28 stycznia 2024 r. miał miejsce 32 finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, do którego jak co roku dołączyli również Mieszkańcy Gminy Zamość. Po okresie pandemicznym, wydarzenie to odbyło w zupełnie innej odsłonie. Dzięki ogromnemu zaangażowaniu bardzo wielu organizacji gminnych min.: Koła Gospodyń Wiejskich, Szkoły, Kabarety, Ochotnicze Straże Pożarne, Zespoły śpiewacze, Kluby Seniora, Kluby sportowe, Stowarzyszenia, firmy oraz osoby prywatnych, impreza ta na długo utkwi w pamięci tym, którzy tego dnia odwiedziły Szkołę Podstawową w Żdanowie – bo właśnie tu w godzinach 10 -19 odbywał się gminny WOŚP. Było: kolorowo, tanecznie, smacznie i wesoło. Każdy mógł znaleźć coś dla siebie. Atrakcji była MOC. Naprzemiennie na scenie każdy z gości mógł podziwiać występy Zespołów śpiewaczych, kabaretów, iluzjonisty Irka, uczniów ze szkół gminnych czy Szkoły Muzycznej im. K. Szymanowskiego w Zamościu. Z kolei przed estradą odbywały się pokazy tańca towarzyskiego Szkoły MYKA, Slavica Dance, nauka Zumby. Wszystko to było „poprzecinane” licytacjami dziesiątek voucherów, rękodzieł, obrazów, ubrań, sprzętu RTV/AGD, w których licznie brali udział wszyscy obecni. Przekazane prace na aukcje bardzo często były przekazywane przez artystów, malarzy, twórców, którzy pochodzą właśnie z „Naszej Małej Ojczyzny”. Nikt tego dnia nie był głodny. Tradycyjnie na wysokości zadania stanęły min. Panie z KGW, które przygotowały dania ciepłe, zimne, słodkie i słone, których nawet Pani Gesslerowa by się nie powstydziła ????. Jednym z ważniejszych punktów programu było wspólne zatańczenie przez Mieszkańców, przy prowadzeniu przez tancerzy z Zespołu Pieśni i Tańca „ZAMOJSZCZYZNA” – POLONEZA, tańca, który od grudnia 2023 r. został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa Kultury UNESCO. Od samego rana odwiedzający halę sportową w Żdanowie mogli skorzystać z wielu dodatkowych atrakcji: czyli warsztatów rękodzieła, edukacyjnych, kreatywnych czy folkowo-ludowych, pomiaru wagi ciała, wystaw OSP czy HDK. Najmłodsi, dzięki gminnym klubom sportowym poprawiali swój kunszt piłkarski ale i nie tylko. Dmuchańce, byk rodeo, ruchome maskotki, fotobudka – to niespodzianki, które były bardzo mocno oblegane przez dzieci i młodzież. Ostatnim ogniwem tego wydarzenia było wspólne odśpiewanie piosenki „MOJA I TWOJA NADZIEJA” a następnie stworzenie serca przez Mieszkańców Gminy Zamość na boisku szkolnym i odpalenie czerwono-białych rac jako „światełko do nieba”. Tym majestatycznym działaniem event zakończył się.
Najważniejszym elementem wydarzenia była oczywiście zbiórka pieniążków, której efekt przerósł najśmielsze oczekiwania Organizatorów – 28 255,53 zł (porównując lata ubiegłe, sytuacja przedstawiała się wg poniższego:
2023 r. – 10 550,00 zł
2022 r. – 15 450,00 zł
2021 r. – 17 300,00 zł
Bardzo ważnym jednak była również integracja całego środowiska gminnego, aby wspólnym przedsięwzięciem ukazać siłę, moc, energię i spójność w działaniach. Udało się to udowodnić w 100%.
Poniżej przedstawiamy cyfry, które dużo ukażą odnośnie tego co działo się na wydarzeniu Mieszkańcy Gminy Zamość wspierają WOŚP.
- 9 godzin wydarzenia
- 32 punkty gastronomiczne
- 27 sztuk Kół Gospodyń Wiejskich przynależnych Gminie Zamość
- 2 Kluby Seniora
- 8 występów uczniów ze Szkół Podstawowych Gminy Zamość
- 8 zespołów śpiewaczych
- 16 atrakcji pozascenicznych
- 11 jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych
- 4 pokazy taneczne
- 3 pokazy sportowe
- 3 gminne kabarety
- 700 (około) – obecność szczytowa odwiedzających
- 978 osób – jako widzowie relacji
- 60 rac w „Światełku do nieba”
- 63 pary tańczące wspólnie POLONEZA
- Setki ciast, pierogów, cebularzy, porcji bigosu, zup itp.
- Tysiące zdjęć
- Miliony uśmiechów
- Tryliony tanecznych kroków
- 9 osób – liczba wolontariuszy
- 136 – liczba voucherów oraz darów
- 51 darczyńców
WYNIK: 28 300,00 zł
DZIĘKUJEMY za wielkie zaangażowanie i GRATULUJEMY bardzo udanej imprezy. Do siego roku. SIEMA