Jerzy Kwarciany z nagrodami za kunszt kowalski

470

Pan Jerzy Kwarciany, mistrz kowalstwa, mieszkaniec Wólki Panieńskiej (Gmina Zamość) zdobył prestiżowe nagrody podczas Ogólnopolskich Targów Sztuki Kowalskiej, które odbyły się 9 lipca 2017 r. w stolicy polskiego kowalstwa w Wojciechowie. Pomocnikiem pana Jerzego był pan Marcin Sołoducha.

W konkursach kucia artystycznego rywalizowało 22 kowali z pomocnikami, a odbywało się ono w kuźni Pana Romana Czernieca.

W pierwszej kolejności oceniano prace wykonane w kategorii „termometr”, jako „praca domowa” kowali, którą mieli wykonać we własnych kuźniach i przywieźć do Wojciechowa. Ich zadaniem było wykucie obudowy termometru zewnętrznego, o wysokości około 30 cm. I tu w pracy pana Jerzego komisja konkursowa dostrzegła największy kunszt wykonania i przyznała twórcy pierwsze miejsce. Wykucie tego przedmiotu ze stali, w temperaturze 900 stopni Celsjusza, nasz kowal ocenia jako trudną pracę, która zajęła mu około dwóch dni. Przy użyciu kowalskich narzędzi: młotków, kleszczy i żłobników powstała artystyczna obudowa przedstawiająca tulipany, ozdobne liście i owalne uchwyty, wszystko w kolorze grafitowym. Pracę „laureatkę” można oglądać w Muzeum Kowalstwa w Wojciechowie. Nagrodą w konkursie był pamiątkowy dyplom i kowalskie kowadło.

Efekty w tej kategorii były oceniane też przez samych kowali biorących udział w konkursie, z zastrzeżeniem, że autor nie mógł głosować na własną pracę. „Termometr” pana Jerzego został oceniony przez kolegów kowali bardzo wysoko i uzyskał od Stowarzyszenia Kowali Polskich II miejsce w konkursie o Nagrodę Kowali Polskich. Dla każdego jest to bardzo ważne wyróżnienie, bo przyznane przez osoby pałające się tą sztuką, ich dowodem uznania dla kunsztu.

Na miejscu, przed publicznością kowale mieli za zadanie wykonanie repliki zadanego przedmiotu. Konkurs kowalstwa artystycznego w kategorii „kołatka” zakładał wykonanie przedmiotu z czystej stali, według wzoru podanego przez komisję, zarówno co do wzoru jak i wymiarów. Na wykucie przedmiotu wyznaczono czas czterech godzin. Jak wspomina Pan Jerzy przez wszystkich został on wykorzystany w całości, nikt nie ukończył pracy przed upływem czasu, a on sam zaniósł do oceny jeszcze gorącą kołatkę. W tej rywalizacji Pan Jerzy również odniósł sukces zdobywając II nagrodę.

Reprezentant Gminy Zamość Pan Jerzy Kwarciany wspaniale pokazał swój talent i kunszt w Wojciechowie, który doskonali od 25 lat, ale już jako 14-letni młodzieniec pomagał ojcu w kuźni. Gratulujemy Mu sukcesów i życzymy kolejnych.

W przyszłym roku jego kuźnia w Wólce Panieńskiej, będzie obchodzić jubileusz 60-lecia istnienia. Specjalizuje się w kuciu artystycznym elementów wystroju wnętrz, takich jak żyrandole, świeczniki, ale też i stylowych balustrad. Można tam zlecić wykonanie przedmiotów własnego pomysłu.

XXIII Ogólnopolskie Targi Sztuki Kowalskiej w Wojciechowie zostały poprzedzone Ogólnopolskimi Warsztatami Kowalskimi. W dniu 10 lipca br. egzamin czeladniczy i mistrzowski w zawodzie kowala zdawało aż siedmiu adeptów sztuki kowalskiej z terenu całej Polski. Oceniała ich komisja złożona z przedstawicieli Stowarzyszenia Kowali Polskich oraz Izby Rzemiosła i Przedsiębiorczości. Grono kowali polskich powiększyło się o sześciu czeladników i jednego mistrza.

Głównym organizatorem zarówno warsztatów jak i targów sztuki kowalskiej był Gminny Ośrodek Kultury w Wojciechowie, współorganizatorami Urząd Gminy Wojciechów oraz Stowarzyszenie Kowali Polskich. Wydarzenie było współfinansowane ze środków Województwa Lubelskiego oraz Powiatu Lubelskiego, a dofinansowane ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Tekst: Magda Misztal (GOK)