Na Zieloną Szkołę najlepsze jest Lipsko Polesie

58

Grupa 40 uczniów wraz z opiekunami ze Szkoły Podstawowej im. Papieża Jana Pawła II w Płoskiem przebywała w Centrum Geoturystycznym Gminy Zamość w Lipsku Polesiu na dwudniowym wyjeździe w ramach zajęć Zielonej Szkoły.
W czwartkowe przedpołudnie wszyscy wyszli na szlak turystyczny wraz z przewodnikiem – Panem Jarkiem „Drzewiastym” – specjalistą od ekstremalnej turystyki pieszej, biologiem i instruktorem szkoły przetrwania, znawcą języków lasu i jego mieszkańców. Uczniowie dowiedzieli się między innymi: czym różnią się ślady od tropów, jak wygląda chore na „raka” drzewo, jakie odgłosy wydaje ranny zając czy też jak rozpalić ognisko bez zapałek.
Po południu przyjechały do ośrodka dwa terenowe samochody na offroad. Każdy chętny mógł pojechać na godzinną przejażdżkę po bezdrożach i mokradłach okolicznych terenów. Dodatkowym utrudnieniem był padający deszcz. Ta zabawa trwała aż do wieczora, a przebywający w ośrodku uczniowie dawali upust swoim wokalnym talentom i niczym Jan Kiepura śpiewali z okna na 1 piętrze. Dzień zakończyła wspólna kolacja przy grillu z kiełbaskami i szaszłykami.
W słoneczne piątkowe przedpołudnie ruszyliśmy szlakiem nordic walking do kaplicy św. Romana, przy której jest źródełko świeżej, lodowato zimnej wody. W drodze powrotnej mijaliśmy czereśniowe drzewa starych odmian pełne dojrzałych owoców, a niektórym udało się znaleźć dorodne prawdziwki. Po południu był czas na jazdę na rowerach, a w drodze powrotnej odwiedziliśmy wieżę widokową w Wychodach i Rezerwat Hubale, gdzie są susły perełkowane, czego dowodem były zdjęcia robione aparatem ze specjalnym obiektywem przez Pana fotografa.
Pobyt w Geocentrum Gminy Zamość w Lipsku Polesiu był możliwy dzięki wsparciu Gminy Zamość, za co podziękowania składamy Panu Dyrektorowi Konradowi Dziubie, Panu Jarosławowi Kuchcie i Paniom z Koła Gospodyń Wiejskich w Lipsku Polesiu.

Leszek Stankiewicz