Międzysołeckie pożegnanie lata

1069

5 września 2021 r., na placu przy altanie w sołectwie Szopinek, odbyło się MIĘDZYSOŁECKIE POŻEGNANIE LATA – rodzinne, pełne atrakcji wydarzenie, które było również formą pikniku dobroczynnego. Dzięki zaangażowaniu wielu osób, jednostek gminnych, sołectw, darczyńców i dobroczyńców wspólnymi siłami przeprowadzono zbiórkę na leczenie małego mieszkańca Gminy Zamość – jednego z nas. Wspólny cel zintegrował uczestników w działaniu, dzięki którym podkreślono jak ważna jest reakcja na ludzką potrzebę.

Trud włożony w organizację naprawdę się opłacił. Już wcześniej za pomocą portali społecznościowych i informacji na stronie Gminy Zamość dzieliliśmy się informacją, że Wasza ofiarność i hojność przyniosła ogromne efekty. Zebraliśmy sumę, która przerosła nasze oczekiwania. Na rzecz pomocy dla Filipka udało się nazbierać 18 479,58 zł. Jest to piękny dowód ludzkiej solidarności. Wydarzenie rozpoczęło się od uroczystego powitania gości przez Wójta Gminy Zamość Ryszarda Gliwińskiego, Radnego Rady Powiatu Zamojskiego Konrada Dziubę oraz Sołtysa sołectwa Szopinek Piotra Najdę.
Bogaty program spotkania uświetnili zaproszeni goście. Na scenie wystąpili kolejno: Katarzyna Gromek – finalistka 28. Ogólnopolskiego Festiwalu Piosenki „Piosenkobranie” – Opole 2021, Zamojska grupa AcroDance z pokazem akrobatycznym, gminna formacja „Slavica Dance” z pokazem ruchowo-tanecznym, Amelia Borkowska – finalistka 4. edycji THE VOICE OF KIDS; następnie wystąpił miejscowy zespół wokalny „ShowMen Szopinek” oraz kobieca formacja wokalno-chóralna z Płoskiego – „Ale Cantare”.
Na okoliczność wydarzenia delegatki z Kół Gospodyń Wiejskich Gminy Zamość przygotowały folkowy układ taneczny, korzystając z instruktarzu Agnieszki Tor z Gminnego Ośrodka Kultury Gminy Zamość. „Gmina Zamość Challenge” okazało się świetną zabawą. Panie wykazały się sporym dystansem, w ten sposób podkreśliły również swoje wsparcie pomocy Filipkowi.
Pomiędzy występami scenicznymi odbywały się liczne licytacje, prowadzone przez Dariusza Tłuczkiewicza i Jacka Droździela w asyście Konrada Dziuby, Piotra Najdy, Anny Bartoń i Małgorzaty Wolańczyk-Kłonicy. Wiele atrakcyjnych fantów, przekazanych przez darczyńców, w mgnieniu oka znalazło nowych właścicieli.
Składamy wyrazy głębokiej wdzięczności dla tych, którzy wsparli prowadzoną tego dnia zbiórkę: Szkółka drzew i krzewów ozdobnych w Płoskiem, Zielony Ogród – szkółka drzew i krzewów w Szopinku, Restauracja Malinowa, Pizzeria Ewa, Kicyk Dorota – art. Papiernicze, Lokalna Grupa Działania „Nasze Roztocze”, Jadłodajnia Zamość, Glass-Zam – wszystko ze szkła, Swojak Market, E. Leclerc Zamość, „Metal Bud” materiały budowlane Zamość, Usługi Budowlane „EFEKT”.
W trakcie wydarzenia sporo działo się też na placu. Stoiska wystawiennicze tętniły życiem. Koła Gospodyń Wiejskich Gminy Zamość, w ramach prowadzonej zbiórki, za symboliczną kwotę serwowały wszystkim chętnym regionalne wypieki i potrawy – coś na słodko i na słono. Zachęcały wszystkich uczestników do degustacji i tym samym do wsparcia prowadzonej tego dnia zbiórki. W organizację wydarzenia włączyły się KGW: Wólka Wieprzecka, Siedliska, Łapiguz, Pniówek, Skaraszów, Bortatycze, Wychody, Wierzchowiny, Jatutów, Mokre, Płoskie, Białobrzegi, Szopinek, Zawada, Bortatycze Kolonia, Chyża, Skokówka.
Oprócz lokalnych pyszności pod namiotem można było także nabyć „Jatutowskie Przytulanki”, czy skosztować gofry przygotowane przez KGW w Krasnobrodzie.
Przedstawiciele Stowarzyszenia Honorowych Dawców Krwi przy Urzędzie Gminy Zamość prowadzili loterię fantową, która cieszyła się dużym powodzeniem. Przez zakup losu, korzystając z maszyny losującej lub kręcąc Koło Fortuny, można było dostać atrakcyjny upominek. Każdy los wygrywał, więc nikt nie czuł się stratny.
W namiotach wystawienniczych znalazło się również Stoisko Biblioteki Publicznej w Mokrem – kącik czytelnika, gdzie można było nabyć ciekawą książkę z „niespodzianką” w formie perfum z przesłaniem.
Szeroka oferta w strefie animacji, pod opieką Stowarzyszenia Kobiet na rzecz promocji i rozwoju środowisk lokalnych 28+, cieszyła się sporym zainteresowaniem, zwłaszcza wśród najmłodszych. Dzieci mogły mile i twórczo spędzić czas, korzystając z malowania buziek, balonowych kręcicudów, baniek mydlanych, mega puzzli do układania lub malować kartonowe domki. Dzieci z radością bawiły się również na dmuchanych zamkach. W strefie animacji można było także zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie w aranżacji „super babki” lub „przy wiejskiej chacie”. Panie ze Stowarzyszenia Kobiet 28+ prowadziły również kiermasz rękodzieła, gdzie można było zakupić unikalne prace wykonane przez rękodzielniczki z Gminy Zamość.
Dodatkową atrakcję stanowiła możliwość nawiązania kontaktu ze zwierzętami, dzięki uprzejmości MINI ZOO ks. Michała Przybysza – Dyrektora Hospicjum Santa Galla w Łabuńkach Pierwszych. Kucyki, lamy, osiołki i owieczki stanowiły przemiłą niespodziankę zwłaszcza dla maluszków. Inną ciekawostką dla zgromadzonych na pikniku osób okazał się element średniowiecza – postać średniowiecznego kniazia z Grodów Czerwieńskich. Każdy choć przez chwilę mógł stać się wojem, dzięki możliwości zrobienia sobie pamiątkowego zdjęcia.
Jak na imprezę plenerową przystało, nie zabrakło zawodów sportowych, które prowadziło Stowarzyszenie GRYF Gmina Zamość, natomiast organizacją rodzinnych zawodów zręcznościowych zajęły się Panie z KGW Szopinek. Ponadto, tego dnia Związek Gminnych OSP udostępnił wóz strażacki OSP w Mokrem w celu prezentacji sprzętu dla najmłodszych.
Zebrane podczas wydarzenia środki finansowe w całości zostały przekazane na pokrycie kosztów związanych z operacją serca Filipka. Wiejska Gmina to rodzina, a rodzina wspiera się nawzajem i pomaga w potrzebie!
Raz jeszcze z całego serca składamy serdeczne podziękowania wszystkim, którzy pomogli w organizacji inicjatywy, zaś kłaniamy się nisko tym, którzy odpowiadając na nasz apel, zaszczycili nas swoją obecnością i wsparli naszą akcję. Szczególnie gorąco dziękujemy darczyńcom za przekazane na rzecz loterii i licytacji fanty. A Sołectwom Gminy Zamość, na czele z sołtysami, oraz Kołom Gospodyń Wiejskich stokrotnie dziękujemy za kolejny dowód samorządowej solidarności.

UGZ: Maria JS