Młodzi dla Niepodległości

9 listopada br. około 300 młodych sportowców ze szkół Gminy Zamość wzięło udział w Biegach Przełajowych z okazji 105. rocznicy Narodowego Święta Niepodległości pod Honorowym Patronatem Wójta Gminy Zamość. Wydarzenie zostało zorganizowane na obiektach sportowych Szkoły Podstawowej im. Józefa Piłsudskiego w Żdanowie. Przed rozpoczęciem biegów zebrani sportowcy, ich opiekunowie, sędziowie oraz cała społeczność szkoły wzięli udział w uroczystym apelu i złożeniu kwiatów przed tablicą pamiątkową Patrona Szkoły. Zgromadzonych na uroczystości powitała pani Anna Kowalczyk dyrektor miejscowej szkoły, a na jej zakończenie słowa podziękowania za tak liczny udział skierował Wójt Gminy Zamość Ryszard Gliwiński. Rywalizacja o medale rozpoczęła się od wspólnej rozgrzewki. Organizatorami wydarzenia byli: Gmina Zamość, Szkoła Podstawowa w Żdanowie oraz Uczniowski Klub Sportowy Azymut Siedliska, który w ramach projektu, którego partnerem było Ministerstwo Obrony Narodowej i Wojsko Polskie „Trenuję jak żołnierze” – Organizacja otwartych zawodów w biegach przełajowych i w biegu i marszu na orientację z okazji 105. rocznicy Narodowego Święta Niepodległości, zapewnił dla uczestników gorący poczęstunek, wodę, herbatę i słodkie upominki oraz możliwość wzięcia udziału w pokazach i szkoleniach z zakresu samoobrony, nawigacji przy pomocy GPS, mapy i kompasu oraz udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej.
Wyniki biegów przełajowych (pierwsza szóstka) w kolejności zajętych miejsc (w nawiasie czas zwycięzcy): dz. kl. I – 200 m (49,0): Kornelia Długosz – Płoskie, Milena Stąsiek – Płoskie, Zofia Lipczuk – Płoskie, Julia Soboń – Żdanów, Zuzanna Hereta – Wysokie, Natalia Grechuta – Żdanów; ch. kl. I – 200 m (35,7): Franciszek Suszyna – Wysokie, Szymon Ładniak – Płoskie, Mikołaj Dębski – Lipsko, Piotr Pawluk – Żdanów, Fabian Niewiadomski – Płoskie, Szymon Koziołek – Zawada; dz. kl. II – 300 m (57,9): Milena Kot – Pniówek, Aleksandra Starzak – Zawada, Helena Pacanek – Wysokie, Aleksandra Ładniak – Płoskie, Sandra Żołkoś – Wysokie, Łucja Garbaty – Zawada; ch. kl. II – 300 m: (49,5): Aleksander Bondyra – Żdanów, Gabriel Bednarz – Zawada, Antoni Król – Zawada, Nikodem Mazurek – Zawada, Adam Halinowski – Płoskie, Dorian Andrzejewski – Sitaniec; dz. kl. III – 300 m: (58,2): Agata Szponar – Żdanów, Kinga Kochalska – Żdanów, Maja Romańczuk – Mokre, Nikola Wileńska – Pniówek, Katarzyna Łapa – Pniówek, Emilia Majda – Mokre; ch. kl. III – 300 m: (53,4): Michał Denkiewicz – Żdanów, Maksymilian Skowron – Borowina Sitaniecka, Kacper Turczyniak – Zawada, Jakub Mazur – Płoskie, Marcel Kudyk – Lipsko, Miłosz Tur – Płoskie; dz. kl. IV – 600 m: (1.56,8): Roksana Kasiedczak – Zawada, Aleksandra Bednarz – Wólka Wieprzecka, Amelia Belina – Zawada, Nikola Derkacz – Zawada, Lena Ożóg – Kalinowice, Zuzanna Koziołek – Zawada; ch. kl. IV – 600 m: (1.56,3): Ksawery Szcześniak – Mokre, Miłosz Kozak – Kalinowice, Hubert Rybak – Wólka Wieprzecka, Jacek Budzyński – Płoskie, Karol Musiał – Zawada, Natan Jaworski – Zawada; dz. kl. V – 600 m (2.09,0): Lena Kuśmierczyk – Płoskie, Julia Ćwik – Pniówek, Gabriela Sachajko – Pniówek, Aleksandra Ryń – Zawada, Lena Pupiec – Wólka Wieprzecka, Martyna Misiarz – Mokre; ch. kl. V – 600 m (1.50,4): Jakub Dzięba – Kalinowice, Szymon Kalinowski – Żdanów, Ernest Waśko – Wysokie, Kamil Mazurek – Zawada, Antoni Halinowski – Płoskie, Jan Kułakowski – Mokre; dz. kl. VI – 600 m (1.46,0): Ewa Szewc – Zawada, Wiktoria Kula – Płoskie, Karolina Kardasz – Borowina Sitaniecka, Paulina Puhacz – Pniówek, Lena Tulpan – Płoskie, Judyta Pawelczyk – Żdanów; ch. kl. VI – 600 m (1.42,0): Piotr Joachimowicz – Płoskie, Kamil Matwiejczuk – Sitaniec, Michał Milczuk – Mokre, Dominik Twardowski – Kalinowice, Mateusz Malinowski – Mokre, Hubert Sinkiewicz – Lipsko; dz. kl VII – 600 m (1.51,6): Aleksandra Momot – Płoskie, Małgorzata Bożek – Płoskie, Nikola Koszel – Borowina Sitaniecka, Emilia Buńko – Kalinowice, Aleksandra Czop – Zawada, Zuzanna Kostrubiec – Wysokie; ch. kl. VII – 800 m (1.59,7): Mikołaj Tur – Płoskie, Jakub Chraplewski – Zawada, Hubert Waga – Płoskie, Dawid Kopiel – Wysokie, Wojciech Magryta – Płoskie, Arkadiusz Kukiełka – Wólka Wieprzecka; dz. kl. VIII – 800 m (2.22,8): Emilia Wiatrzyk – Płoskie, Klaudia Puhacz – Pniówek, Natalia Lisiewicz – Zawada; ch. kl. VIII (1.56,4): Szymon Kudyk – Pniówek, Tomasz Kwiatkowski – Wysokie, Bartłomiej Stawarski – Pniówek, Bartek Bartnik – Wysokie, Filip Małaczek – Płoskie, Michał Opoka – Płoskie.
Po zakończeniu biegów podsumowana została klasyfikacja szkół za udział w dwu edycjach biegów w 2023 roku. Szkoły za zajęcie miejsce I-VI otrzymały okolicznościowe puchary, a wszystkie uczestniczące dyplomy, zawodnicy za zajęcie miejsca I – VI dyplomy, a za miejsca I-III okolicznościowe medale. Szczegółowe wyniki zawodów znajdują się w komunikacie.

WSP: K. Czerwieniec