„KAROL WOJTYŁA. NARODZINY” – wystawa z okazji 100. rocznicy urodzin św. Jana Pawła II

Gminny Ośrodek Kultury Gminy Zamość z/s w Wysokiem serdecznie zaprasza na wystawę poświęconą życiu i działalności św. Jana Pawła II, przygotowaną przez Fundację Gaudium et Spes z Biłgoraja oraz warszawskie Centrum Myśli Jana Pawła II z okazji stulecia urodzin Karola Wojtyły i obchodów roku św. Jana Pawła II. Wystawę oglądać można w siedzibie GOK-u Gminy Zamość w Wysokiem (pod adresem Wysokie 154). Prezentowana jest od 11 września 2020 roku w sali głównej budynku (I piętro) w dni robocze od godziny 7:00 do godziny 15:00, a we wrześniu także w weekendy od godziny 10:00 do 16:00.

Jak podkreślają autorzy, wystawa zabiera w podróż po przełomowych momentach życia Jana Pawła II. Widz uczestniczy w narodzinach małego Lolka; poznaje dorosłego Karola z czasu studiów, okupacji i pracy fizycznej w zakładach Solvay; z bliska obserwuje powołanie kapłańskie, biskupstwo i obchody Milenium Chrztu Polski; wybiera się z biskupem Wojtyłą na wyprawy kajakowe z młodzieżą. Śledząc kolejne segmenty wystawy, wita nowego papieża na balkonie Bazyliki św. Piotra, przygląda się jego działalności w czasie pontyfikatu, w końcu towarzyszy mu w chorobie i ostatnich chwilach.
Wystawa skierowana jest do szerokiej publiczności – tych z nas, którzy pamiętają Jana Pawła II, oraz tych, którzy urodzili się już po jego śmierci. Ekspozycja prezentuje najważniejsze momenty z życia Karola Wojtyły, jego kolejne „narodziny” rozumiane nie tylko jako przyjście na świat, ale również przygotowanie do pełnienia coraz to nowych ról życiowych i społecznych: studenta, robotnika, kapłana, duszpasterza, naukowca, a w końcu papieża. Pontyfikat Jana Pawła II przedstawiony jest zarówno z osobistej perspektywy, jak i w kontekście jego wpływu na rzeczywistość nie tylko Kościoła, ale również Polski i całego świata. Celem wystawy jest przypomnienie postaci, która wpłynęła na bieg historii, pokazanie korzeni Jana Pawła II oraz bogactwa jego życia, osobowości i myślenia.

Jeszcze raz serdecznie zapraszamy do zwiedzania.