Regionalna Izba Pamięci w Wysokiem

2016-05-15-15-03-34

Regionalna Izba Pamięci w Wysokiem
Wysokie 84, 22-400 Zamość, tel. 84 61 66 350

Regionalna Izba Pamięci w Wysokiem dostępna jest dla zwiedzających po wcześniejszym umówieniu się z kustoszem Izby, Panią Henryką Sobczuk, pod numerem telefonu: 84 61 66 350.

Regionalna Izba Pamięci w Wysokiem powstała dzięki inicjatywie członkiń Koła Gospodyń Wiejskich w Wysokiem w dniu 12 listopada 2005 roku. Pomysłodawczynią przedsięwzięcia była Pani Wanda Szpuga przewodnicząca Koła. Na pierwotną siedzibę Izby wybrano dom z lat 30-tych XX wieku, dawne centrum kultury Wysokiego i miejsce spotkań mieszkańców.
Panie postanowiły gromadzić eksponaty związane z dawnym życiem wsi i pracą rolników. Pomysł spotkał się z żywym i ciepłym przyjęciem mieszkańców Wysokiego i całego regionu. Pierwsze eksponaty zaczęły napływać w 2005 roku, a obecnie ich liczba wynosi ponad 1000 sztuk. Pochodzą z Wysokiego oraz innych miejscowości Gminy Zamość, Zamojszczyzny i Roztocza: Bortatycz, Białowoli, Zawady, Sitańca, Kątów, Jacni, Bródka, Mołożowa i innych, z których wciąż są przekazywane eksponaty. Najstarszym eksponatem w Izbie są żarna (używano ich przed I wojną światową). Są tu też międlice i metalowe szczotki do obróbki lnu, dzieże, łopaty i kociuby przydatne przy wypieku chleba, tary do prania, maglownice, maślniczki, barlacze, nosiłki i wiele innych rzeczy z domu pod strzechą. Zbiory sukcesywnie się powiększają. W prowadzeniu Izby pomagają mężowie i synowie gospodyń – druhowie z Ochotniczej Straży Pożarnej w Wysokiem oraz sołtys wsi. Dzięki nim wiele zniszczonych, cennych sprzętów odzyskało pierwotny wygląd. Co roku w miesiącu kwietniu odbywają się tu kilkudniowe spotkania z tradycją przyciągające wielu gości. Obejmują one pokazy praktycznego użycia dawnych sprzętów, oprowadzanie turystów po Izbie, wiejski poczęstunek oraz obchody Dnia Muzealnika. Izbę odwiedzają turyści indywidualni i grupy zorganizowane. Wśród nich był Ambasador Japonii w Polsce i delegacja Agencji Regionalnego Rozwoju Połoniny ze Słowacji. Tylko w kwietniu 2010 roku podczas „Europejskich Dni z Tradycją” Wysokie i Izbę zwiedziło ponad 900 osób.