Budżet UE na lata 2007-2013 w zasadzie się skończył, nowego nie ma…

Panie Wójcie, Budżet UE na lata 2007-2013 w zasadzie się skończył, nowego nie ma. Na kolejną perspektywę budżetową Polska może dostać znacznie mniej. Wiadomo jest kryzys trzeba pomagać innym. Jaką ma pan alternatywę dla tych środków? Bez tych środków pan kompletnie nic nie zrobi.

Witam i dziękuję za e-mail. Bardzo ważny i na czasie temat. Trzeba byłoby pisać bardzo dużo – przygotuję nieco szerszy materiał do BIULETYNU SAMORZĄDU GMINY ZAMOŚĆ – ale to pewnie bliżej jesieni. Dzisiaj mam jeszcze zbyt mało wiedzy aby poważne plany upubliczniać. Dlatego tylko sygnalizuję kilka kwestii.
Słusznie – „unijne” pieniądze praktycznie się skończyły. Nowy budżet wieloletni „UNII” pewnie będzie przyjęty. Niewiele to jednak zmieni. W latach 2014-2020 nie będzie unijnych pieniędzy na drogi gminne, chodniki, sale sportowe. Dla nas dostępny będzie Program Rozwoju Obszarów Wiejskich – ale to stosunkowo małe pieniądze. Będą też programy związane z Ukrainą – tu z kolei duża rywalizacja i trudny partner Ukraiński. Gdzie wiec będziemy szukać pieniędzy na gminne inwestycje?. Na zewnątrz nie widać programów z których moglibyśmy skorzystać. Słynny program budowy dróg lokalnych, dofinansowanie Totalizatora Sportowego do budowy obiektów sportowych, programy Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Musimy szukać pieniędzy u siebie. Dzisiejsze własne możliwości inwestycyjne budżetu to około 5 mln. zł – z kredytem. Uważam, że możemy je zwiększyć o ok. 1 mln. zł. Za to można realizować zadania poprawiające warunki życia w Gminie – oczywiście nie zrealizujemy wszystkich pilnych potrzeb. Co więcej?. Znaczne podniesienie podatków nie wchodzi w rachubę. Nowy temat dający znaczny przychód do budżetu – elektrownie wiatrowe – też raczej nie u Nas, już Mieszkańcy protestują. Miejsc pracy na Zamojszczyźnie nie ma, więc udziały w podatkach dochodowych nie będą wzrastać. Nie wzrosną przez to nasze możliwości płacenia podatków lokalnych. Dobre lata dla gmin minęły. Nam udało się dużo skorzystać. Odsyłam do BIULETYNU SAMORZĄDU GMINY ZAMOŚĆ nr 12(45) z grudnia 2012 roku – jest na stronie www.gminazamosc.pl. Kolejne lata nie będą łatwe – wierzę, że tylko 2013 – 2015. Trzeba szukać inwestorów – tereny w Sitańcu Wolicy, przy Chomęciskach – kończymy miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego. Może nowe tereny inwestycyjne wzdłuż linii LHS na odcinku Sitaniec – Stacja Bortatycze. Przygotowujemy się wspólnie z LHS Sp.z.o.o. do budowy drogi łączącej stację Bortatycze z drogą wojewódzką w Sitańcu. Turystyczne tereny wypoczynkowe w Lipsku Polesiu. Podmioty prowadzące działalność gospodarczą. Wciąż nowi Mieszkańcy. To wszystko inwestycje w przyszłość. Wierzę też w mądrość Mieszkańców. Musimy mocno promować Gminę w Lublinie i Warszawie. Musimy pokazywać nasz potencjał np. w wyborach i udowadniać, że warto w Nas inwestować. Wówczas będzie szansa na sukces. Pieniądze zewnętrzne są w Polityce – tego nie zmienimy. Jestem wciąż optymistą – chociaż przyznam, że jak patrzę na to co dzieje się wokół Nas to coraz częściej zastanawiam się skąd pochodzi moja wiara.
W nowym roku życzę wielu sukcesów osobistych i zawodowych oraz wiary w coraz lepsze jutro.

Ryszard Gliwiński