Choinka, szopka i św. Mikołaj w Regionalnej Izbie

Aby tradycji stało się zadość w Regionalnej Izbie Pamięci w Wysokiem Panie z Koła Gospodyń udekorowały choinkę i ustawiły szopkę bożonarodzeniową. W tym roku Izbę odwiedził również św. Mikołaj, który przyjechał w saniach zaprzęgniętych w dwa renifery z dużym workiem prezentów.
W polskiej tradycji zwyczaj ubierania choinki w Wigilię Bożego Narodzenia pojawił się na początku XIX wieku. Najpierw zwyczaj ten przyjął się w dużych miastach i na szlacheckich dworach. Na polskich wsiach choinka zagościła dopiero w okresie międzywojennym. Świątecznym drzewkiem była najczęściej jodła lub świerk. Samo żywe drzewko stało się w chrześcijaństwie symbolem Chrystusa jako źródła życia. Pojawiające się ozdoby choinkowe również nie są przypadkowe. Dzwonki oznaczają dobre nowiny i radosne wydarzenia. Anioły symbolizują boską opiekę, umieszczana na szczycie choinki Gwiazda Betlejemska ma wskazywać wędrowcom bezpieczną drogę do domu.
Rozścielone sianko pod choinką symbolizuje miejsce, w jakim przyszło na świat Dzieciątko Jezus.
Piękny zwyczaj szopki bożonarodzeniowej przywędrował do Polski razem z Zakonem Ojców Bernardynów ok. XVII wieku. Najbardziej znane są tzw. szopki krakowskie. Szopka bożonarodzeniowa symbolizuje miejsce przyjścia na świat Jezusa Chrystusa – stajenkę. Drewniane figurki przedstawiają Świętą Rodzinę – małego Jezusa w żłóbku, Marię i Józefa, towarzyszą im aniołowie i Trzej Królowie. Do szczytu szopy przymocowana jest Gwiazda Betlejemska, która prowadziła Mędrców ze Wschodu do miejsca narodzin Jezusa Chrystusa – Betlejem. Tradycja szopek bożonarodzeniowych zapoczątkowana została przez św. Franciszka z Asyżu. Są one niezbędnym elementem Bożego Narodzenia, ustawiamy je w naszych domach oraz podziwiamy w kościołach.
Święty Mikołaj – postać starszego mężczyzny z białą brodą ubranego w czerwony strój, który wedle różnych legend i baśni w okresie świąt Bożego Narodzenia rozwozi dzieciom prezenty saniami ciągniętymi przez zaprzęg reniferów. Według różnych wersji zamieszkuje biegun północny. Pierwowzorem tej bajkowej postaci rozdającej prezenty dzieciom był św. Mikołaj. Nie każdy może pamięta, że jest to postać historyczna. Według średniowiecznych przekazów święty Mikołaj żył na przełomie III i IV wieku. Był biskupem Miry w Licji, wsławił się cudami oraz pomocą biednym i potrzebującym. Wiele cudownych historii o życiu biskupa Miry przyczyniły się do jego beatyfikacji. Już w średniowieczu uważano św. Mikołaja za patrona dzieci. 6 grudnia tradycyjnie jako wspomnienie św. Mikołaja, biskupa Miry, obchodzimy mikołajki – dzień obdarowywania się prezentami. Rankiem tego dnia dzieci, które przez cały mijający rok były grzeczne, dostają prezenty. Należy pamiętać, że obchodzenie dnia świętego Mikołaja ma na celu – niesienie radości, szczęścia i szczodrości innym. Pamiętajmy, aby ta potrzeba niesienia dobra rodziła się z serca.
Wesołych, ciepłych i dobrych Świąt Bożego Narodzenia życzą członkinie Koła Gospodyń Wiejskich w Wysokiem.

A. Kwoka