W jakim terminie przewiduje Pan pierwsze wypłaty świadczeń z tytułu Rodzina 500+? Czy prawdą jest, jak mówią Pańscy pracownicy, że pierwsze wypłaty planowane są na czerwiec-lipiec? A może państwowe środki będą zalegały na kontach bankowych gminy i nabijały Waszą kasę odsetkami.
6.04.2016 r.

Witam. Dziękuję za ważne pytanie dotyczące realizacji nowej ustawy, która budzi tyle emocji u rodziców dzieci do 18 roku życia.

Do dnia 07.04.2016 w Gminie Zamość złożono 641 wniosków o wypłatę świadczenia wychowawczego 500+. Wnioski ciągle wpływają też drogą elektroniczną, dlatego z każdym dniem jest ich więcej. Ogólna liczba dzieci z zebranych wniosków to około 1 200, dlatego na wypłatę świadczeń potrzeba 600 000 zł. To stan z 07.04.2016 r. Gmina Zamość otrzymała na organizację realizacji zadania 80.000 zł. Część tych środków została wykorzystana zgodnie z przeznaczeniem do zakupu niezbędnego wyposażenia, wynajęcia pomieszczeń, oraz wynagrodzenia pracowników. Nie ma obecnie żadnych przeciwwskazań do wydawania decyzji administracyjnych zwłaszcza jeśli chodzi o drugie i kolejne dzieci, ponieważ w tym przypadku nie ma potrzeby weryfikacji dochodów. Kierownik Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej (GOPS) poinformował mnie, że pierwsze decyzje wydawane są od 11.04.2016.

Nieco więcej komplikacji mogą spowodować wioski dotyczące pierwszych dzieci bo wymagają analizy załączników. Organizacyjnie i osobowo GOPS przygotował się, aby decyzje administracyjne we wszystkich sprawach wydać tak szybko jak to będzie możliwe. GOPS wystąpił do Wojewody Lubelskiego 04.04.2016 r. z wnioskiem o uruchomienie pierwszej transzy środków na wypłatę świadczeń w kwocie 1 000 000 zł. Przyjęto założenie, że pierwsze świadczenia będą wypłacane już od 15.04.2016 r. Dotyczy to pierwszych kompletnych wniosków. Przypominam, że wszystkie kompletne wnioski złożone do końca czerwca 2016 r. po weryfikacji zawartych w nich danych otrzymają wypłatę pełnego świadczenia należnego od początku kwietnia 2016. Dołożymy starań aby wypłacić je tak szybko jak to będzie możliwe. Zamówione u Wojewody środki finansowe w kwocie 1 000 000 zł otrzymaliśmy na konto w dniu 12.04.2016 r. Wszystkie przeznaczone będą na wypłatę świadczeń – jak powyżej. Wojewoda Lubelski nie przekazuje środków finansowych bez zamówienia i na „zapas”.

Ryszard Gliwiński
15.04.2016 r.