Kolejne zgrupowanie członków MDP

375

W dniach 21-23 września 2018 roku odbyło się kolejne zgrupowanie młodzieży należącej do Młodzieżowych Drużyn Pożarniczych z terenu Gminy Zamość. W zgrupowaniu uczestniczyła młodzież z roczników 2001-2004 należąca do 8 drużyn MDP działających przy OSP w Gminie Zamość.
Zgrupowanie rozpoczęło się w piątek po zajęciach szkolnych na parkingu przy PBS w Zamościu, skąd wspólnie wyjechaliśmy do Ośrodka Wypoczynkowego „Jolanta” w Krasnobrodzie. Po zakwaterowaniu i kolacji udaliśmy się na wieczorny spacer po Krasnobrodzie.
Sobotni poranek przywitał nas chłodem i deszczem ale to nas nie zniechęciło do udziału w zaplanowanych zajęciach. Uczestnicy zgrupowania uczestniczyli w zajęciach z pierwszej pomocy medycznej prowadzonych przez ratownika medycznego Pana Macieja Filipowicza. Do prowadzenia zajęć użyto fantomu do resuscytacji krążeniowo-oddechowej oraz torby PSP R1, jakiej używają Strażacy do ratowania poszkodowanych w wypadkach i zdarzeniach. Druga grupa zapoznawała się z wyposażeniem ciężkiego samochodu ratowniczo- gaśniczego marki MAN będącego na wyposażeniu OSP Mokre oraz zajęciach z musztry, które prowadził Komendant Gminny OSP Druh Tomasz Bosiak oraz Strażacy z jednostek OSP.
Udział w takich zgrupowaniach to nie tylko czas na naukę i ćwiczenia, ale także czas na odpoczynek i integrację. Zgodnie z programem po obiedzie udaliśmy się na poligon paintballowy, gdzie młodzież aktywnie spędziła popołudnie uczestnicząc w grach terenowych. Po powrocie do ośrodka i wspólnej kolacji, wieczorem była zabawa dyskotekowa.
W niedzielę po śniadaniu przeszliśmy do Kaplicy Objawień na Wodzie w Krasnobrodzie, skąd wspólnie ze Strażakami Powiatu Zamojskiego udaliśmy się się do Sanktuarium Maryjnego i uczestniczyliśmy we Mszy Świętej w intencji Strażaków. Po czym wróciliśmy do ośrodka, udaliśmy się na obiad i po wykwaterowaniu wyjechaliśmy do Zamościa, a stąd do domów.
Organizatorem wyjazdu w ramach programu „Obóz dla młodzieży gminnej” był Gminny Ośrodek Kultury Gminy Zamość z/s w Wysokiem we współpracy z Zarządem Oddziału Gminnego Związku OSP RP w Zamościu.
Składamy serdeczne podziękowania Młodzieży za udział oraz Wszystkim Tym, którzy przyczynili się to tego, aby to zgrupowanie mogło się odbyć.
Po strażackim zgrupowaniu zostały już tylko wspomnienia oraz prośby i obietnice, abyśmy mogli spotkać się za rok.

Bożena Kozioł
Zdjęcia: Krzysztof Czerwieniec