Rajd pamięci Bohaterów Powstania Styczniowego

23

11 marca 2023 r. mimo padającego deszczu i powiewów wiatru, grupa ponad 60 osób, miłośników aktywnego wypoczynku i wytrawnych turystów, wzięła udział w Rajdzie Pieszym Pamięci Bohaterów Powstania Styczniowego. Zanim jednak uczestnicy wyruszyli w trasę poznali rys historyczny Powstania Styczniowego, jego przyczyny i skutki.
Ponad 6-kilometrowa trasa prowadziła z Jacni do Uroczyska Św. Rocha, gdzie 24 marca 1863 roku stoczył bitwę oddział powstańczy Marcina „Lelewela” Borelowskiego z przeważającymi siłami wojsk rosyjskich. Podczas marszu po malowniczym terenie Krasnobrodzkiego Parku Krajobrazowego, ścieżkami nordic walking w Jacni i Krasnobrodzie oraz szlakiem partyzanckim i ścieżką dydaktyczną, mieliśmy okazję słuchać o wydarzeniach jakie miały miejsce na naszych ziemiach 160 lat temu, gdy nasi rodacy walczyli o odzyskanie niepodległości z rąk zaborców jak i o historii i teraźniejszości mijanych po drodze obiektów i miejsc. Podczas postoju pod kapliczką św. Rocha odczytany został „Opis bitwy pod Św. Rochem – 1863 r. – z pamiętnika powstańca”, której treść jest zapisana na tablicach znajdujących się we wnętrzu tejże kaplicy. W drodze powrotnej uczestnicy zatrzymali się na cmentarzu parafialnym przy grobie poległych 42 powstańców, aby poprzez chwilę zadumy i zapalenie znicza uczcić pamięć bohaterów. Podsumowaniem rajdu był test wiedzy o wydarzeniach sprzed 160 lat, a wśród tych, którzy zapisali ponad 60 procent poprawnych odpowiedzi rozlosowano nagrody i upominki. Partnerami wydarzenia, którego organizatorem był Uczniowski Klub Sportowy „Azymut” Siedliska byli: Lokalna Grupa Działania „Nasze Roztocze” oraz Gmina Zamość.
Miło nam było usłyszeć tyle pozytywnych opinii, miłych słów, które kierowaliście Państwo do nas jako organizatorów. Dziękujemy bardzo wszystkim uczestnikom za udział i zapraszamy na kolejny rajd, który planujemy zorganizować 27 maja br. na terenach Działów Grabowieckich. Będzie on poświęcony pamięci bł. kardynała Stefana Wyszyńskiego. Zapraszamy.
Więcej informacji i zdjęć z wydarzenia „Rajd Pieszy – Pamięci Bohaterów Powstania Styczniowego” znajduje się na stronie internetowej azymutsiedliska.cba.pl

Dorota Czarny – Prezes UKS Azymut Siedliska