Młodzieżowa Rada Gminy Zamość powołana!

Na ostatniej Sesji (25.07.2016 r.) Radni Gminy Zamość powołali Młodzieżową Radę Gminy Zamość. Dzięki temu młodzież będzie miała swoją reprezentację w samorządzie w postaci oficjalnego organu konsultacyjnego i opiniodawczego.

Zgodnie ze statutem będącym załącznikiem do uchwały, głównym zadaniem MRGZ jest opiniowanie projektów decyzji dotyczących młodzieży, podejmowanych przez Organy Gminy Zamość i jej Jednostki. Wśród dodatkowych kierunków działania wskazano: upowszechnianie zasad działania samorządu terytorialnego wśród młodzieży, podejmowanie działań na rzecz zaspakajania potrzeb i oczekiwań młodych mieszkańców Gminy Zamość oraz organizację aktywnego uczestnictwa młodzieży w życiu Samorządowej Wspólnoty.

– Chodzi przede wszystkim i edukację obywatelską i zaangażowanie młodych ludzi w sprawy naszej Gminy. Jest to organ konsultacyjny i opiniodawczy dla dorosłego Samorządu. Liczymy na to, że w ten sposób dowiemy się, czego młodzi ludzie oczekują od nas samorządowców i jakie mają potrzeby – mówi Ryszard Gliwiński, Wójt Gminy Zamość.

MRGZ jest reprezentacją młodzieży szkolnej mieszkającej w Gminie i uczącej się w gimnazjach. Jest wolna od powiązań z jakąkolwiek partią polityczną czy ugrupowaniem politycznym. Zgodnie ze statutem, kadencja MRGZ trwa 2 lata, licząc od dnia wyboru. Czynne i bierne prawo wyborcze przysługiwać będzie każdemu uczniowi klas gimnazjalnych, będącemu mieszkańcem Gminy Zamość. Wybory do Młodzieżowej Rady odbywać się będą w gminnych gimnazjach i zostaną poprzedzone kampanią wyborczą. Najbliższe już jesienią 2016 roku.
Młodzieżowa Rada składa się, z 30 radnych. Jej organem jest Prezydium, z którego Członkowie wybierają przewodniczącego, 3 wiceprzewodniczących i sekretarza. Zgodnie z treścią uchwały Organy Gminy zobowiązały się w swojej działalności uwzględniać postulaty i wnioski wypracowane przez MRGZ. Wójt na czas kadencji Młodzieżowej Rady może powołać Opiekuna MRGZ, którego zadaniem będzie pomoc Młodzieżowej Radzie funkcjonowaniu i realizacji wyznaczonych celów.

Powołanie MRGZ to efekt sygnałów, rozmów i wniosków ze spotkań z młodymi mieszkańcami Gminy Zamość.