Otwarcie wystawy „Zachować pamięć”

231

Stowarzyszenie „Wysokie nad Łabuńką” zorganizowało nową ekspozycję w Regionalnej Izbie Pamięci Gminy Zamość w Wysokiem. W sobotę, 21 października 2017 r., uroczyście otwarto wystawę, realizowaną w ramach projektu pn. „Zachować pamięć” – Zamojszczyzna okresu okupacji hitlerowskiej w pamiątkach rodzinnych.
Ekspozycja ma na celu pokazanie historii Zamojszczyzny i przybliżenie losów jej mieszkańców w latach okupacji hitlerowskiej. Na wystawie prezentowane są zdjęcia, listy, dokumenty, odznaczenia i inne pamiątki rodzinne. Przez pryzmat tych „niemych świadków tamtych lat” przeplatają się niezwykłe opowieści, historie, trudne wybory, poświęcenie i patriotyzm. Wybuch II wojny światowej i lata okupacji niemieckiej były dla Zamojszczyzny okresem tragicznym i pełnym dramatycznych wydarzeń oraz przeżyć, które odcisnęły głębokie piętno na losach wielu ludzi.
Na otwarciu wystawy pojawiło się ponad pół setki osób. Ekspozycję będzie można oglądać do końca bieżącego roku i jeszcze przez miesiąc, tj. do 31 stycznia 2018 r. Projekt „Zachować pamięć” – Zamojszczyzna okresu okupacji hitlerowskiej w pamiątkach rodzinnych został dofinansowany przez Powiat Zamojski.
GOK