Miasta i ludzie – wystawa fotografii

68

48 wybranych zdjęć autorstwa Jerzego Tkaczyka z Gminy Zamość wyeksponowano w Gminnym Ośrodku Kultury Gminy Zamość w Wysokiem. Ciekawe sytuacje, ludzie i osoby uwieczniono na zdjęciach, które składają się na wystawę fotograficzną, pt. „MIASTA i LUDZIE”. Jerzy Tkaczyk „złapał” obiektywem wiele intrygujących sytuacji, perspektyw i niepowtarzalnych obrazków z życia. Zbiór powstał w trakcie podróżowania Autora po Europie. Wśród uchwyconych sytuacji dają się zauważyć kontrasty między Europą Zachodnią i Wschodnią, a także unikalne momenty związane z przenikaniem się kultur.

Wstęp na wystawę jest wolny.
Wystawa czynna: od 8 kwietnia do 31 maja 2019 r. – w godzinach 9:00 – 14:00 – od poniedziałku do piątku.
W przypadku grup zorganizowanych i propozycji innych godzin zwiedzania prosimy o wcześniejszy kontakt z sekretariatem GOK-u – tel. 797 954 557.

Poniżej recenzja Elżbiety Gnyp (zamojska art. malarka i historyk sztuki)

Miasta – Ludzie – Sztuka
świat w fotografii Jerzego Tkaczyka
Jeśli nie jesteś zdolny widzieć więcej ponad to – co widzialne, nie możesz zobaczyć niczego.

Cytowana myśl światowej sławy amerykańskiego fotografika, Ruth Bernharda, w całej swej zawartości tekstowej potwierdza niezwykła fotograficzna wystawa autorstwa Jerzego Tkaczyka, jaką w kwietniu br. otwarto w Gminnym Ośrodku Kultury Gminy Zamość w Wysokiem k/Zamościa.
Pokaz jest retrospekcją dokumentalną z licznych podróży, jakie Jerzy Tkaczyk odbył na przestrzeni lat po Europie. Aparat fotograficzny jest Jego nieodłącznym atrybutem, towarzyszącym w wędrówce, w poznawaniu miast i ludzi. Rejestruje napotkane osoby, wydarzenia artystyczne, życie codzienne i własne emocje przeżyć. Notuje ulotność miejsca i chwili, która umyka, życie ludzi w blasku światła i mroku cienia. Bogactwo, przepych w sposobie życia nielicznych, wybranych ludzi, miesza się i przenika z ubóstwem, biedą i samotnością innych.
Na ekspozycję złożyły się m. in. fotografie z Ukrainy, Anglii, Danii, Szwajcarii, Belgii, Niemiec i Austrii. Każdy kraj wymaga od fotografa umiejętności znalezienia i ukazania jego odrębności kulturowych, historycznych, religijnych. Jurkowi to się udało.
Zatrzymane w kadrze skrawka papieru sceny, miejsca, zdarzenia obrazują cały konglomerat rozmaitości i skrajności świata XX i XXI wieku. Różnorodność rozwiązań architektonicznych i komunikacyjnych traktów, wielość form nowoczesnej sztuki, poziomów i ewolucji życia występują obok prostoty, zgrzebności i bezdomności współczesnego człowieka. Świat wielkich kontrastów, bogactwa i zupełnego upadku. Świat jaskrawych barw reklam, innym razem pozbawiony koloru i światła nadziei.
Zdjęcia ilustrują umiejętność ich Autora w znalezieniu czegoś interesującego nawet w zwykłych miejscach. Bywa, że to „coś” nie jest widoczne wprost podczas pierwszego oglądania – wymaga to od odbiorcy szczególnej kontemplacji.
Zaprezentowany na wystawie zestaw fotografii pokazuje osobowość fotografa wrażliwego zarówno na los człowieka, jak i sztuki plastyczne, człowieka nieobojętnego na zachodzące w sztuce zmiany i transformacje. Fascynująca jest w Jurku pasja zwiedzania i potrzeba bezpośredniego kontaktu z obrazem, grafiką, rzeźbą, innym razem z kompozycją umieszczoną w przestrzeni otwartej. Ma za sobą wiele bezsennych nocy, spędzonych w „podróży do sztuki”, w różnych państwach i w różnych środkach komunikacji publicznej. Wiele godzin przestał w kolejkach do kas biletowych, by nabyć karnet i wejść, zobaczyć zbory sztuki zgromadzone w muzeum, narodowej galerii, domu twórcy.
Na wystawie prezentowane są również fotografie, ukazujące fragmenty zwiedzanych wnętrz, interdyscyplinarnych wystaw oraz samodzielnie prezentowanych obiektów. Można poznać upodobania i wybory autora. Jest to subiektywny, mocny przekaz, z którego emanuje wielka radość oglądania, bliskiego kontaktu ze sztuką dawnych mistrzów, jak i sztuką współcześnie tworzoną.
Wystawa fotograficzna, pt. Miasta i Ludzie, Jerzego Tkaczyka – podróżnika, pasjonata w poznawaniu świata, człowieka otwartego na jego barwy i cienie, a nade wszystko wielkiego miłośnika i konesera sztuk pięknych, zmusza do zadumy. Stawia pytania: dokąd zmierzamy(?) i jaki świat pozostawimy innym pokoleniom?

Elżbieta Gnyp
art. malarka, historyk sztuki