Kolarze przetną Gminę Zamość

180

To już pewne. Trasa 78. edycji wyścigu kolarskiego Tour de Pologne przebiegać będzie przez Gminę Zamość. Już 10 sierpnia 2021 r. z zamojskiego Rynku Wielkiego kolarze wystartują do drugiego etapu rywalizacji, który zakończy się stromym finiszem z metą w Przemyślu. Po drodze peleton zawita do 4 wsi Gminy Zamość – Kalinowic, Pniówka, Białowoli oraz Zalesia, a także do wielu innych miejscowości Zamojszczyzny. Wyścig będzie jedną z największych imprez sportowych w Polsce, a sygnał z jego transmisji dotrze do fanów kolarstwa na całym świecie. Mieszkańców naszej Gminy czekają emocje na żywo, ale także uciążliwe, choć krótkotrwałe, utrudnienia w poruszaniu się po drogach. Dlatego postaramy się podpowiedzieć kibicom i kierowcom, co zrobić, aby cieszyć się sportową rywalizacją w jak najlepszej atmosferze, zwłaszcza że kolarze Tour de Pologne nie będą jedyni.

 

Wydarzenia poprzedzające

Tegoroczne lato na wielu drogach Zamojszczyzny będzie należało do kolarzy. Klub Sportowy „Agros” w dniach 28‑29.07.2021 r. (środa-czwartek) organizuje na terenie Gminy Zamość Międzywojewódzkie Mistrzostwa Młodzików w kolarstwie szosowym. Pierwszego dnia, w środę (28.07.2021 r.) w godzinach 11:00‑12:30 odbędzie się jazda indywidualna na czas ze startem i metą w Kalinowicach. Cała trasa wyścigu to Kalinowice – Białowola – Kalinowice. Z kolei po południu, w godz. 17:00‑18:30, odbędzie jazda dwójkami na trasie Kalinowice – Białowola – Kalinowice. Oba etapy odbędą się przy ruchu całkowicie zamkniętym dla innych użytkowników drogi. Dzień później, tj. w czwartek (29.07.2021 r.) o godz. 11:00, odbędzie się wyścig ze startu wspólnego na trasie Kalinowice (szkoła) – Rachodoszcze – Majdan Ruszowski – Łabunie – Ruszów – Zalesie – Kalinowice. Zakończenie zaplanowano na godz. ok. 13:30. Czwartkowe ściganie się kolarzy odbędzie się przy ruchu ograniczonym częściowo. Organizatorzy proszą wszystkich kierowców o nie planowanie jazdy pojazdami samochodowymi i innymi w godzinach czasowego zamknięcia dróg i stosowanie się do poleceń Policji.

Tymczasem od 3 do 6 sierpnia 2021 r. w Zamościu, Gminie Zamość i dalszej okolicy pojawią sie młodzi kolarze w ramach 65. Międzynarodowego Wyścigu Kolarskiego Orlików „Przyjaźni Polsko-Ukraińskiej”. Jest to doroczna rywalizacja organizowana przez Wojewódzkie Zrzeszenie LZS w Lublinie. Z pewnością wielu mieszkańców Gminy Zamość dobrze kojarzy poprzednie edycje wyścigu, choć nie zabrakło też głosów niezadowolenia z powodu okresowych ograniczeń drogowych. W ciągu 4 dni zmagań kolarze pokonają aż 5 etapów, w tym odcinek jazdy indywidualnej na czas. W czasie powstawania niniejszego tekstu nie znane były jeszcze trasy poszczególnych etapów, ale będą o tym informować stosowne komunikaty, w tym na gminnej stronie www.gminazamosc.pl. Zachęcamy także do śledzenia strony internetowej LZS i prasy lokalnej, ponieważ część z nich będzie dotyczyć zmian w organizacji ruchu we wspominanym terminie. Utrudnienia niewątpliwie się pojawią, stąd także nasz apel o wyrozumiałość, cierpliwość i planowanie jazdy własnym autem z odpowiednim zapasem czasu. Przede wszystkim zachęcamy jednak do kibicowania młodym zawodnikom.

 

Wyścig Tour de Pologne

Trwa tylko 7 dni z podziałem na etapy. Wystartuje 9 sierpnia z Lublina, a zakończy się 15 sierpnia w Krakowie. Nie ma więc takiej skali i prestiżu, jak aż 3-tygodniowy Tour de France czy Giro d’Italia, ale ciągle jest to jeden z 10 największych wyścigów kilkudniowych w kalendarzu UCI (kolarski odpowiednik piłkarskiej organizacji FIFA). Jest to oczywiście wyścig profesjonalny, a startuje w nim ponad 200 zawodowych kolarzy, którym towarzyszą ekipy mechaników, dyrektorów sportowych, masażystów i lekarzy. W tym roku trasa wyścigu przebiegać będzie w sporej części po wschodniej Polsce. Pierwszego dnia peleton wystartuje z Lublina, a następnie skieruje się do Janowa Lubelskiego, Frampola, Nielisza, Krasnegostawu i Chełma. „Nasz” etap, przecinający Gminę Zamość w dniu 10 sierpnia 2021 r., będzie drugim z kolei i poprowadzi kolarzy z Zamościa przez Krasnobród i Józefów na Podkarpacie. Warto sobie uświadomić, że przez te 2 pierwsze dni wyścigu podróżowanie samochodem po sporej części Lubelszczyzny, w tym Zamojszczyzny, będzie utrudnione, a na drogach królować będą kolarze, zabezpieczani przez Policję. Kierowcy, którzy nie przepadają za kolarstwem, nie powinni się jednak zrażać. Także dla nich znalazła się nagroda z okazji tej wielkiej sportowej imprezy. Realizacja wyścigu Tour de Pologne zawsze prowokowała interwencyjne remonty najbardziej zaniedbanych dróg. Z efektów tych prac zmotoryzowani będą się cieszyć jeszcze długo po wyścigu. Tym razem dzięki zabiegom organizatorów wyścigu TdP i lokalnych samorządów nowy asfalt pojawił się np. na trasie z Krasnobrodu do Józefowa.

 

Program etapu

Z dostępnego na stronie organizatora programu wynika, że od godz. 11:20 do godz.13:40 otwarte będzie biuro wyścigu na Rynku Wielkim. O 12:20 autobusy ekip pojawią się na parkingu przy ulicy Partyzantów 8. Od 12:30 do 13:40 zawodnicy będą podpisywać listy startowe na Rynku Wielkim. O 13:45 z ulicy Bernarda Moranda wyruszą w stronę Kalinowic pojazdy jadące przed kolumną wyścigu, a o 13:50 z Rynku Wielkiego wystartują kolarze. Będzie to tzw. start honorowy, czyli pokazowy przejazd peletonu przez miasto za samochodem dyrektora wyścigu. Ten odcinek kolarze pokonają wolnie, j bez ścigania się, będzie to więc doskonała okazja do zrobienia pamiątkowych zdjęć peletonu. Start ostry w Kalinowicach, czyli rozpoczęcie prawdziwego ścigania, przewidziano na godz. 14:00. Kolarze zwykle w tym momencie zabierają się w tzw. ucieczkę (grupa zawodników jadąca przed peletonem), będzie to więc szansa na zobaczenie efektownych przyspieszeń i zawiązywania się akcji dnia. Oczywiście, przejazd peletonu oznacza konieczność całkowitego zamknięcia ruchu na jednej z dróg prowadzących z Rynku Wielkiego w Zamościu do Kalinowic, Pniówka i Białowoli. Ważne, aby wtedy stosować się do poleceń służb zabezpieczających wyścig i nie próbować omijać blokad. Na dzień oddania artykułu do druku nie dysponujemy szczegółowymi informacjami o utrudnieniach w ruchu, ale będą one wkrótce dostępne na oficjalnej stronie TdP (www.tourdepologne.pl) wraz z mapą, czasem przejazdów i planem transmisji. Komunikaty o wyścigu i utrudnieniach postaramy się także umieszczać m.in. na oficjalnej stronie Gminy

 

Bezpieczeństwo

Kolarstwo jest wg wielu ekspertów sportem ekstremalnym, a w każdym razie, przy całym swoim pięknie, niebezpiecznym. Zawodników w razie upadku chroni tylko kask. Do tego peleton porusza się szybko, jest grupą bardzo zwartą i ma przez to znikome możliwości manewrowania, a nawet drobny incydent może spowodować sporą kraksę, która może lawinowo spowodować upadki i urazy wielu kolarzy. To dlatego tak ważne jest, aby w czasie przejazdu peletonu na drodze nie pojawiały się nieuprawnione pojazdy, osoby, zwierzęta czy przedmioty. Pamiętajmy o tym, by nie wyjeżdżać z posesji tuż przed przejazdem kolumny wyścigu, nie pozostawiać samochodów na poboczu i samemu odsunąć się na bezpieczną odległość. Najlepiej kibicować z odległości 2‑3 metrów, tak aby w razie kraksy rozpędzony zawodnik nie potrącił żadnej pieszej osoby. Podobne wypadki zdarzały się w przeszłości i zwykle kończyły się dla kibiców dość przykrymi konsekwencjami, dlatego „dmuchajmy na zimne”. Pod żadnym pozorem nie próbujmy też dostać się na wysepki drogowe, azyle dla pieszych i wyspy rond ulicznych, ponieważ są to miejsca niebezpieczne (Policja raczej nie wpuści tam kibiców, ale wiemy, że przekornych i zdeterminowanych fanów łamania reguł nigdy nie brakuje, stąd ostrzeżenie). Malowanie na asfalcie nazwisk kolarzy kredą jest tradycją wśród kibiców kolarstwa, zadbajmy jednak by napisy te umieścić na drodze odpowiednio wcześniej. Postarajmy się nie wchodzić na jezdnię i nie przebiegać przez nią, kiedy słyszymy już lub widzimy kolumnę wyścigu. Uważajmy także przy robieniu zdjęć. Nie wyciągajmy ręki z aparatem tuż przed zawodnikami i nie odwracajmy się tyłem do peletonu, by zrobić sobie selfie. Na oba te pomysły wpadli już kibice podczas Tour de France i zakończyło się to poważnymi kontuzjami zahaczonych niechcący sportowców. I jeszcze jedno bardzo ważne ostrzeżenie. Na czas przejazdu kolumny wyścigu warto zamknąć zwierzęta w bezpiecznym miejscu – chodzi zarówno o zwierzęta hodowlane, w tym drób, jak i naszych domowych pupili, ponieważ zderzenie zwierzęcia z rozpędzonym peletonem zazwyczaj kończy się dla niego tragicznie, a kolarzy naraża na bardzo poważne kraksy. Dotyczy to wszystkich zwierząt, ale najczęściej psów, kotów i ptaków. W przypadku psów dochodzi jeszcze problem potencjalnej agresji czworonoga wywołanej hałasem i rowerami w ruchu. Instynkt może też spowodować u psa chęć gonienia kolarzy. Takie zdarzenie z pewnością skończy się przykrymi konsekwencjami dla zwierzęcia i jego właściciela, dlatego lepiej zachować czujność, a informację o bezpańskich psach przekazać zawczasu dzielnicowemu.

 

Warto kibicować

Tour de Pologne jest zdecydowanie najważniejszym i największym wyścigiem w naszej części Europy. Gromadzi znakomitych kolarzy, a wiele gwiazd światowego peletonu zaczynało swoje kariery właśnie na polskich drogach. Specyfika trasy z niskimi górami i równinami powoduje, że dla młodych kolarzy nasz wyścig jest świetną okazją do pokazania po raz pierwszy swojego potencjału. To na jednym z etapów TdP pierwszy zawodowy sukces odniósł późniejszy zwycięzca Tour de France, Alberto Contador. Pierwszym wygranym wyścigiem 3-krotnego Mistrza Świata, Petera Sagana, był także polski Tour. Ubiegłoroczny zwycięzca wyścigu, Belg Remco Evanepoel, jest już dziś wielką nadzieją zawodowego peletonu. Warto więc dołączyć do tego kolarskiego święta, cieszyć się razem z jego zagorzałymi fanami i odczuwać dumę z faktu, że nasz region będzie tłem dla prestiżowego wydarzenia sportowego na najwyższym poziomie, nie mówiąc już o filmowych relacjach emitowanych w wielu krajach świata. Do zobaczenia przy trasie. MV i GOK