Wiosenna Akcja Poboru Krwi

255

Wiosna jest okresem, kiedy wszystko budzi się do życia, w obecnych czasach jest również chwilą oddechu od zwiększającej się liczby nowych zachorowań na Covid-19 oraz momentem łagodzenia obostrzeń sanitarnych. Mimo poprawiającej się sytuacji epidemiologicznej oraz zmniejszania się obłożenia szpitali krew jest nadal potrzebna. Jest ona niczym nie zastąpionym lekarstwem nie dostępnym w aptece, a jej jedynym sposobem pozyskania jest donacja od drugiego człowieka.
W dniu 09.05.2021 Stowarzyszenie Honorowych Dawców Krwi przy Urzędzie Gminy Zamość wraz z Samorządem Gminy Zamość zorganizowało ,,Wiosenną” Akcję Poboru Krwi. Krwiodawcy, którzy postanowili podzielić się z innymi bezcennym lekiem, jakim jest krew mogli liczyć na wiele atrakcji oraz posiłek regeneracyjny przygotowany przez Panie z KGW Żdanów. Wiosenna Akcja Poboru Krwi, jest już drugą tego typu akcją organizowaną na terenie Gminy Zamość w 2021.r. Krwiodawcy ochoczo odpowiadają na apel Samorządu Gminy Zamość oraz RCKiK i tym samym przybywają na plenerowe akcje poboru krwi, również i tym razem-podczas Wiosennej Akcji Poboru Krwi zarejestrowało się 112 osób, po badaniach oraz kwalifikacji lekarskiej 81 mogło oddać krew( 36,45l krwi).
Po zakończonej donacji, każdy krwiodawca zapraszany był do odwiedzenia stoiska Stowarzyszenia Honorowych Dawców Krwi przy UGZ, czekało tam wiele atrakcji. Nowością był kącik fotograficzny, w którym każdy chętny otrzymywał ,,Fotopamiątkę” w postaci, drukowanego na miejscu zdjęcia, do którego dołączany był firmowy stojaczek. Na stoisku Stowarzyszenia czekało wiele gadżetów oraz albumy fotograficzne i przewodniki turystyczne po Roztoczu wydane w ramach projektu „RoweLove Roztocze – razem pomimo granic” ,którego głównym beneficjentem jest Gmina Zamość. Dodatkowo w skład zestawu ,,upominkowego” wchodził stylowy kubek ufundowany przez NSZZ Funkcjonariuszy i Pracowników Więziennictwa ZT Zamość oraz co już jest tradycją na Gminnych Akcjach Krwiodawczych -drzewko/krzew do posadzenia. Po wypełnieniu wszystkich formalności, na Krwiodawców czekała gorąca zupa serwowana przez KGW Żdanów. Dodatkową atrakcją był pokaz broni sportowej zorganizowany przez Zamojskie Stowarzyszenie Strzeleckie -Twierdza. Dziękujemy również wszystkim, którzy wsparli akcję zbiórki czekolad ,,Podaj Dalej”. Słodkości zostaną przekazane do Stowarzyszenia Klubu Abstynenta Wiarus, a następnie przez jego członków rozdane najmłodszym.
Ta akcja była kolejną włączającą się do IV edycji konkursu „Bitwa Sołectw – do ostatniej kropli krwi”. Warto przypomnieć, że konkurs jest skierowany do mieszkańców Gminy Zamość i trwa do końca b.r. Przez cały okres konkursu krew można także oddawać w Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa Oddział Terenowy w Zamościu przy ul. Aleje Jana Pawła II 10 (po oddaniu krwi należy wypełnić krótką deklarację). Więcej informacji na temat konkursu dostępnych jest na stronie internetowej Gminy Zamość.
Dziękujemy wszystkim, którzy wsparli akcję oraz pomogli przy jej organizacji. Podziękowania kierujemy do: Samorządu Gminy Zamość, Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa Oddział Terenowy w Zamościu, Oddziału Gminnego Związku OSP RP Gminy Zamość z jednostką OSP w Żdanówku, KGW w Żdanowie, NSZZFiPW ZT Zamość, Zamojskiego Stowarzyszenia Strzeleckiego -Twierdza

Zarząd SHDK przy UGZ