W niedzielne popołudnie, 4 czerwca br. plac przy Regionalnej Izbie Pamięci i Centrum Kultury Dawnej stał się miejscem wyjątkowego wydarzenia. Już po raz XVII aktywni mieszkańcy sołectwa Wysokie zorganizowali Dzień Muzealnika – święto o charakterze ludowym, na którym staropolskie obyczaje i nawiązanie do dawnych tradycji stało się wizytówką cyklicznej inicjatywy. Tak też było tym razem …
Program sceniczny rozpoczął się występem wokalno-muzycznym uczniów Szkoły Podstawowej w Wysokiem. Uroczystego powitania dokonała Pani Wanda Szpuga – Przewodnicząca KGW Wysokie oraz Pani Agnieszka Kwoka – Prezes Stowarzyszenia Wysokie Nad Łabuńką. Był to montaż słowny przeplatany oprawą muzyczną w formie piosenek w wykonaniu zespołu Chyżanie. Do powitania dołączył również Wójt Gminy Zamość Pan Ryszard Gliwiński oraz Sołtys Wysokiego Pani Katarzyna Szałacha. Następnie na scenie zaprezentował się Zespół Wesołe Gosposie z Borowiny Sitanieckiej z ludowym i biesiadnym repertuarem. Kolejną niespodzianką był występ Zespołu Pieśni i Tańca „Zamojszczyzna”. Widowiskowe barwne stroje i ludowe tańce przykuły uwagę publiczności. Jak dało się zauważyć kultywowanie tradycji lokalnej poprzez taniec i śpiew idealnie wpisało się w charakter wydarzenia.
W bogatym programie scenicznym nie zabrakło szczypty humoru. W skeczach sytuacyjnych na wesoło zaprezentowali się Klub Seniora Susełek oraz kabaret Taka Potrzeba. Samym wieczorem, do ludowej potańcówki uczestników zagrzał zespół Chyżanie po czym na scenie wystąpił zespół Mayer House z Hrubieszowa. Panowie prezentowali utwory taneczne oraz biesiadne.
W trakcie wydarzenia sporo działo się również na placu. Dzień Muzealnika był doskonałą okazją aby część atrakcji towarzyszących zadedykować dzieciom, które niedawno obchodziły również swoje święto. Z tej okazji organizatorzy zadbali o zorganizowanie bezpłatnej Strefy Animacji, w niej: dmuchane zamki, gry, zabawy zręcznościowe, warsztaty, zabawy z animatorami, popcorn a nawet, z ludowym elementem „warsztaty prania na tarze”. Tuż obok znajdował się namiot Woja z Centrum Geoturystycznego w Lipsku Polesiu oraz stoisko Poleskiej Szeptuchy, która częstowała uczestników, tych małych i dużych swoimi specjałami. Dla wszystkich obecnych prowadzone były warsztaty: „słomiany ludowy pająk”, „skórzana biżuteria” oraz warsztaty kowalstwa artystycznego. Te ostatnie odbywały się w kuźni, która stanowi element budynków Centrum Kultury Dawnej.
W namiotach wystawienniczych znajdowały się również barwnie przybrane stoiska Kół Gospodyń Wiejskich Gminy Zamość, Klubu Susełek, Regionalnej Izby Pamięci oraz Stowarzyszenia Wysokie nad Łabuńką. Oprócz rękodzieł, eksponatów oraz folkowych wystrojów można tam było skosztować regionalnych potraw przygotowanych specjalnie na tą okazję.
Na placu znajdował się namiot promocyjny, gdzie Wójt Gminy Zamość przyjmował interesantów we wszystkich gminnych sprawach. Przy okazji można tam było nabyć materiały promocyjne oraz roślinkę w ramach gminnej akcji „Zazieleńmy Naszą Gminę”.
W gminnym wydarzeniu udział wzięli również druhowie OSP, strażacy z Mokrego oraz Wysokiego prezentowali sprzęt strażacki oraz wóz bojowy.
Każdy uczestnik mógł skosztować grochówkę z kuchni polowej, a dla smakoszy domowych tradycyjnych potraw serwowano pajdę chleba ze smalcem i ogórkiem.
Podczas wydarzenia miało miejsce podsumowanie oraz rozstrzygnięcie gminnego konkursu kulinarnego „Drożdżowe z wiejskiej chaty”. Do konkursu zgłosiło się 17 podmiotów: Koła Gospodyń Wiejskich: Pniówek, Wólka Wieprzecka, Bortatycze Kolonia, Białobrzegi, Sitaniec, Skaraszów, Chyża, Sitaniec Wolica, Bortatycze, Mokre, Wysokie, Łapiguz, Żdanówek, Siedliska, Jatutów oraz Kabaret „TAKA POTRZEBA” i Klub Seniora SUSEŁEK. Celem konkursu było przygotowanie potrawy na słodko lub słono bazującej właśnie na cieście drożdżowym. Potrawy te trafiły do namiotu konkursowego po czym degustatorzy wytypowani spośród zgłoszonych do konkursu podmiotów, oddawali kolejno swoje głosy wypełniając kartę oceny. Po podliczeniu głosów stwierdzono, że miejsce I zajęły „Pączki susełkowe” w wykonaniu Klubu Seniora Susełek, II miejsce „Puchate bułeczki” KGW Pniówek i miejsce III „Zawijaniec” KGW Bortatycze.
Po wręczeniu nagród oraz dyplomów Wójt Gminy oraz Przewodniczący Rady Gminy złożyli serdeczne gratulacje wszystkim laureatom.
Podczas Dnia Muzealnika KGW Wysokie realizowało projekt pt.: Dzień Muzealnika – kulinarne spotkania z tradycją” dofinansowany ze środków LGD Nasze Roztocze w ramach konkursu małych dotacji LGD Nasze Roztocze. Członkinie Koła w trakcie warsztatów kulinarnych przygotowały tradycyjne potrawy, m.in. wiejski chleb na zakwasie, tradycyjne ciasta drożdżowe oraz kurczaka po wiejsku.
UGZ: M. Juszczak-Sowińska