Zespoły wokalne

W Gminie Zamość działa aktywnie 11 zespołów śpiewaczych. Uświetniają one swoimi występami wszystkie gminne uroczystości, będąc jednocześnie kulturalną wizytówką Gminy Zamość.

 

„Ale Cantare” z Płoskiego

Zespół wokalny „Ale Cantare” jest na tyle młody, że jego członkinie wciąż doskonale pamiętają datę narodzin: 2 sierpnia 2011 roku. Wówczas kilka pań z Płoskiego za gorącą namową sołtysa Tadeusza Kostrubca połączyło siły wokalne pod kierunkiem skromnej, acz wybitnej solistki i dyrygentki Barbary Rabiegi.
Już 17 sierpnia utalentowane płoszczanki dały próbkę swoich możliwości podczas mszy odpustowej w rodzimej parafii. Od tego czasu śpiewem ubogacają programy mniejszych i większych uroczystości w swoim sołectwie (wielokrotnie koncertowały m.in. podczas Dożynek Parafialnych , jasełek, z okazji Dnia Kobiet, Święta Rodziny), ale i poza jego granicami (wzięły udział w Koncercie Noworocznym w Katedrze Zamojskiej, uświetniły obchody jubileuszu Biblioteki Gminnej czy Jubileuszu Długoletniego Pożycia Par Małżeńskich z Gminy Zamość, występowały też podczas Gminnych Dożynek, jak również uświetniły swoim występem obchody Dnia Samorządu Terytorialnego). Zespół „Ale Cantare” koncertował również poza granicami naszego kraju – w styczniu 2017 roku na zaproszenie Domu Polskiego w Glasgow odwiedził Szkocję.
Panie z powodzeniem odnajdują się w repertuarze zarówno patriotycznym, jak i ludowym czy rozrywkowym. Dlatego też w bardzo krótkim czasie „Ale Cantare” zdążyło podbić serca wielu mieszkańców Zamojszczyzny. Warto też nadmienić, że członkinie „Ale Cantare” chętnie podejmują współpracę z innymi formacjami, od października 2012 roku zasilają szeregi płoszczańskiego OSP. Wśród bardzo licznych już na dzisiejszą chwilę osiągnięć warto wymienić następujące:

 • 17.01 2013 r. – nagroda specjalna w Sąsiedzkim Konkursie Kolęd, Pastorałek i Pieśni w Nieliszu
 • 19.01.2014 r. – nagroda na XX Międzynarodowym Festiwalu Kolęd i Pastorałek w Będzinie
 • 10.01. 2015 r. – Złoty Dyplom podczas II Rzeszowskiego Festiwalu Kolęd i Pastorałek
 • 23.01. 2016 r. – Złote Pasmo oraz Puchar Marszałka Województwa Kujawsko – Pomorskiego podczas XI Ogólnopolskiego Konkursu Kolęd i Pastorałek w Chełmnie
 • 1.10.2017 r. – „Srebrne Pasmo” podczas IV Międzynarodowego Konkursu Chóralnego Muzyki Sakralnej „Carmen Fidei” w Łomży
 • 14.10.2018 r. – I miejsce na VII Regionalnym Przeglądzie Chórów „Pieśni Maryjne” w Lubaczowie
 • 27.10.2018 r. – „Srebrny Dyplom” na II Ogólnopolskim Festiwalu Muzyki Chóralnej im. Mikołaja Zieleńskiego w Łowiczu
 • 27.01.2019 r. – III miejsce podczas XXVIII Myślenickiego Festiwalu Pieśni Chóralnej „Kolędy i Pastorałki”

 

„Baryton” z Lipska

Tradycja chóru w Lipsku sięga kilkadziesiąt lat wstecz, a dokładnie lat 50. XX w. Wówczas z inicjatywy organisty Stanisława Krasowskiego powstał chór mieszany liczący blisko 30 osób. W obecnej formie grupa została reaktywowana w 2015 roku za namową obecnego proboszcza Parafii Lipsko, ks. Tomasza Winogrodzkiego, a śpiewa w niej 7 chórzystów. Grupa jest dość wszechstronna, a w związku z tym jej repertuar charakteryzuje się sporą różnorodnością – od muzyki biesiadnej po pieśni religijne. Instruktorem muzycznym jest Karolina Sokół – organistka z tamtejszej parafii. „Baryton” ma na swoim koncie pierwsze sukcesy. W maju 2019 roku grupa otrzymała wyróżnienie na Festiwalu Pieśni Maryjnej w Lipsku. Ze względu na skupienie swojej działalności przy parafii, chór zapewnia oprawę muzyczną licznych lokalnych uroczystości, takich jak święta, odpusty czy też obchody 100-lecia parafii, które miały miejsce 24 czerwca 2019 roku.

 

„Białowolanki” z Białowoli

Zespół „Białowolanki” został założony podczas spotkania z okazji Dnia Kobiet w marcu 2001 roku. Pierwszym kierownikiem artystycznym zespołu był Marian Pupiec, ówczesny dyrektor Szkoły Podstawowej w Białowoli. Po dwóch miesiącach „Białowolanki” debiutowały koncertem podczas obchodów Powiatowego Święta Ludowego w Białowoli w dniu 3 czerwca 2001 roku. W lutym 2006 roku kierownikiem artystycznym został Stanisław Momot, a od lutego 2016 roku funkcję tę pełni Tadeusz Flor. Zespół wykonuje różnorodne pieśni – religijne, patriotyczne czy ludowe. Panie śpiewają również piosenki nowsze oraz układane przez panią Wacławę Muszyńską członkinię zespołu. „Białowolanki” występują podczas Dożynek Gminy Zamość, Dnia Susła, Dni Samorządowca i innych uroczystości. Zapewniają oprawę muzyczną Mszom Świętym, mającym miejsce w kaplicy w ich rodzinnej miejscowości – Białowoli. Grupa często prezentuje się w regionie, m.in. na Zamojskich Dniach Folkloru w Zwierzyńcu, Festiwalu Pieśni Maryjnej w Górecku Kościelnym, latem na Rynku Wielkim w Zamościu. W 2010 roku „Białowolanki” koncertowały na Ukrainie. Wspólnie z zespołem „Echo Lipska” z Lipska wystąpiły podczas 19. Rocznicy Dnia Niepodległości w partnerskiej dla Gminy Zamość Gminie Iwano-Frankowe. We wrześniu 2016 roku zespół zajął III miejsce w II edycji Roztoczańskiej Listy Przebojów Ludowych w Katolickim Radiu Zamość, a 21 maja 2017 r. otrzymał wyróżnienie podczas II Festiwalu Pieśni Maryjnej i Religijnej „TOTUS TUUS” w Lipsku.

 

„Chyżanie” z Chyżej

Pomysł na utworzenie męskiej grupy wokalnej z Chyżej zrodził się podczas obchodów jubileuszu 55-lecia miejscowego Koła Gospodyń Wiejskich, co miało miejsce w I kwartale 2019 r. To wtedy uznano, że istnieje potrzeba stworzenia zespołu, który uświetniałby lokalne uroczystości, zwłaszcza zbliżające się obchody Dnia Kobiet w Chyżej. Pomimo przeprowadzenia niewielkiej ilości prób zespół „Chyżanie” po kilkunastu dniach zaprezentował się przed kameralną publicznością podczas marcowego święta, a jego występ został ciepło przyjęty. Okazją do pokazania się przed szerszym gronem odbiorców był występ podczas organizowanego w sołectwie Pikniku Rodzinnego „Na Start Lata”. Frekwencja dopisała, a zespół poradził sobie wyśmienicie. Od tamtej pory kontynuuje z powodzeniem działalność artystyczną pod kierunkiem społecznego instruktora, Ireneusza Szewczuka, mieszkańca Chyżej. Ma także na koncie pierwsze sukcesy i wyróżnienia. 11 sierpnia 2019 r. w Zawadzie /Gmina Zamość/ na Festiwalu Piosenki Biesiadnej III miejsce i dyplom otrzymał Ireneusz Szewczuk, występując solo, a niedługo później na VII Międzygminnym Przeglądzie Ludowym w Starym Zamościu cały zespół został wyróżniony spośród kilkunastu wykonawców biorących udział w konkursie śpiewu. Obecnie w skład grupy wchodzi 5 panów, w tym trzech członków Rady Sołeckiej, jeden Radny Rady Gminy Zamość i Sołtys. Zespół tworzą: Andrzej Sikora, Ireneusz Szewczuk, Janusz Bis, Edmund Hałasa i Andrzej Pokrywka.

 

„Czerwone Korale” z Zawady

DSC_5646

Zespół „Czerwone Korale” powstał w 2013 roku z inicjatywy mieszkańców Zawady. Do jego repertuaru wchodzą zarówno utwory religijne jaki i znane polskie przeboje. Zespół uświetnia swoimi występami wydarzenia lokalne, gminne a nawet regionalne. Instruktorem muzycznym „Czerwonych Korali” jest Katarzyna Wasilewska – nauczycielka muzyki i zajęć artystycznych. Obecnie zespołowi przewodniczy Anna Skorupka. Zespół spotyka się na próbach w świetlicy wiejskiej w Zawadzie. Wśród osiągnięć zespołu znalazły się następujące:

 • 6.11.2016 r. – wyróżnienie w III Międzygminnym Konkursie Pieśni Patriotycznej w Starym Zamościu
 • 9.07.2017 r. – wyróżnienie podczas XXIII Konkursu Piosenki Partyzanckiej w Aleksandrowie
 • 4.11.2017 r. – wyróżnienie w kategorii zespołów podczas IV Międzygminnego Konkursu Pieśni Patriotycznej w Starym Zamościu
 • 26.05.2019 r. – II miejsce podczas „IV Festiwalu TOTUS TUUS Pieśni Maryjnej i Religijnej – Lipsko 2019”
 • 4.08.2019 r. – wyróżnienie podczas XXIV Festiwalu Pieśni Maryjnej „Górecko-Dąbrowa 2019”

 

„Echo Lipska” z Lipska

Zespół „Echo Lipska” powstał w sierpniu 2004 roku z inicjatywy członkiń Koła Gospodyń Wiejskich w Lipsku. Należy do niego 8 pań. Początkowo instruktorem muzycznym był Stanisław Momot, a od 2016 roku funkcję tę pełni Tadeusz Flor. Próby odbywają się w świetlicy wiejskiej w Lipsku. Repertuar zespołu jest różnorodny. Obejmuje pieśni kościelne, patriotyczne, ludowe, biesiadne. Panie nie stronią również od występów kabaretowych. Występują w Gminie Zamość podczas Dożynek Gminnych, Samorządowego Dnia Kobiet, Dnia Susła, Dnia Samorządowca i podczas wielu innych uroczystości. W kościele parafialnym w Lipsku koncertują z kolędami w okresie bożonarodzeniowym. Zespół reprezentuje gminę również w regionie, występując między innymi na Nieliskiej Biesiadzie Kulturalnej w Nieliszu czy Zamojskich Dniach Folkloru w Zwierzyńcu. W 2010 roku „Echo Lipska” debiutowało poza granicami kraju. Wspólnie z zespołem „Białowolanki” panie koncertowały podczas obchodów 19. Rocznicy Dnia Niepodległości Ukrainy w partnerskiej dla Gminy Zamość Gminie Iwano-Frankowe. Podczas „IV Festiwalu TOTUS TUUS Pieśni Maryjnej i Religijnej – Lipsko 2019” zespół zajął III miejsce, natomiast 7 lipca 2019 r. otrzymał wyróżnienie podczas XXV Konkursu Piosenki Partyzanckiej w Aleksandrowie.

 

Chór „Sitanianie” z Sitańca

Chór „Sitanianie” powstał 1 października 2008 roku. W jego skład wchodzą panie, które niegdyś śpiewały w zespole śpiewaczym „Sitanianki”, działającym przeszło 30 lat w Gminie Zamość oraz inne osoby pasjonujące się śpiewem. Funkcję kierownika administracyjnego pełni Wiesław Pośnik, natomiast kierownikiem artystycznym jest Irena Dużyńska. Chórowi akompaniuje Tadeusz Flor, zaś konferansjerami są Barbara Kołodziejczuk oraz Henryk Łukaszczuk. Dwa lub trzy razy w tygodniu, w zależności od potrzeb, odbywają się próby w świetlicy wiejskiej w Sitańcu. Repertuar zespołu jest bardzo różnorodny – wykonuje utwory religijne, patriotyczne, ludowe, wojskowe, rozrywkowe. Chór „Sitanianie” koncertuje podczas uroczystości i spotkań gminnych, a także lokalnych i regionalnych. Ma już na swoim koncie koncerty poza granicami kraju – na Ukrainie podczas festynu „Lwów starodawny” oraz w Katedrze Łacińskiej we Lwowie. „Sitanianie” występują m.in. na festynie rodzinnym Dzień Susła, Dożynkach Gminy Zamość, Festiwalu Muzyka Europy podczas Dni Samorządowca, obchodach Święta Niepodległości, Dożynkach Powiatu Zamojskiego, Zamojskich Dniach Folkloru w Zwierzyńcu, Festiwalu Pieśni Maryjnej w Górecku Kościelnym. Chór „Sitanianie” był wielokrotnie nagradzany, a wśród licznych osiągnięć znalazły się między innymi następujące:

 • 9.11.2014 r. – nagroda Burmistrza Miasta Dęblin podczas Jesiennego Przeglądu Twórczości Artystycznej Seniorów w Dęblinie
 • 26.04.2015 r. – I miejsce na XV Ogólnopolskim Festiwalu Pieśni – Piosenki Patriotycznej – Ludowej i Tańca Ludowego w Pionkach
 • 2016 r. – nominacja z województwa lubelskiego do Ogólnopolskiego Przeglądu Artystycznego Seniorów ARS w Bydgoszczy; na przesłuchaniach we Włocławku „Sitanianie” wywalczyli II miejsce w kategorii chórów
 • 3.07.2016 r. – I miejsce podczas XXII Konkursu Piosenki Partyzanckiej – Aleksandrów 2016
 • 19.11.2016 r. – nagroda w XVII Jesiennym Przeglądzie Twórczości Artystycznej Seniorów w Dęblinie
 • 6.08.2017 r. – „Złoty różaniec” podczas XXII Festiwalu Pieśni Maryjnej w Górecku Kościelnym-Dąbrowie
 • 4.11.2017 r. – I miejsce w kategorii chórów podczas IV Międzygminnego Konkursu Pieśni Patriotycznej w Starym Zamościu
 • 18.11.2017 r. – wyróżnienie podczas XVIII Jesiennego Przeglądu Twórczości Artystycznej Seniorów w Dęblinie
 • 12.09.2018 r. – I miejsce podczas Festiwalu Pieśni Partyzanckiej w Zamościu
 • 17.11.2018 r. – puchar podczas XIX Jesiennego Przeglądu Twórczości Artystycznej Seniorów w Dęblinie
 • 4.08.2019 r. – „Złoty różaniec” podczas XXIV Festiwalu Pieśni Maryjnej „Górecko–Dąbrowa 2019” 

 

„Kalinka”ze Skaraszowa

W październiku 2018 roku przy „Gminnym Klubie Seniora” ze Skaraszowa powstał zespół „Kalinka”. Podczas wspólnych spotkań Panie z Klubu Seniora lubiły sobie pośpiewać i tak zrodził się pomysł na zespół. Instruktorem muzycznym jest Daniel Narolski. Zespół „Kalinka” bierze udział w wydarzeniach lokalnych, gminnych oraz powiatowych. Repertuar zespołu wzbogacany jest o nowe piosenki, a ich występy cieszą publiczność.

 

„Roztoczanki” z Wólki Wieprzeckiej

Zespół „Roztoczanki” powstał 16 maja 1990 roku z inicjatywy Zofii Korony, ówczesnej przewodniczącej Koła Gospodyń Wiejskich w Wólce Wieprzeckiej. Nazwa zespołu nawiązuje do Roztoczańskiego Parku Narodowego i Roztocza, w obrębie których leży rodzinna Wólka Wieprzecka. Instruktorem muzycznym „Roztoczanek” od 2005 roku był Stanisław Momot, a od 2016 roku funkcję tę pełni Daniel Narolski. Obecnie Kołu i zespołowi przewodniczy Maria Listopad. Repertuar zespołu zawiera wiele pieśni i piosenek ludowych, patriotycznych, religijnych oraz biesiadnych. Grupa występuje podczas uroczystości gminnych m.in. na Dożynkach Gminy Zamość, Dniu Susła, Samorządowym Dniu Kobiet, Dniu Samorządowca i wielu innych. „Roztoczanki” biorą udział w wydarzeniach, przeglądach i spotkaniach odbywających się w regionie. W 2010 roku uroczyście obchodzono Jubileusz 20-lecia istnienia zespołu „Roztoczanki”. Zespół posiada w swoim dorobku liczne nagrody i wyróżnienia. Wśród nich znalazły się następujące:

 • 17.01.2013 r. – II miejsce na przeglądzie kolęd i pastorałek w Nieliszu
 • 13.09.2015 r. – II miejsce na Roztoczańskiej Liście Przebojów Ludowych w Katolickim Radiu Zamość
 • 21.05.2017 r. – II miejsce na Festiwalu Pieśni Maryjnej „TOTUS TUUS” w Lipsku

 

„ShowMen” z Szopinka

Grupa „ShowMen” powstała w 2016 roku. Miał to być jednorazowy występ grupy mężczyzn z okazji Dnia Kobiet. Dobre przyjęcie ze strony pań przekonało ich jednak, że warto kontynuować działalność. Nazwa zespołu nawiązuje do charakteru grupy, w której repertuarze znajdują się głównie polskie standardy rozrywkowe. Grupa „ShowMen” niekiedy sięga również po piosenki ludowe, prezentuje je jednak w nieco odmiennej, rozrywkowej aranżacji. Od czasu powstania grupa wielokrotnie koncertowała na uroczystościach gminnych, takich jak Dożynki Gminy Zamość, Folkopolka, sołeckie oraz gminne obchody Dnia Kobiet i wiele innych. Panowie kilkukrotnie występowali też na imprezach rozrywkowych organizowanych w Zamościu, a także gościnnie w gminie Sanok. Zespół wziął również udział w koncercie podczas 27. finału WOŚP w Zamojskim Domu Kultury. Panowie z grupy twierdzą, że ich największym sukcesem jest to, że publiczność ciągle jeszcze chce ich słuchać, a największą radość sprawia im widok rozbawionej widowni.

 

„Wesołe Gosposie” z Kolonii Sitaniec

Zespół „Wesołe Gosposie” został założony w 1992 roku. Funkcję kierownika grupy pełni Halina Bosiak, przewodnicząca Koła Gospodyń Wiejskich w Kolonii Sitaniec. Repertuar zespołu jest różnorodny, wśród wykonywanych utworów są pieśni religijne, patriotyczne, piosenki ludowe i biesiadne. „Wesołe Gosposie” występują w Gminie Zamość, m.in. podczas Dożynek Gminnych, Dni Samorządowca, Samorządowego Dnia Kobiet, Noworocznego Spotkania Samorządowego Gminy Zamość, a także podczas mniejszych spotkań sołeckich. Zespół prezentuje się w regionie, występuje z koncertami kolęd, podczas Kiermaszu Wielkanocnego w Zamościu, Zamojskich Dni Folkloru w Zwierzyńcu, Festiwalu Pieśni Maryjnej w Górecku Kościelnym i wielu innych wydarzeniach kulturalnych. Otrzymał wiele wyróżnień, dyplomów i nagród za swoją działalność. Wśród nich znalazły się następujące:

 • 2010 r. – III nagroda w kategorii zespołów śpiewaczych podczas 44. Ogólnopolskiego Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu Dolnym; Halina Bosiak była laureatką Festiwalu w kategorii śpiewaków–solistów
 • 18.12.2011 r. – wyróżnienie podczas rejonowych eliminacji do XVIII Ogólnopolskiego Festiwalu Kolęd i Pastorałek im. ks. Kazimierza Szwarlika w Będzinie
 • 28.06.2015 r. – I miejsce solistki Haliny Bosiak na 49. Ogólnopolskim Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu Dolnym
 • 19.11.2016 r. – wyróżnienie w XVII Jesiennym Przeglądzie Twórczości Artystycznej Seniorów w Dęblinie
 • 4.11.2017 r. – I miejsce w kategorii zespołów podczas IV Międzygminnego Konkursu Pieśni Patriotycznej w Starym Zamościu
 • 18.11.2017 r. – wyróżnienie dla solistki Anieli Kapłon podczas XVIII Jesiennego Przeglądu Twórczości Artystycznej Seniorów w Dęblinie
 • 7.07.2019 r. – III miejsce podczas XXV Konkursu Piosenki Partyzanckiej w Aleksandrowie
 • 15.08.2019 r. – solistka Halina Bosiak zajęła II miejsce podczas Festiwalu Folkloru Polskiego „53. Sabałowe Bajania” w Bukowinie Tatrzańskiej