Podsumowanie rozgrywek rundy jesiennej w STS „Gryf”

Drużyny seniorskie STS Gryf Gmina Zamość w sezonie 2019/20
STS „Gryf” Gmina Zamość w rundzie jesiennej sezonu rozgrywkowego 2019/20 reprezentują dwie drużyny seniorów. Pierwszy zespół występuje w klasie okręgowej, jego trenerem jest Roman Blonka. Na półmetku rozgrywek Gryf I zajmuje 1 miejsce, co jest najlepszym wynikiem w historii. W rundzie jesiennej w meczach ligowych wystąpiło 26 zawodników, w tym 7 młodzieżowców. Dodatkowo zespół zwyciężył w Pucharze Starostów i awansował do Pucharu Polski dochodząc do ćwierćfinału okręgowego przegrywając z Ładą Biłgoraj 1:3.
Drugi zespół występuje w klasie „B” – trener Tomasz Goździuk. Po rundzie jesiennej drużyna zajmuje 3 miejsce ze stratą 2 punktów do lidera rozgrywek. Mimo nienajlepszego początku sezonu, gdzie odnieśliśmy kilka porażek, dalsza część rundy pokazała, że zawodnicy są dobrze przygotowani do ligi – 5 ostatnich meczów zakończyło się naszymi zwycięstwami. Na 11 rozegranych spotkań: 7 zwycięstw i 4 porażki, bilans bramkowy 34:18
W meczach domowych 5 zwycięstw i 2 porażki, natomiast na wyjazdach 2 wygrane i 2 przegrane. W rundzie jesiennej w zespole rezerw wystąpiło 28 zawodników. Była to mieszanka młodości i doświadczenia, gdyż obok 15-latków grali także 40-latkowie. Dzięki temu młodzi zawodnicy stawiający pierwsze kroki w piłce seniorskiej mogli się uczyć od doświadczonych kolegów z drużyny, co dla nich i zespołu było dużym pozytywem. Dodatkowo w kadrze od czasu do czasu pojawiali się także zawodnicy z pierwszego zespołu, którzy rozegrali niepełny wymiar meczowy lub w ogóle w niektórych spotkaniach nie zagrali. Przez to grając w drugiej drużynie mogli utrzymać swój rytm meczowy oraz pomóc drużynie w walce o ligowe punkty, co było obopólną korzyścią.
Treningi obu drużyn odbywały się 3 razy w tygodniu na obiektach sportowych w Zawadzie. Frekwencja była bardzo dobra, na poziomie 80%, a liczebność na niektórych treningach przekraczała 30 zawodników. Dzięki temu poziom sportowy obu drużyn stale podnosił się, co miało odzwierciedlenie w wynikach.

Drużyny młodzieżowe STS Gryf Gmina Zamość w sezonie 2019/20
STS Gryf Gmina Zamość posiada w swoich strukturach 5 drużyn młodzieżowych:
trampkarze młodsi – urodzeni w rocznikach 2006 i 2007 – trener Jarosław Wolski;
młodzicy młodsi – urodzeni w rocznikach 2008 i 2009 – trener Paweł Szajewski i asystenci Przemysław Dębicki i Dawid Nowogrodzki; orlicy młodsi – urodzeni w rocznikach 2010 i 2011 – trener Rafał Burak; żaki młodsze „zespół A” – urodzeni w rocznikach 2012 i młodsi – trener Przemysław Gałka;
żaki młodsze „zespół B” – urodzeni w rocznikach 2012 i młodsi – trener Adam Gwiazdowski / Paweł Szajewski.
Łącznie we wszystkich grupach szkolonych jest około 120 młodych zawodników.
Wszystkie zespoły występują w rozgrywkach młodzieżowych w ligach okręgowych, za wyjątkiem grupy młodzika, która uczestniczy w lidze wojewódzkiej, co jest dużym wyróżnieniem i prestiżem dla klubu.
W okresie wakacyjnym zawodnicy trampkarzy, młodzików i orlików uczestniczyli w obozach piłkarskich we Frysztaku i Leżajsku (woj. podkarpackie), szlifując formę oraz doskonaląc swoje umiejętności techniczno-taktyczne i motoryczne. Rozgrywali także mecze kontrolne, dzięki czemu mieli możliwość sprawdzenia swoich umiejętności na tle swoich rówieśników z różnych zakątków Polski.
Na zakończenie wakacji wszyscy wraz z rodzicami brali udział w festynie rekreacyjno – sportowym na obiektach w Zawadzie, podczas którego cała rodzina STS Gryf Gmina Zamość mogła wspólnie spędzić czas na sportowo, rywalizując w różnych ciekawych konkurencjach sportowych i integrując się między sobą. Drużyny młodzieżowe w okresie letnim trenowały 2-3 razy w tygodniu na obiektach sportowych w Zawadzie, Lipsku i Żdanowie, natomiast od listopada na salach gimnastycznych w Żdanowie, Płoskiem, Zawadzie i Sitańcu. Dzięki systematycznym treningom, w których dzieci biorą bardzo chętnie udział, wszyscy rozwijają indywidualne zdolności piłkarskie oraz uczą się współpracy w grupie i zespole.
Dodatkowo raz w tygodniu prowadzone są również treningi indywidualne dla wyróżniających się zawodników. Dzięki temu każdy z nich ma szansę poprawić w znacznym stopniu swoje umiejętności techniczne i zdolności motoryczne.
Poza treningami, zespoły uczestniczyły w rozgrywkach ligowych: żaki i orliki systemem turniejowym, natomiast młodzicy i trampkarze systemem ligowym. Wyniki drużyn są zadowalające, choć w przypadku zespołów młodzieżowych nie najważniejsze. Zespół trampkarzy młodszych zajmuje 2 miejsce w lidze i ma realne szanse awansować do ligi wojewódzkiej. Drużyny orlików i żaków w swoich turniejach osiągają dobre wyniki, co napawa optymizmem na przyszłość. Zespół młodzika ma trudne zadanie, gdyż występuje w lidze wojewódzkiej i rywalizuje z silnymi drużynami, przez co zajmuje miejsce w dolnych rejonach tabeli. Mimo tego doświadczenie jakie wyniosą chłopcy będzie bardzo cenne i pozwoli im osiągnąć wyższy poziom umiejętności piłkarskich.
Oprócz rozgrywek ligowych zawodnicy uczestniczą w sportach uzupełniających w postaci zajęć judo. Mają one na celu kształtowanie koordynacji ruchowej, gibkości i zwinności, które są równie ważne w procesie kształtowania predyspozycji piłkarskich.
Dzięki staraniom władz gminnych, zarządu, rodziców i trenerów coraz więcej dzieci i młodzieży chce zasilać szeregi Gryfa, który poprzez swoją bogatą ofertę wychodzi naprzeciw oczekiwaniom mieszkańców Gminy Zamość i okolic. Zapraszamy na treningi.

Dyrektor sportowy STS „Gryf” Gmina Zamość Tomasz Goździuk