Kolędowanie z Trzema Królami w Łapiguzie

61

„Trzej Mędrcy już przybyli, Złoto, Kadzidło i Mirrę złożyli. Za gwiazdą podążali, pokłon Dzieciątku oddali. Stajenka w Łapiguzie ich wita, a Boża Dziecina o naszą wiarę pyta”. Takim przesłaniem 6 stycznia 2022 roku, około godz. 13.30, w Łapiguzie rozpoczęło się kolędowanie z Trzema Królami. Obrali oni trasę wzdłuż chodnika, od wiaduktu do krzyżówki (droga na Czołki), ale skręcali też na boczne drogi wewnętrzne w Sołectwie. Jednak zanim doszło do tego wydarzenia, Grupa Nieformalna Mieszkańców Łapiguza przygotowała stroje dla trzech króli, złoto, kadzidło i mirrę, gwiazdę i turonia oraz poczęstunek na zakończenie kolędowania.
Mieszkańców Łapiguza odwiedzili Trzej Królowie: Kacper, Melchior i Baltazar. Im dalej Królowie szli z kolędą, tym więcej osób dołączało się do kolędowania, od jednych sąsiadów do drugich. Królowie mieli ze sobą złoto, kadzidło i mirrę, rozdawali mieszkańcom złoto i składali noworoczne życzenia, śpiewając przy tym kolędy z podkładem muzycznym i głośnikiem. Pogoda Trzem Królom dopisała, było wesoło i sympatycznie, choć później zrobiło się trochę zimno, a ku uciesze dzieci zaczął padać śnieg.
Na koniec kolędowania Trzej Królowie zaprosili mieszkańców biorących udział w tym wydarzeniu na ciepłą zupę, bigos i herbatę. Przy ognisku w dalszym ciągu wszyscy śpiewali kolędy, oglądali zdjęcia i filmy, które nagrali w trakcie kolędowania. Padł też pomysł, aby na przyszły rok zorganizować w trakcie Świąt Bożego Narodzenia kolędowanie w dawnym stylu, pod tytułem „Kolęda Naszych Dziadków w XXI wieku”. Teraz przed nami cały rok na przygotowanie scenariusza, strojów, dekoracji, a także pozyskanie większej liczby aktorów. Ta tradycja była obecna w naszym społeczeństwie od wieków i trzeba ją przekazać młodym pokoleniom, dlatego zamierzamy kultywować tą tradycję, rozwijać i wprowadzać nowe elementy.

Anna Koza