Warsztaty wyplatania makramy

69

15 i 22 listopada 2021 r. w Regionalnej Izbie Pamięci w Wysokiem odbyły się warsztaty wyplatania makramy, które zostały zorganizowane przez Stowarzyszenie „Wysokie nad Łabuńką”. Makrama to niezwykła technika wiązania sznurków, w tajniki której uczestniczki warsztatów wprowadzała Kinga Kozar. Artystka przeniosła nas w świat makram, które tworzy z pasji do rękodzieła, a przede wszystkim uwielbia proces ich powstawania i sposób w jaki zmieniają nasze wnętrza. Wyplata makramy dekoracyjne i użytkowe, które zamieszcza na swoim Facebooku i Instagramie @kij_roztoczański, gdzie można śledzić na bieżąco jej aktualne prace.
W trakcie zajęć uczestniczki poznały rodzaje sznurków do wyplatania makramy oraz podstawowe sploty: węzeł płaski i półzaczepy. Pod skrupulatnym okiem instruktorki mimo początkowych trudności Panie świetnie sobie poradziły z wiązaniem i pleceniem sznureczków. Każda uczestniczka warsztatów wykonała lampion – makramę na słoju oraz kwietnik. Piękne i wyjątkowe w swej prostocie prace, będą ozdabiały wnętrza naszych domów.
Makrama to starożytna sztuka wyplatania sznurków bawełnianych. Do pracy używa się tylko dłoni. Samo słowo wywodzi się z języka arabskiego i oznacza wiązaną ozdobę. Sztuka makramy to nie tylko umiejętność wykonania splotów. Dzięki tej technice można ze zwykłego sznurka wyczarować niezwykłe dekoracje, makaty, bądź przedmioty użytkowe – torebki, abażury, biżuterię, czy kwietniki. Tworzenie makramy daje ogromną przyjemność, rozwija kreatywność, stanowi doskonały sposób na relaks i oderwanie się od codziennych trosk i obowiązków oraz dostarcza mnóstwa satysfakcji.
Inicjatywa Stowarzyszenia „Wysokie nad Łabuńką” pozwoliła członkiniom na nabycie nowych umiejętności i przyjemne spędzenie wolnego czasu.

Zarząd Stowarzyszenia „Wysokie nad Łabuńką”