Witam, zapytam o sens włączania oświetlenia ulicznego. Latarnie zapalają się kiedy jest jeszcze jasno ok godziny 19:30 i gasną o godzinie 20. Przypominam że mieliśmy zmianę czasu na letni więc należałoby go przełożyć również na długość świecenia np. o godzinę do 21.

Mieszkaniec Gminy Zamość

Witam i dziękuję za kontakt e-mail.
O sytuacji z czasem funkcjonowania oświetlenia ulicznego w Gminie Zamość (w okresie od listopada 2022roku) pisałem już kilkakrotnie. Teksty zawierające informacje dla Mieszkańców można znaleźć na stronie internetowej Gminy www.gminazamosc.pl w zakładkach „Pytanie do Wójta” „Blog Wójta Gminy” oraz „ Biuletyn i media – Biuletyn Samorządu Gminy Zamość” – w dwóch ostatnich wydaniach 2022 roku, także w wydania z 2023 roku. Dlatego w tym miejscu bardzo krótko.
Włączeniem oświetlenia ulicznego wieczorem steruje zegar astronomiczny – kalendarzowy zachód słońca danego dnia. Nie możemy tego przestawiać. Wyłącznie oświetlenia w miesiącu listopadzie 2022 roku przestawione zostało na godz. 20.30. Jeśli oświetlenie wyłącza się w innej godzinie to oznacza awarię sterownika (programator). Trzeba wówczas zgłosić taką sytuację do urzędu gminy lub sołtysa, z podaniem numeru budynku. Skrócenie świecenia do godz. 20.30 spowodowane zostało sytuacją w gminnych finansach wytworzoną przez Rząd (dochody budżetu Gminy) i sytuację którą wywołała inflacja (wydatki budżetu Gminy) – więcej szczegółów w materiałach o których wspomniałem powyżej. Zachęcam do lektury. Z uwagi na sezon letni i wakacje zdecydowałem jednak wydłużyć czas działania oświetlenia ulicznego do godz. 22.00 Służby komunalne przystąpią do ręcznego przestawienia programatorów po 3 maja – potrwa to kilka dni, proszę więc o cierpliwość – ponad 400 programatorów. Obecne wydłużenie czasu działania oświetlenia ulicznego nie oznacza ustąpienia przyczyn podjęcia wcześniejszej decyzji o jego ograniczeniu do 20.30. Wydatki bieżące budżetu Gminy 2023 roku są wciąż większe od dochodów bieżących, a w wydatkach dodatkowo brak środków także na inne ważne dla Mieszkańców zadania – np. bieżące utrzymanie dróg gminnych, komunikacja podmiejska, funkcjonowanie Szkół, itp.
Pozdrawiam

Ryszard Gliwiński – Wójt Gminy Zamość
29.04.2023 r.