Kosmetyka naturalna, czyli kremy z domowej półki

12 lipca 5-osobowa grupa członkiń Stowarzyszenia „Wysokie nad Łabuńką” odwiedziła Ośrodek Edukacji Regionalnej „Kraina Rumianku” w Hołownie, gdzie wzięła udział w trzydniowym szkoleniu-warsztatach, pn. „Kosmetyki z domowej półki i ogrodu”.

Wyjazd został zorganizowany w ramach realizacji projektu dofinansowanego przez Powiat Zamojski pt. „Zioła w kulturze ludowej – warsztaty kosmetyki naturalnej”.

Szkolenie i warsztaty poprowadziła pedagog i art-terapeuta Pani Joanna Zwoleńska, założycielka firmy KINED, choreoterapeutka, instruktorka Tańca w Kręgu, popularyzatorka kinezjiologii edukacyjnej. Pani Zwoleńska zajmuje się również działalnością wydawniczą – jest np. współautorką książki „Nasze mydła i mazidła”.

Celem szkolenia było poznanie właściwości ziół z wykorzystaniem ich do dbania o zdrowie i urodę. Podczas warsztatów uczestniczki zdobyły wiedzę i praktyczne umiejętności do wykonania domowym sposobem własnych kosmetyków na bazie ziół bez konserwantów i sztucznych barwników.

Do komponowania kosmetyków uczestniczki używały wyłącznie naturalnych składników i dodatków, jak np. sody oczyszczonej, gliceryny roślinnej, masła shea, wosku pszczelego, oleje i olejki, zioła, czyli produktów, które można kupić w sklepie spożywczym, warzywniczym, ziołowym lub skorzystać z własnego przydomowego ogródka.

Na warsztatach nauczyły się między innymi jak zrobić macerat ziołowy, serum do twarzy, peelingi, musujące kule do kąpieli z masą mydlaną, pomadki, kremy i in.  W przerwach między zajęciami mogły degustować ziołowych naparów i wywarów oraz własnoręcznie wykonanych napojów, jak np. pietruszkowe winko św. Hildegardy.

Oprócz bezcennej wiedzy i przepisów członkinie stowarzyszenia wyjechały z malowniczo położonego na Polesiu Hołowna ze wspaniałymi kosmetykami, które zrobiły samodzielnie na warsztatach.

Panie chętnie podzielą się zdobytym doświadczeniem w wykonywaniu własnoręcznie, w domowych warunkach naturalnych maści, kremów czy pomadek. W tym celu będą organizowane warsztaty na terenie powiatu zamojskiego dla wszystkich zainteresowanych kosmetyką naturalną. O terminie i miejscu warsztatów będziemy informować w najbliższym czasie lub prosimy o kontakt telefoniczny (tel. 504 327 524).

Agnieszka Kwoka

Projekt dofinansowany przez Powiat Zamojski