Konkurs rodzinny “Piernikowe cuda”

640

Aż 44 „cudne” pierniki zgłoszono do konkursu „Piernikowe Cuda”, organizowanego przez szkołę i przedszkole w Kalinowicach. W tym roku jury oceniało nie tylko prace osób związanych z tą placówką, ale i pierniki zgłoszone przez prywatne przedszkole „Urwis” z Sitańca oraz szkołę w Płoskiem.

Jedną z tradycji bożonarodzeniowych jest pieczenie i dekorowanie pierników. Wyczarowywanie magicznych kształtów i piernikowych ozdób sprawia wiele satysfakcji i daje mnóstwo radości całej rodzinie oraz jednoczy starszych i młodszych przy wspólnej pracy. Aromatyczne i pyszne, a do tego pięknie udekorowane pierniki są niezwykłą ozdobą domu i stołu na święta. Jakie cuda można zrobić z piernika pokazały w konkursie „Piernikowe cuda” dzieci z Gminy Zamość. Dzieciom pomagały rodziny, udowadniając, że kochają tradycję, chcą odkrywać ją na nowo i przekazywać następnym pokoleniom. Konkurs ten stał się już przedświąteczną tradycją i od 6 lat organizowany jest w Zespole Szkoły Podstawowej i Przedszkola w Kalinowicach. Patronuje mu Wójt Gminy Zamość Ryszard Gliwiński. Na konkurs wpłynęło 44 prace rodzinne z trzech placówek z terenu Gminy Zamość: ZSPiP w Kalinowicach, Niepublicznego Przedszkola „Urwis” w Sitańcu i Szkoły Podstawowej w Płoskiem. Pierniki to prawdziwe, małe arcydzieła sztuki cukierniczej. Wśród prac są np. sanie z Mikołajem ciągnięte przez zaprzęg reniferów, chatki przyprószone śniegiem, choinki przystrojone bombkami, bałwanki, gwiazdki i serduszka. Niektóre piernikowe budynki mają wmontowane oświetlenie. Piernikowe cuda nie tylko cieszą oczy, ale swym korzennym zapachem i aromatem wprowadzają w nastrój zbliżających się świąt.

W skład Komisji oceniającej prace konkursowe weszły następujące osoby:
Przewodnicząca Komisji – Jolanta Bondyra – dyr ZSPiP w Kalinowicach,
Joanna Patron – „W ramach sztuki” Sklep z Pracownią Rękodzieła,
Jolanta Smyk – SP w Kalinowicach,
Zofia Przytuła – Przedszkole w Kalinowicach,
Agnieszka Waszczuk – Rada Rodziców ZSPiP w Kalinowicach,
Wioletta Starmach – Rada Rodziców ZSPiP w Kalinowicach.

Komisja obiektywnie oceniła prace i wyłoniła zwycięzców. Przyznano 3 nagrody specjale: Nagrodę Dyrektora ZSPiP w Kalinowicach otrzymała praca rodzinna Emilki i Huberta Szustów, Nagrody Rady Rodziców otrzymały prace Kacpra Kawałko oraz rodziny Amelii i Mateusza Bortackich. Ponadto, nagrodzono prace: Leny Zofii Musiał, Antoniego Halinowskiego, Mai i Karola Pilipczuków, Jakuba Halinowskiego, Anny Mróz, Marcela
Gwiazdowskiego, Natalii Szpugi, Zuzanny Lichoty, Julii Kiryczuk, Leny Rycaj, Wojciecha Kożucha, Miłosza Hurkały, Michaliny Grzywny, Wojciecha Beliny, Hanny Sobiesiak, Amelii Kopiec, Hanny i Emilki Michałkiewicz i Marty Panasiewicz. Rada Rodziców przyznała również nagrody dla prac: Miłosza Sobczuka, Gabrieli Kopiec oraz Oliwii i Mai Franczak.
Ogłoszenie wyników i rozdanie nagród zaplanowano podczas spotkania świątecznego w szkole w Kalinowicach dnia 21.12.2018 r. Serdecznie gratulujemy laureatom i zapraszamy do udziału w konkursie w przyszłym roku.

Na podst. tekstu Barbary Paczkowskiej i Mirosława Mierzwy z ZSPiP Kalinowice
Foto GOK: Emil Cabaj