„Zakochaj się w krwiodawstwie”- Krwiodawcze walentynki w Bortatyczach

214

Walentynki są czasem wyrażania swoich uczuć oraz okazywania miłości. Miłość może być rozumiana w różnoraki sposób m.in. jako bezinteresowne dzielenie się tym co posiadamy najcenniejszego z drugą osobą. Tę definicję miłości, bez wątpienia znają doskonale krwiodawcy, to właśnie dzięki nim 12 lutego w Bortatyczach, udało się zebrać 37,8 l najcenniejszego, niezastąpionego leku jakim jest krew.

„Zakochaj się w krwiodawstwie” pod tym hasłem odbyła się 12 lutego w świetlicy wiejskiej w Bortatyczach pierwsza w tym roku zorganizowana przez Samorząd Gminy Zamość oraz Stowarzyszenie Honorowych Dawców Krwi przy Urzędzie Gminy Zamość akcja poboru krwi. Krwiodawcy jak zwykle nie zawiedli, tego dnia aż 104 osoby pojawiły się, aby oddać krew, jednak po wstępnej kwalifikacji lekarskiej 84 z nich mogło oddać krew. Cała akcja odbywała się w klimacie walentynek, dzięki dekoracji sali oraz tematycznym upominkom dla krwiodawców, każdy mógł poczuć atmosferę dzielenia się miłością z innymi osobami. Na wszystkie osoby, które oddały krew po donacji czekało wiele atrakcji. Na samym wstępie krwiodawcy zapraszani byli na pyszny, sycący posiłek regeneracyjny serwowany przez Panie z Koła Gospodyń Wiejskich w Bortatyczach. Panie z KGW z okazji zbliżającego się tłustego czwartku przygotowały również dla krwiodawców słodkie pączki oraz chrust. Następnie na stoisku stowarzyszenia, wszystkie osoby po oddaniu krwi otrzymywały zestaw gadżetów, oraz brały udział w losowaniu nagród i voucherów przygotowanych przez darczyńców oraz instytucje wspierające Stowarzyszenie Honorowych Dawców Krwi przy Urzędzie Gminy Zamość. Tym razem krwiodawcy otrzymali m.in. walentynkowe ręcznie robione lizaki, słodkie babeczki i stylowe długopisy nawiązujące do honorowego krwiodawstwa. Na terenie przy świetlicy wiejskiej na wszystkich chętnych czekali druhowie Ochotniczej Straży Pożarnej w Bortatyczach, aby zaprezentować średni wóz bojowy oraz sprzęt pożarniczy. Najbardziej motywującym wynikiem akcji jest fakt, że tego dnia w Bortatyczach aż 17 osób postanowiło pierwszy raz w swoim życiu oddać krew, a tym samym przyczynić się do ratowania zdrowia, a nierzadko życia innym osobom. Dziękujemy wszystkim współorganizatorom oraz osobom i instytucjom, które wsparły tę akcję poboru krwi. Jedynie działając wspólnie możemy osiągać tak wielkie sukcesy.
Przypominamy również o konkursie „Bitwa Sołectw – do ostatniej kropli krwi”. Od początku tego roku trwa jego już VI edycja. Krew w ramach konkursu można oddawać również w Punkcie Poboru Krwi RCKiK OT Zamość (al. Jana Pawła II 10). Serdecznie zapraszamy do wzięcia udziału w pozostałych gminnych akcjach poboru krwi, najbliższa zaplanowana jest na 14 maja 2023 r. w Szkole Podstawowej w Żdanowie.

SHDK: Bartek Pikuziński