Wiosenna akcja poboru krwi

Druga w tym roku gminna akcja krwiodawcza odbędzie się w niedzielę, 9 maja 2021 r., w hali sportowej szkoły w Żdanowie. Pobór rozpocznie się o godz. 8:00, a cała akcja potrwa do 14:30. Tego dnia każdy dawca otrzyma gadżety, drzewko-krzew do posadzenia oraz „obowiązkowy” posiłek regeneracyjny. Po raz pierwszy na tego typu gminnej akcji poboru krwi pojawi się foto-ścianka. Warto też przypomnieć, że majowa akcja wpisuje się w doroczną rywalizację w ramach konkursu „Bitwa Sołectw – do ostatniej kropli krwi”.

Stowarzyszenie Honorowych Dawców Krwi przy Urzędzie Gminy Zamość swoją działalność opiera na promowaniu honorowego krwiodawstwa, organizując m.in. Otwarte Akcje Poboru Krwi. Pomimo panującej pandemii nie zrezygnowaliśmy z organizacji zbiórek niezastąpionego niczym leku. Zwłaszcza w tym okresie, gdy potrzeba krwi stale rośnie, my staramy się integrować dawców do uczestnictwa w organizowanych zbiórkach surowca. Na akcjach zachowujemy wszelkie środki ostrożności, aby dawcy podczas donacji czuli się komfortowo i bezpiecznie (donacja – przekazanie czegoś wartościowego (pieniędzy, przedmiotów lub krwi) innej osobie lub instytucji przez osobę, która tym samym zyskuje miano „donatora”; donacją nazywany jest też akt prawny potwierdzający to przekazanie). W tym roku z czterech zaplanowanych akcji odbyła się już Walentynkowa, przynosząc spore efekty w postaci 48 litrów zgromadzonej krwi od 106 dawców.
Po 3-miesięcznej regeneracji ruszamy z kolejnym APELEM do wszystkich dawców i potencjalnych dawców o wspólną reakcję na ciągły niedobór niczym nie zastąpionego leku. WIOSENNA Akcja Poboru Krwi odbędzie się 9 maja br. (niedziela) w Szkole Podstawowej w Żdanowie. Tego dnia na wszystkich dawców, jak na poprzednich akcjach, czekać będzie moc gadżetów, niespodzianek, drzewko-krzew do posadzenia oraz posiłek regeneracyjny, serwowany przez Panie z Koła Gospodyń Wiejskich w Żdanowie. Po raz pierwszy na akcji będzie można skorzystać z nowej atrakcji – specjalnie dla dawców organizatorzy zaoferują kącik z „FOTO PAMIĄTKĄ” – ścianką, na tle której będzie można „strzelić sobie fotkę” w krwiodawczej aranżacji. Dodatkowo na otrzymaną od ręki fotografię, dawca otrzyma firmowy stojaczek. Jak zwykle chętni będą mogli wspomóc potrzebujących, dzieląc się otrzymaną czekoladą, w ramach zbiórki „PODAJ DALEJ”. Tym razem słodkości trafią do podopiecznych Stowarzyszenia Klubu Abstynenta „Wiarus”, którzy rozdadzą czekolady dzieciom podczas organizowanego Dnia Dziecka.
Akcja w Żdanowie będzie również okazją do uczestnictwa w konkursie „BITWA SOŁECTW – do ostatniej kropli krwi”. IV edycja gminnego konkursu trwa nieustannie od 1 stycznia, obejmując tym samym cztery zaplanowane na ten rok akcje poboru krwi. Każdy dawca, który po donacji wypełni krótką deklarację dostępną u organizatorów, może przyczynić się do wygranej sołectwa, w którym mieszka. Przypominamy, że oprócz nagród zespołowych przewidziane są również nagrody indywidualne, a fundatorem ich wszystkich jest Wójt Gminy Zamość. Warto powalczyć!
Pamiętajmy, że tylko człowiek jest źródłem krwi, którą bez żadnych zdrowotnych konsekwencji może się podzielić z potrzebującymi. Zapraszamy serdecznie! 9 maja wszystkie drogi prowadzą do Żdanowa. Bądźcie z nami, krwiodawcami! Zarząd SHDK przy UGZ