Gmina Zamość aktywna na Orszaku

Ponad pół tysiąca osób wzięło udział w VIII Orszaku Trzech Króli w Zamościu (6.01.2022 r.). Po rocznej przerwie, spowodowanej obostrzeniami stanu epidemii, Gmina Zamość powróciła do współorganizacji przedsięwzięcia, a Wójt Ryszard Gliwiński był jednym z Patronów wydarzenia. Ponadto, w realizację Orszaku od strony organizacyjnej włączyły się niemal wszystkie jednostki OSP z terenu Gminy Zamość, 4 Koła Gospodyń Wiejskich, Gminny Ośrodek Kultury Gminy Zamość, Gminny Zakład Obsługi Komunalnej Gminy Zamość, grupa pracowników Urzędu Gminy i kilkoro zaangażowanych mieszkańców naszej gminnej Wspólnoty Samorządowej.

Czwartkowa pogoda w dniu 6 stycznia 2022 r. okazała się nader łaskawa dla uczestników i organizatorów tegorocznego zamojskiego Orszaku Trzech Króli. Odbył się pod hasłem „Dzień dziś wesoły!”. Orszakowi towarzyszyło słońce i stabilna temperatura nieco powyżej zera. Trasę przemarszu wydzielono wyłącznie w rejonie Starego Miasta w Zamościu. Wszystko zaczęło się Mszą świętą w gruntownie odnowionym kościele pw. Zwiastowania Najświętszej Marii Panny OO. Franciszkanów. Potem uformował się Orszak o długości ok. 100-150 metrów, ruszając ulicą Łukasińskiego w kierunku Nowej Bramy Lubelskiej i kościoła pw. św. Katarzyny. Oprócz nielicznych patroli Straży Miejskiej i Policji całość w bardzo licznej obsadzie zabezpieczali druhowie strażacy ochotnicy z 11 jednostek OSP Gminy Zamość: OSP Białowola, OSP Bortatycze, OSP Lipsko, OSP Mokre, OSP Płoskie, OSP Pniówek, OSP Sitaniec, OSP Skokówka, OSP Wólka Wieprzecka i OSP Zawada. Warto tu zaznaczyć, że przed czołem Orszaku jechał wolno bus OSP Białowola, a Komendant Gminny, Tomasz Bosiak (Sołtys Białowoli), obserwując cały korowód z boku, nieustannie regulował przez krótkofalówkę tempo jazdy auta, aby zachować spójność korowodu i spacerową prędkość przemarszu wszystkich uczestników. Całą trasę tegorocznego Orszaku Trzech Króli zabezpieczało aż ponad 60 druhów strażaków ochotników z Gminy Zamość.
Za strażackim busem Orszak otwierała Gwiazda Betlejemska. Tuż za nią kroczyła Święta Rodzina w otoczeniu orszakowych sztandarów i rzymskich legionistów. Warto tu nadmienić, że w tym roku w rolę świętej Rodziny wcielili się mieszkańcy Gminy Zamość, tj. Anna i Sebastian Telengowie z Płoskiego. Dalej maszerowali żołnierze, grupy kostiumowe, przedstawiciele stowarzyszeń i grup rekonstrukcyjnych, instytucji i samorządów, w tym Wójt Gminy Zamość Ryszard Gliwiński razem m.in. z Senatorem RP Jerzym Chróścikowskim, Posłem na Sejm RP Sławomirem Zawiślakiem i Starostą Zamojskim Stanisławem Grześko (wszyscy z Gminy Zamość).
Najbardziej widoczna była podwyższona ozdobna platforma mobilna z Trzema Królami. Jeden z nich, Król Melchior, został znakomicie odegrany przez mieszkańca Gminy Zamość, od lat zaangażowanego w realizację zamojskiego Orszaku, Leszka Stankiewicza – wicedyrektora i nauczyciela ze Szkoły Podstawowej im. Papieża Jana Pawła II w Płoskiem. Za platformą Trzech Króli jechała kolejna mobilna „scena”, tym razem z lektorami, wśród których aktywnie udzielał się głosowo Sołtys Wólki Panieńskiej Wojciech Suchowicz, zarazem Radny Rady Gminy Zamość, także od wielu lat zaangażowany w organizację zamojskiego Orszaku.
Korowód m.in. okrążył gmach starego Sądu i skierował się w kierunku dzwonnicy Katedry Zamojskiej, podążając od strony Arsenału i Bramy Szczebrzeskiej. Tu odbyła się tzw. Fanfara Orszaku Trzech Króli, przedostatni przystanek przed wejściem całego korowodu na zamojski Rynek Wielki, gdzie czekała już scena pod występy i kolędowe koncerty, ale tu gwoździem programu była inscenizacja uroczystego Pokłonu Trzech Króli.
Na Rynku Wielkim nie dało się nie zauważyć stojących obok sceny namiotów Gminy Zamość, gdzie Panie z czterech wybranych Kół Gospodyń Wiejskich uwijały się, serwując za darmo gorącą herbatę i ciasteczka, tzw. „szczodraki”, ufundowane przez piekarnię „Jutrzenka” z Wólki Panieńskiej w Gminie Zamość. Namioty dla Pań z KGW Jatutów, KGW Mokre, KGW Zawada i KGW Szopinek ustawili wcześniej pracownicy Gminnego Zakładu Obsługi Komunalnej Gminy Zamość, którzy w dzień wolny od pracy zgodzili się zapewnić naszym Gospodyniom dogodne warunki do dystrybucji herbaty i ciastek. Aby lepiej sprostać zadaniu i nie kumulować kolejek, kilka Gospodyń wyruszyło z tacami na płytę Rynku Wielkiego, częstując każdego, kto został na finałowe kolędowe popisy sceniczne i występy artystyczne.
Niedługo potem niebo pociemniało, wiatr zawiał mocniej, a z ciemnych chmur sypnęła nieprzyjemna mieszanina śniegu z deszczem, ale wtedy VIII Orszak Trzech Króli w Zamościu był już historią, pozostawiając uczestnikom i organizatorom przyjemne i wyjątkowe wspomnienia.
Głównymi organizatorami całego przedsięwzięcia i koordynatorami wszystkich prac, których zwieńczeniem był udany tegoroczny zamojski Orszak, byli: Stowarzyszenie Sympatyków Orszaku Trzech Króli w Zamościu i Parafia pw. Zwiastowania NMP pod opieką Ojców Franciszkanów w Zamościu, ze wsparciem organizacyjno-finansowym Miasta Zamość i Gminy Zamość.
Nad ósmą edycją zamojskiego OTK Honorowy Patronat objęli: J.E. ks. biskup Zamojsko-Lubaczowski Marian Rojek, Prezydent Zamościa Andrzej Wnuk, Starosta Zamojski Stanisław Grześko i Wójt Gminy Zamość Ryszard Gliwiński.

Jarosław Kalbarczyk (GOK)