Jasełka 2019 w Bortatyczach

446

Ponad 30 osób zaangażowało się w wystawienie jasełek w świetlicy w Bortatyczach. Samych aktorów było ok. 20, a przedział wiekowy sięgał od przedszkola po maturę. Organizatorom udało się zaangażować do przedsięwzięcia zarówno maluchy, jak i osoby dorosłe. Ponadto, gra światłem, kotarą i muzyką, dodawała widowisku atrakcyjności.

Dnia 13 stycznia 2019 roku już po raz trzeci w świetlicy wiejskiej w Bortatyczach odbyły się jasełka bożonarodzeniowe, przygotowane głównie przez dzieci i młodzież, uczęszczające do świetlicy, pod kierunkiem Anny Bartoń ze szkoły w Wysokiem, księdza Jana Radziszewskiego i Marii Rowińskiej. Anna Bartoń – radna Rady Gminy Zamość przywitała wszystkich przybyłych i zaprosiła do obejrzenia widowiska. Gra światłem i ciemnością wprowadziły teatralną aurę, a piękna scenografia stworzyła świąteczny nastrój. O dobrą atmosferę i miłe doznania wizualne oraz słuchowe zadbali zdolni aktorzy oraz gitarzysta ks. Jan Radziszewski, który wystąpił też w roli wokalisty w duecie z Marią Anną Magrytą. Publiczność po raz kolejny mogła przeżyć historię Maryi i Józefa, szukających miejsca do schronienia na noc, którzy po bezowocnych poszukiwaniach zdecydowali się przenocować w stajni. Nie zabrakło też akcentów humorystycznych za sprawą gadającego osiołka, który swoimi komentarzami przywodził na myśl dwie słynne postaci: osiołka z „Kubusia Puchatka” i osła ze „Shreka”. Tymczasem do stajenki i małego Jezuska przybywali pasterze oraz tak honorowi goście, jak trzej mędrcy, którzy złożyli Dzieciątku pokłon i dary. Całość przedstawienia, pokazująca scenki z życia nowonarodzonego Jezusa, pasterzy, Heroda, mędrców, dzieci oraz aniołów, przeplatana była kolędami i pastorałkami. Ogromne zaangażowanie młodych aktorów, śpiewaków, solistów, instrumentalistów, nauczycieli i rodziców opłaciło się, gdyż przedstawienie wywarło duże wrażenie i poruszenie. Natomiast dzieci miały możliwość uczestniczyć w kultywowaniu tradycji, miały też sposobność zaprezentowania swoich umiejętności artystycznych.
Na zakończenie zgromadzeni goście wysłuchali życzeń w imieniu gminnego Samorządu od Wójta Gminy Zamość Ryszarda Gliwińskiego i Przewodniczącego Rady Gminy Zamość Wojciecha Suchowicza. Życzenia złożyła również Sołtys Bortatycz Elżbieta Siemko oraz Proboszcz Parafii w Sitańcu ks. Bolesław Zwolan wspólnie z nestorem duchowieństwa zamojskiego, księdzem Zdzisławem Ciżmińskim. Następnie rozdano wszystkim opłatki i wzajemnym życzeniom nie było końca.

Na podstawie relacji Anny Bartoń (KGW Bortatycze)