W każdym z nas jedna krew! – pod tym hasłem odbyła się już druga w tym roku otwarta akcja poboru krwi w Gminie Zamość

33

8 maja, na terenie Szkoły Podstawowej w Żdanowie, odbyła się kolejna, zaplanowana na ten rok otwarta akcja poboru krwi. Jej organizatorami byli: Stowarzyszenie Honorowych Dawców Krwi przy Urzędzie Gminy Zamość, Samorząd Gminy Zamość oraz Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Lublinie OT Zamość. Mimo słonecznej pogody, która zachęcała do spędzenia tego dnia na świeżym powietrzu, krwiodawcy jak zawsze nie zawiedli i podzielili się życiodajnym płynem. W tym dniu udało się zebrać krew od 86 osób, co daje 38,7 litrów!
Na samym wejściu, każdy krwiodawca był witany oraz zapraszany do rejestracji. Tego dnia zarejestrowało się 101 osób, po czym były one przekierowywane do kolejnych formalności związanych z oddaniem krwi. Po zakończonej donacji oraz chwili odpoczynku, każda z osób miała szansę na skorzystanie z wielu atrakcji i udziału w warsztatach.
Tego dnia hala sportowa w Żdanowie przepełniona była wieloma stoiskami, łączyły one w sobie różne tradycje, narodowości oraz okresy historyczne. Na stoisku Centrum Geoturystycznego w Lipsku Polesiu można było zobaczyć pokaz życia codziennego we wczesnym średniowieczu oraz posilić się potrawami, przygotowanymi według przepisów pochodzących z tamtej epoki. Odbył się również pokaz kaligrafii japońskiej prowadzony przez Tomoe Ito, każdy chętny mógł otrzymać swoje imię, napisane odręcznie w języku japońskim. Krwiodawcy mogli również wziąć udział w warsztatach, podczas których własnoręcznie wykonywali mieszankę soli morskiej do kąpieli oraz aromatyczne herbaty, zapakowane w ozdobny słoiczek. Tym razem posiłek regeneracyjny przygotowały Panie z Ukrainy, które przebywają obecnie w Centrum Geoturystycznym w Lipsku Polesiu. W ten sposób chciały podziękować za okazaną pomoc i życzliwe przyjęcie ich w Polsce oraz w Lipsku Polesiu. Dodatkowo, podczas akcji odbyła się wystawa prac dzieci z Ukrainy, głównym tematem prac była wdzięczność za pomoc oraz więzi łączące Polskę z Ukrainą. Podczas akcji, każdy chętny mógł również porozmawiać z Wójtem Gminy Zamość, który od godz. 10 do 12 był do dyspozycji mieszkańców.
Na stoisku Stowarzyszenia Honorowych Dawców Krwi, każdy po donacji otrzymywał zestaw gadżetów oraz tradycyjnie odbywało się losowanie upominków, wypełnianie deklaracji do konkursu ,,Bitwa Sołectw” oraz prowadzona była zbiórka czekolad ,,Podaj dalej” – zebrane podczas akcji czekolady trafią do podopiecznych placówek opiekuńczo-wychowawczych. Zapewnienie drobnego upominku dla każdego krwiodawcy nie byłoby możliwe, gdyby nie wsparcie dobroczyńców, którym serdecznie dziękujemy.
Konkurs ,,Bitwa sołectw-do ostatniej kropli krwi” nadal trwa. Krew można oddawać w RCKiK OT w Zamościu (Al. Jana Pawła II, 10) oraz na każdej z otwartych akcji poboru krwi w Gminie Zamość, najbliższa odbędzie się 5 czerwca przy Świetlicy Wiejskiej w Pniówku (krew będzie można oddawać w podstawionym od godz. 8 do godz.14 krwiobusie).
Dziękujemy wszystkim, którzy wsparli akcję oraz pomogli przy jej organizacji. Podziękowania kierujemy do: Samorządu Gminy Zamość, Rejonowego Oddziału Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa – Oddział Terenowy w Zamościu, Sołtysa i Rady Sołeckiej w Żdanowie, OSP Żdanówek, OSP Skokówka oraz pracowników Szkoły Podstawowej w Żdanowie. Przede wszystkim podziękowania należą się krwiodawcom, bo to bez nich nasze akcje nie miałyby sensu.

B. Pikuziński