Kosmetyka naturalna

625

Zioła w kulturze ludowej – warsztaty kosmetyki naturalnej – to tytuł zadania publicznego zrealizowanego w tym roku przez Stowarzyszenie „Wysokie nad Łabuńką” w miesiącach czerwiec-listopad. Głównym celem realizacji tego przedsięwzięcia było wykorzystanie szerokiego potencjału ziół w kosmetyce naturalnej, popularyzacja dziedzictwa kultury ludowej w zakresie zielarstwa opartej na dawnych recepturach ludowych, a przede wszystkim upowszechnianie tradycji zielarskich wśród mieszkańców Zamojszczyzny.
Od najdawniejszych czasów ludzie doceniali wyjątkowe właściwości ziół. Zioła stosowano w leczeniu dolegliwości skórnych i upiększania ciała. Wykorzystywano je w postaci naparów, odwarów i wyciągów wykonywanych w warunkach domowych według starych receptur przekazywanych z pokolenia na pokolenie. W kulturze ludowej na każdym kroku natrafiamy na zioła, co świadczy o ogromnej wiedzy naszych przodków, która przetrwała do naszych czasów w postaci zielników, zapisków, przekazów.
Obecnie w dobie chemicznych dodatków, alergii skórnych, szukamy tego co zdrowe, naturalne, co nie tylko poprawia naszą urodę, ale także pozytywnie wpływa na nasz organizm. Jednym słowem zioła i naturalne kosmetyki wracają do łask, gdyż są łatwo i dobrze przyswajane przez skórę i nie powodują podrażnień. Składniki chemiczne zawarte w kosmetykach mogą mieć negatywne konsekwencje, dlatego zielarstwo zbiera coraz więcej zwolenników, którzy chcą naturalnie i zdrowo żyć, jak również dbać o zdrowy i naturalny wygląd zewnętrzny.
Nie wszyscy jednak wiedzą, że można samodzielnie w warunkach domowych tworzyć naturalne kosmetyki i środki pielęgnacyjne, z wykorzystaniem surowców ziołowych.
W ramach realizacji zadania Zioła w kulturze ludowej – warsztaty kosmetyki naturalnej Stowarzyszenie „Wysokie nad Łabuńką” zorganizowało w lipcu br. wyjazd do Hołowna (Kraina Rumianku) dla pięcioosobowej grupy członkiń na szkolenie mające na celu praktyczną naukę wykonania samodzielnie kosmetyków z wykorzystaniem tradycyjnych ziół. Szkolenie prowadziła instruktorka z wieloletnim doświadczeniem w dziedzinie wyrobu kosmetyków naturalnych Pani Joanna Zwoleńska, która w swym programie pt. „Kosmetyki z domowej półki i ogrodu” uczyła wyrabiać kosmetyki, które może zrobić każdy w warunkach domowych i bez specjalistycznego sprzętu.
Aby nauka nie poszła w las, przeszkolone członkinie stowarzyszenia dzieliły się zdobytą wiedzą z zainteresowanymi tematyką kosmetyki naturalnej podczas warsztatów ziołowo-kosmetycznych organizowanych w miesiącach wrzesień-listopad dla mieszkańców powiatu zamojskiego. Odbyły się cztery takie spotkania-warsztaty w Regionalnej Izbie Pamięci w Wysokiem.
Były to spotkania wielopokoleniowe, gdyż na zadbanie o swój zdrowy wygląd nigdy nie jest za późno. W trakcie zajęć uczestnicy poznali ogólne wiadomości o właściwościach ziół, ich zastosowaniu w kosmetyce i jak działają na skórę człowieka oraz zdobyli umiejętności tworzenia własnych kosmetyków w domu. Dowiedzieli się jakich naturalnych surowców i dodatków można użyć do sporządzenia własnego kosmetyku np. jak zrobić domowe kulki musujące do kąpieli, pomadkę ochronną, mydełko, krem, dezodorant. Podczas warsztatów najmocniejszy akcent instruktorki postawiły na proste, sprawdzone receptury bazując na naturalnych, ekologicznych składnikach, które bez trudu można samodzielnie powtórzyć w domu. Z warsztatów, oprócz bezcennej wiedzy, uczestniczki wyniosły własnoręcznie wykonane kosmetyki! Takie kosmetyki domowej produkcji mogą być wspaniałym prezentem dla najbliższych na każdą okazję.
Wszystkich zainteresowanych kosmetyką naturalną prosimy o kontakt pod numerem tel. 504 327 524.


PROJEKT DOFINANSOWANY
PRZEZ POWIAT ZAMOJSKI