Honorowi Dawcy Krwi RAZEM POMIMO PANDEMII

Potrzeba chwili leżała u źródeł trudnej decyzji o zorganizowaniu gminnej akcji poboru krwi w czasie stanu epidemii. Pojawiły się sygnały ze środowisk medycznych o brakach, a ponadto proces leczenia konkretnej ofiary wypadku wygenerował nagłą potrzebę pomocy. Pomimo ryzyka i obaw zdecydowano się przeprowadzić akcję w Gminie Zamość w ostatni dzień maja. Wynik zaskoczył wszystkich. Zebrano niemal 55 litrów krwi!

Ten trudny czas, z którym przyszło nam się zmierzyć, wprowadził spore ograniczenia w codziennym życiu. Przestrzeganie dystansu społecznego między sobą, obawa i troska o zdrowie własne oraz najbliższych towarzyszą nam teraz codziennie. W sytuacji pandemii, z jaką dzisiaj się zmagamy, rola jaką pełnią Honorowi Dawcy Krwi tym bardziej zasługuje na najwyższe uznanie i szacunek. Ostatnia Akcja Poboru Krwi „RAZEM POMIMO PANDEMII”, która odbyła się 31 maja 2020 r. w Szkole Podstawowej w Żdanowie, ukazała wspaniałe świadectwo odpowiedzialności oraz solidarności społecznej krwiodawców. Tego dnia, mimo kapryśnej pogody, krwiodawcy z Gminy Zamość (i nie tylko) tłumnie przybyli gotowi oddać krew. Choć nie każdy mógł się nią wówczas podzielić, bo z różnych przyczyn zdrowotnych paru dawców nie zostało zakwalifikowanych do oddania, to sama chęć pomocy drugiemu człowiekowi jest postawą godną do naśladowania.
Tego dnia w szkolnej sali gimnastycznej w Żdanowie zarejestrowano łącznie 136 osób, z czego finalnie 122 osoby oddały krew. Zebrano łącznie aż 54,9 litrów pełnej krwi. Właśnie teraz, kiedy zapotrzebowanie na krew jest bardzo wysokie, dzięki dawcom jest się czym dzielić. Zebraną krew przekazano m.in dla Michała Pogudza. Ten nastolatek bardzo ucierpiał w wyniku wypadku, podczas którego został dotkliwie poparzony. Rekonwalescencja Michała wciąż trwa, a każdy zabieg wymaga sporej ilości krwi. Tym bardziej cieszymy się, że udało się tę krew dla niego zebrać i zabezpieczyć.
Aby zadbać o bezpieczeństwo dawców, podczas akcji zostały zachowane niezbędne środki ostrożności. Już na wstępie uczestnicy zostali zobowiązani do noszenia maseczek ochronnych oraz do dezynfekowania rąk lub korzystania z rękawiczek. Następnie odbywał się pomiar temperatury, po czym każdy obowiązkowo wypełniał ankietę w ramach dodatkowej procedury bezpieczeństwa.
Po donacji nowo powstałe Stowarzyszenie Honorowych Dawców Krwi przy Urzędzie Gminy Zamość zapraszało do odwiedzenia stoiska promocyjnego, gdzie na każdego dawcę czekał zestaw gadżetów, przeciwsłoneczne okulary w ręcznie wykonanym przez KGW w Jatutowie etui oraz, jak zawsze w okresie wiosenno-letnim, drzewko lub krzew do posadzenia – żywy symbol uzdrowienia, nadziei i miłości do bliźniego. Słodkie rogale serwowano dzięki Edwardowi Wasilowi, a kubeczki z logotypami wykonał dla dawców Bartłomiej Draczka. Tą akcję wsparł również punkt gastronomiczny SWOJAK PIZZA. Wszystkim dobroczyńcom serdecznie dziękujemy. Kącik Stowarzyszenia dodatkowo uatrakcyjniła wystawa, pt. „Od Mokrego się zaczęło”, upamiętniająca wizytę Papieża Polaka w Zamościu. Rok temu Gminny Ośrodek Kultury Gminy Zamość. wspólnie z mieszkańcami Gminy, doprowadził do powstania tej wystawy, a teraz wypożyczono ją z sołectwa Mokre, aby podczas gminnej akcji krwiodawczej w Żdanowie uczcić Rok Świętego Jana Pawła II i setną rocznicę urodzin Karola Wojtyły, która przypada właśnie w tym roku.
Wszyscy, którzy w Żdanowie oddali krew i mieszkają na terenie Gminy Zamość mogli wziąć udział w konkursie „Bitwa sołectw – do ostatniej kropli krwi”. Jest to już III edycja tego konkursu skierowana do mieszkańców sołectw Gminy Zamość, organizowana wspólnie z Samorządem Gminy Zamość oraz Zarządem Gminnego Związku OSP RP w Zamościu. Warto przypomnieć, że konkurs trwa od 1 lutego 2020 r. do 30 listopada br., a nagrody dla zwycięzców funduje Wójt. Na akcji już tradycyjnie prowadzono zbiórkę czekolad pod hasłem „PODAJ DALEJ” – ten stały element gminnych poborów krwi, organizowanych przez Stowarzyszenie HDK cieszy się sporym wsparciem krwiodawców. Dzięki ofiarności naszych dawców zebrano 133 czekolady, które niebawem trafią tym razem do Stowarzyszenia Pomocy Dzieciom Niepełnosprawnym „Krok za krokiem” w Zamościu.
Krew dla każdego ma inne znaczenie. Dla dawcy (osoby zdrowej) oddanie krwi to kwestia chęci i dobrej woli; dla biorcy (osoby potrzebującej) podarowana krew jest często kwestią życia. Wszystkim tym, którzy tego dnia oddali krew i tym, którzy chcieli krew oddać, ale z różnych przyczyn zdrowotnych nie mogli tego zrobić, DZIĘKUJEMY!
Za wspólny sukces serdeczne podziękowania kierujemy również do współorganizatorów tego wydarzenia, byli to: Samorząd Gminy Zamość, Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa Oddział Terenowy w Zamościu, Stowarzyszenie Kobiet na rzecz promocji i rozwoju środowiska lokalnych 28+, Młodzieżowa Rada Gminy Zamość, Oddział Gminnego Związku OSP RP Gminy Zamość z jednostką OSP w Żdanówku i Skokówce.

Zarząd SHDK przy UGZ