Konkurs na palmę wielkanocną w Lipsku

667

W niedzielę 24 marca 2013 w kościele parafialnym pw Św Jana Chrzciciela  został rozstrzygnięty II parafialny konkurs ogłoszony przez proboszcza parafii Lipsko ks Andrzeja Traczykiewicza  na wykonanie palmy wielkanocnej. W konkursie oceniano palmy w dwóch  kategoriach: na najładniejszą palmę wielkanocną skierowany dla dzieci i młodzieży i na największą palmę wielkanocną skierowany do Kół Gospodyń Wiejskich.
Celem konkursu było uroczyste upamiętnienie w tradycyjnej polskiej formie wjazdu Pana Jezusa do Jerozolimy jak również propagowanie tradycji i folkloru związanego ze Świętami Wielkanocnymi.
Ostatnia Niedziela przed Wielkanocą nosi nazwę Niedzieli Palmowej utarły się też inne nazwy – Niedziela Kwietna  czy też Wierzbowa, w tym dniu podczas Mszy Św połączonej z procesją ksiądz święci palmy przyniesione przez wiernych. Zwyczaj święcenia palm wielkanocnych wprowadzono do liturgii w XI wieku. Palmy wielkanocne zostały wykonane z zielonych gałązek, które symbolizują życie, siły witalne, radość i coroczna odnowę roślin. Ozdobiono je gałązkami wierzby / w religii chrześcijańskiej symbolizowała zmartwychwstanie oraz nieśmiertelność duszy/, bukszpanu, tuji jak również  kolorowymi  kwiatami wykonanymi z bibuły.
Rozstrzygnięcie II konkursu parafialnego  miało miejsce po Mszy Świętej, którą poprzedził kolorowy orszak  wiernych z palmami ze cmentarza parafialnego, gdzie zostały poświęcone przez księdza proboszcza.
W konkursie o tytuł najładniejszej palmy oceniano palmy wykonane własnoręczne przez dzieci i młodzież.

Wyróżniono palmy w poszczególnych kategoriach:

  • I  Kategoria -szkoła podstawowa i młodsi: Kamil. Serafin, Julia i Paulina Kyc oraz Dawid Kościk.
  • II Kategoria – gimnazja: Krystian Galardziak
  • III Kategoria – szkoły średnie: Konrad Serafin.

O tytuł największej palmy wielkanocnej rywalizowały trzy palmy wykonane przez członkinie Kół Gospodyń Wiejskich z terenu parafii. Ostatecznie tytuł największej  zdobyła  prawie 5 metrowa palma wykonana przez panie z KGW Białowola zwyciężając zaledwie kilkoma centymetrami z palmą przygotowaną przez panie z KGW Lipsko. III miejsce zdobyła palma wielkanocna przygotowana przez KGW Lipsko Kosobudy.
Wszyscy zwycięzcy otrzymali nagrody ufundowane przez ks proboszcza parafii Lipsko.

Małgorzata Paszko