Jestem bardzo zaniepokojony sytuacją jaka panuje w III LO w Zamościu…

Dzień dobry! Jestem radnym gminy Izbica, członkiem komisji ds. edukacji, kultury, zdrowia i opieki społecznej. Piszę do Pana bo jestem bardzo zaniepokojony sytuacją jaka panuje w III LO w Zamościu, rozmawiałem dzisiaj z dyrektorem tej placówki ale miałem wrażenie że mnie zaraz wyrzuci, nie chciał mnie wysłuchać, a sprawa jest poważna: chodzi o sposób i zasady edukacji praktykowane w szkole: ustalone są własne progi oceny pozytywnej od 45% a nawet 50% procent szczególnie z matematyki. Najczęściej ustala się tak próg po sprawdzianie, żeby jak najwięcej osób nie zaliczyło sprawdzianu, rodzice nie mają możliwości wglądu do prac pisemnych, tylko do punktacji prezentowanej przez nauczycieli uczniom, wychowawcy nie spełniają swojej roli w pomocy uczniom, rozkładają ręce, że nic z tym się nie da zrobić, wielu uczniów nie wytrzymuje takiej presji psychicznej, popada w różnego rodzaju depresje, jeżeli któryś z rodziców zareaguje, przeciwko takiemu stanowi rzeczy, jego dziecko cierpi dodatkowe zniewagi psychiczne podczas zajęć od nauczyciela, szczególnie nauczycieli matematyki. Zmusza się wręcz te osoby do przeniesienia się do innej szkoły, w ten sposób są też eliminowane w trakcie edukacji słabsze osoby, wszystko po to, by na maturze zostały tylko te osoby które na pewno nie popsują statystyk III LO w zdawalności matur. Moim zdaniem jest to błędny kierunek działania i krzywdzący młodzież, proszę o zapoznanie się z danymi z liceum ile osób zaczyna edukacje a ile ją kończy. Bardzo proszę Panie Wójcie o interwencję w tej sprawie, za co z góry dziękuje.

Witam. Niestety w temacie Pana wypowiedzi nie mogę zabrać konkretnego publicznego głosu. Gmina Zamość to 35 miejscowości położonych wokół Miasta Zamościa, ale bez Miasta. Samorząd Gminy Zamość nie jest organem prowadzącym III LO w Zamościu, ma żadnych kompetencji umożliwiających interwencję, której Pan oczekuje.

Ryszard Gliwiński