodzieży z Gminy Zamość”!
DZIĘKUJEMY! A przy okazji serdecznie zachęcamy naszych młodszych czytelników do udziału w przyszłych edycjach naszego konkursu!

(oprac. bibliotekarz Anna Dubel)