Młodzież naszej gminy buduje roboty

„New Tech 7570” – taką oficjalną nazwę nosi młodzieżowa grupa robotyczna skupiająca młodzież w wieku 15-17 lat prowadzona przez Technikum Informatyczne New Technology. Zespół jest pierwszą w Zamościu a drugą w Polsce grupą startującą w międzynarodowych, prestiżowych turniejach robotycznych typu FRC (First Robotics Competition). Drużyna mimo, iż funkcjonuje dopiero od października 2018 odniosła już dwa ogromne sukcesy – 3 miejsce podczas Lubelskiej Ligi Robotyki oraz półfinały w międzynarodowych zawodach FRC Stambul Regional w Turcji.

Do grupy należy również młodzież z Gminy Zamość – kapitanem „New Tech 7570” jest Łukasz Kozar – absolwent Szkoły Podstawowej w Płoskiem, driverem robota Szymon Macek z Kalinowic, a w sekcji mechaników i elektroników pracują Miłosz Siemieńczuk oraz Damian Szpyra – uczniowie ostatniej klasy gimnazjum Szkoły Podstawowej w Żdanowie.

– Udział w grupie robotycznej jest dla mnie czymś niezwykłym – mówi Szymon Macek. Wiedza i doświadczenie, które tu zdobywamy są bezcenne, bardzo często robimy rzeczy na poziomie studiów wyższych. Dla przykładu – aktualnie projektujemy łazika marsjańskiego na zawody European Rover Challenge. Ze względu na nasze osiągniecia jako jedyni w Polsce zostaliśmy zaproszeni do udziału w konkursie skierowanym wyłącznie do studentów.

Grupa zamierza również promować robotykę i organizować warsztaty w szkołach Gminy Zamość.

– Jesteśmy po rozmowach z Panem Wójtem Ryszardem Gliwińskim, któremu nasz pomysł bardzo się spodobał – mówi kapitan drużyny Łukasz Kozar. Naszym celem jest zakładanie drużyn robotycznych dla dzieci a przede wszystkim nauka matematyki i programowania poprzez zabawę. Przyszłość XXI wieku to wysokie technologie, robotyzacja i sztuczna inteligencja. Im szybciej wejdziemy z tą wiedzą do szkół, tym lepiej dla wszystkich.

Drużynę prowadzi i rozwija Technikum New Technology w Zamościu, które jako jedyne w regionie kształci młodzież w obszarze innowacyjnych kierunków:

• Technik programista (z innowacją e-sport)
  • Technik informatyk (z innowacją automatyka i robotyka)
  • Technik elektronik (z innowacją automatyka i robotyka)

Aktualnie trwa rekrutacja do klasy pierwszej dla uczniów gimnazjów i 8 klas. Zapraszamy do zapisów poprzez stronę Technikum lub kontakt osobisty: www.newtech.edu.pl

Podanie do Technikum: http://newtech.edu.pl/start/index.php/rekrutacja/podanie-do-szkoly

Numer telefonu: 506 092 392  oraz 515 522 275 e-mail: kontakt@nullnewtech.edu.pl

Więcej o grupie robotycznej New Tech 7570: www.newtechteam.pl i www.facebook.com/newtechzamosc

Hubert Siemieńczuk
Manager New Tech 7570