Gmina Zamość z zespołem w Gminie Sanok

815

W dniach 18 i 19 sierpnia 2018 r. delegacja Gminy Zamość spotkała się z przedstawicielami samorządu partnerskiej Gminy Sanok. Było to spotkanie służące wzajemnej wymianie doświadczeń i poznaniu potencjału Gminy Sanok w wybranych obszarach.

W ramach wizyty delegacja odwiedziła Klasztor Zgromadzenia Sióstr Najświętszej Rodziny z Nazaretu w Komańczy – miejsce bardzo ważne dla Polaków – tutaj przez rok (1955-56) internowano Prymasa Polski kardynała Stefana Wyszyńskiego (po więzieniach w Rywałdzie, Stoczku Warmińskim i Prudniku Śląskim, Komańcza była ostatnim etapem jego odosobnienia; po dwóch latach surowego więziennego rygoru, schorowanemu kardynałowi zezwolono na względnie większą swobodę; okres ten był dla Prymasa bardzo pracowity – tu napisał „Jasnogórskie Śluby Narodu Polskiego”, będące początkiem wielkiego programu odrodzenia Narodu przez Nowe Przymierze z Maryją Królową Polski na 1000-lecie Chrztu Państwa; tu powstały także „Zapiski więzienne”, „List do neoprezbiterian” i „Rozważania liturgiczne na tle roku kościelnego”).

Kolejnym ważnym punktem wizyty był udział w sztandarowej imprezie Gminy Sanok, jaką jest „Kermesz Karpackich Smaków” w Mrzygłodzie – wydarzenie, podczas którego prezentowany jest folklor, rękodzieło i tradycyjne karpackie przysmaki. W tym roku Kermesz w Mrzygłodzie odbył się po raz 12-ty. Gospodarze w programie scenicznym umieścili koncert Orkiestry Dętej OSP Pakoszówka, występy Mażoretek „Impuls” i artystów cygańskich, a z okazji Roku Jubileuszu 100-lecia Odzyskania przez Polskę Niepodległości, z koncertem „Dla Niepodległej” wystąpiła Kapela Biesiada. O pełnych tragizmu, oddania i patriotycznych postaw dziejach regionu opowiadały barwne scenki historyczne. Na scenie Gminę Zamość reprezentował zespół Show Men Szopinek. Energetyczny występ skutecznie zachęcił publiczność do wspólnego śpiewania i zabawy. Gwiazdą Kermeszu w tym roku był Stachursky. Imprezie towarzyszyły bogate stoiska z karpackim jadłem, rękodziełem i produktami regionalnymi, jak sery, miody, dżemy, soki, czy podkarpackie proziaki (placuszki mączne na słono – tzw. chleb sodowy). Publiczność mogła podziwiać obóz rycerski i uczestniczyć w warsztatach garncarskich. Kermesz od lat odbywa się w tym samym miejscu – na rynku w Mrzygłodzie, zwracając uwagę na tę wspaniałą miejscowość. Malownicze miasteczko, którego początki sięgają XIV w., położone jest nad Sanem, na obrzeżu Gór Czarnych. Góruje nad nim położona na przeciwległym brzegu rzeki Diabla Góra. Sam rynek ze swoim zabytkowym układem architektonicznym jest jedną z najciekawszych atrakcji regionu. Obecnie istniejące domy rozmieszczone wzdłuż pierzei rynku wzniesiono po pożarze w 1893 roku. Są drewniane, konstrukcji zrębowej, parterowe, na murowanych piwnicach, ustawione do rynku kalenicowo lub szczytowo. To jedna z tych wsi, które trzeba odwiedzić będąc na Podkarpaciu.

GOK: MM i JK